Genel

Demir Eksikliği ve Beslenme

 Demir Eksikliği ve Beslenme 

Kansızlıkta en çok görülen  belirti Demir eksikliği ile olan kansızlıktır.  Genelde  çocuklarda ve bayanlarda ve hamile bayanlarda  görülmektedir

Demir eksikliğinin çocuklarda ve bayanlarda olmasının sebepleri ;

Bayanların  sık doğum yapması, Diyet yapma,  vejeteryan beslenme ,bebeklerin 1 yaş öncesi inek sütüne başlaması gibi nedenler başı çekmektedir.

Demir oranı en yüksek olan  yiyecekler pekmez, siyah üzüm ,bıldırcın yumurtası ,hurma ,kuruyemiş , kırmız et , yeşil yapraklı sebzelerdir.

Demir emilimi arttırmak  için ;

  • Et yemeğinin yanında meyve suyu içmek
  • Yumurta ile birlikte süt içmemek
  • Yemeklerin yanında çay içmemek gerekmektedir.

 

Kalsiyum ile demir  içeren besinlerin yenilmesi demir emilimini azalttığı için ;

  • Ispanağın yoğurtla yenmemesi
  • Süt ve yoğurdun da  pekmez ile birlikte yenilmemesi gerekiyor .

 

Bu konulara özellikle çocuklarda dikkat etmek gerekiyor. Bu önlemler küçük  yaşta alınmadığı takdirde çocugun zeka gelişimini ,bağışıklık sistemini ve motivasyonu önemli derecede etkilemektedir.

 

39 viewshakkında

7 MAYIS 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan LEZZET TRAMVAYI Sizler için güzel Yemek Tariflerini, Mekan Tanıtımları , Davet edilen lansman - etkinlikleri ve Röportaj paylaşımlarına devam edecek.. İletişime geçmek için lezzettramvayi@hotmail.com adresine mail atabilirsiniz. Sevgiyle Kalın LEZZETE GİDEN YOLCULUK LEZZET TRAMVAYI İLE BAŞLAR'Demir Eksikliği ve Beslenme' has no comments

Bu yazıya yorum yapan siz olun!


düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.