Ankara Anıtkabir ve Sincan Masal Diyarı

Bundan birkaç sene  önce  kızımın Ataturk ‘ün yattığı yeri görmek istediğini  söyleyince bayram tatilini  fırsat  bilip  Ankara ‘ya  doğru  yol aldık. Akşam  konaklama  için    Başkent Öğretmenevini  tercih ettik.

baskent

Oda Kahvaltı  olan öğretmen evinde şu an   ki  fiyatlar  ise şu şekilde ; Şu an gidenler için Fiyatı Üyeler  için  150 lira , Kamu  ‘ya 160 , Serbest  için  170 lira.

Sabah  kahvaltı sonrası  ilk işimiz Ankara  Anıtkabir’ e gitmek oldu.Anıtkabir  denilince  ilk akla gelen ; atamızın ebedi istirahat yeri olduğudur. Ankara’nın merkezinde  bulunmasıyla birlikte ,

Türkiye  Cumhuriyet ‘in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘ün   yattığı yer olan Anıtkabir  ‘de  ayrıca savaş   canlandırmaları yapılmış    sahneleride bulacağınız   Anıtkabir ‘ de müzeler de yer almakta. Gezerken   büyük bir zevkle   ve sıkılmadan  ve  okuduğumuzu yaşayarak gezdik.

9

 Tandoğan Kapısı ve   Anıttepe bölgesinde Gençlik Caddesi olmak üzere Anıtkabir ‘ e  2  kapıdan giriş yapabiliyorsunuz.Biz Tandoğan  kapısından giriş yaparak Aslanlı yol dan giriş yapmış olduk.  Uzun bir yol  yürüdükten sonra   Anıtkabir’e giriş yapabiliyorsunuz.

Anıtkabir’de Görülmesi Gereken Yerler ise şu şekilde ;

 • İstiklal ,Hurriyet,Mehmetçik, Barış ,Müdafa-i Hukuk , Zafer ve 23 Nisan Kuleleri
 • Aslanlı yol
 • Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
 • Merdivenler
 • Misak-ı Milli Müzesi
 • Mozole

Asker Devir töreni olduğunu bildiğimiz için , özellikle kızım İpek ‘in  de görmesini  istediğimizden sabah gelmeyi tercih ettik.

7

Anıtkabir gezimiz  tüm günümüzü aldı. Ertesi gün  ise  Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi  2.adresimizdi.

4

Hayvanat bahçesinde öğle arası yemek  molamızda  kızımla   sarılarak  foto çektirmeden olmaz dedik 🙂

3

Ankara’ da ki  tatilimiz bittiğinde  ; öncedeki aylar  gazeteden gördüğümüz bir haber aklıma gelip son durağımız ; Ankara ‘ya 1.5 saatlik mesafede olan  Sincan Masal Diyarına doğru yol aldık.

2

İpek kızımın hayallerini gerçekleştirmek  ve  mutlu  görmek kadar  mutluluk  yok benim için.

8

Evet bir  kültür turumuzunda   sonuna gelmiş olduk. Ankara gezimizi  daha dün gibi  hatırlıyorum. Kızım şimdi 9 yaşında. Ankara gerçekten gidilmesi gereken bir şehir kesinlikle gitmişken  Anıtkabir ‘e  bir   yolculuk  yapmak şart 🙂

Şehir turları yapmaktan büyük zevk alıyorum. Gittiğim  şehir de ise ;  ilk olarak  o şehiri anlatan müzeleri gezmek .  Ankara’ yı da bu nedenle keyifle gezdim:)

Başka   şehir  tanıtımlarında  görüşmek üzere

Sevgiyle Kalın

Lezzet Tramvayı

103 viewshakkında

7 MAYIS 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan LEZZET TRAMVAYI Sizler için güzel Yemek Tariflerini, Mekan Tanıtımları , Davet edilen lansman - etkinlikleri ve Röportaj paylaşımlarına devam edecek.. İletişime geçmek için lezzettramvayi@hotmail.com adresine mail atabilirsiniz. Sevgiyle Kalın LEZZETE GİDEN YOLCULUK LEZZET TRAMVAYI İLE BAŞLAR'Ankara Anıtkabir ve Sincan Masal Diyarı' has 6 comments

 1. 16 Ağustos 2016 @ 23:15 Hatice Yazıcı(örgüçantam)

  Maaşallah. çocuklarım bu yaşlardayken aynı turu (masal diyarı hariç 🙂 iki yıl üst üste yapmıştık o geldi aklıma.İlkinde ana sınıfındaydı ertesi yıl daha Ankara ya iner inmez hadi anne Atatürk’e gidelim diye tutturmuştu oğlum yeni geldik sonra gideceğiz desem de valizler eve biz AnıtKabire 🙂 niye acele ettiğini sorunca da geçen sene söz verdim karnem de hepsi 5 olacak ve yine sana geleceğim demiş:)) çok güzel bir gün de ama eve dönüşte de kapı önünde kaza geçirmişti kıyamam 15 günlük tatilimiz 2,5 ay sürmüştü Ankara da:) tatlısıyla hüznüyle beni gerilere götürdü bu güzel yayın minik yüreklerinde ki büyük sevda hiç bitmesin inş.

  cevap

  • 19 Ağustos 2016 @ 16:12 LEZZETTRAMVAYI

   ooo Hatice hn 🙂 eski günleri hatırlatmam çok sevindirdi beni çok güzel anılarınız olmuş 🙂

   cevap

 2. 17 Ağustos 2016 @ 12:16 ayşegül

  Ankara’da gezilecek daha çok yer var.. Siz daha sık gelin lütfen 🙂

  cevap

  • 19 Ağustos 2016 @ 16:11 LEZZETTRAMVAYI

   Aysegul hn nereleri gezebiliriz o konuda biraz bilgi alabilsem sizden

   cevap

 3. 17 Ağustos 2016 @ 21:06 lerzan

  kesinlikle tekrar tekrar gidilip gezilmesi gereken yerler

  cevap

  • 19 Ağustos 2016 @ 16:10 LEZZETTRAMVAYI

   Lerzan hn merhaba kesinlikle tekrar gezecegiz 🙂 kesinlikle

   cevap


düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.