Kırklareli İğneAda Gezimiz

Geçen hafta   6  araba   üniversite  arkadaşları ile   Kırklareli  Demirköy ‘e   kahvaltı yapmak için  yola çıktık. Bir yemek   uğruna , 3 saatlik yol  gidilir mi diye  söylenenler olabilir. Evet ,  gerçekten yorucu  ama bir  o kadar da keyifli olan bu   gezimiz tam bir kültür turu  niteliğindeydi.  Uzun zamandır gitmek istediğim  bu kültür turuna   bu sene gitmek kısmet  oldu  diyebilirim.

Kırklareli   yolculuğumda gittiğim durakları size kısaca anlatmak istiyorum.

Vize            , Kırkalareli’ nde  kahvaltı  yapılan yere giderken  ,  senelerdir   ismini duyduğum ve   arkeolojik kazılarıyla ilgili sempozyumlarına katıldığım Vize ilçesinden  de geçtik. Vize İlçesi   İstanbul’dan  140 Km uzaklıkta olup  , Sahili  , şelae ve mağaralarıyla dolu tarihi ve yeşillikler arasında kalan  bir ilçe.

Demirköy  ,  Kırklareli ‘ ne   iline bağlı    bu köy 1914 yılında ilçe  olmuştur.  Karadeniz sahilinde yer alan bu köy İğne ada ‘ya gitmek  isteyenler  Demirköy  ilçe içinden geçmek zorunda  olduğunu  belirtmek isterim.  Yıldız dağlarının   400 metre yükselikliğin de  ormanlar içinde kurulu olan  Demirköy  ‘ e ulaştığınızda  insana  huzur verdiğini hemen hissedeceksiniz.

İğne Ada     Kırklareli  ilinin  Karadeniz kıyısında  bulunan bir kasaba.  Longoz  Ormanı  nadir olan bir ekosistem olup  bol suyun devamlı olması  ile var oluyor. Longoz  ormanın içinde  yedi adet  göl bulunmakta. Çadır  ile kamp yapmak isteyenler için Longoz ormanları keyifli bir alternatif olabilir.  Dünyada longozlar üç tane ülkede yer almakta ve bu ülkeler   Amazon  Afrika ve İğneada .  İşte ben bunu duyunca Longoz ormanına  uzun zamandır görmek istiyordum.   İğne ada  ‘  da  doğayla iç içe  olmak ve bol oksijen   almak isteyenler için  Longoz Ormanı diğer adıyla SuBasar Ormanı  ‘nı tavsiye ederim.

Longoz ormanı İğneada ‘da denize girmek isterseniz  merkezde  İğne ada Resort  oteli var . iğne ada ‘nın  merkezinde kahve keyfi yapmak isteyenler için sahil kenarında çay bahçesi   mevcut. Kanoya   binmek isterseniz  Mert gölünü tercih edebilirsiniz.

 

Ayrıca doğa yürüyüşü ve  ATV safari turları da yapabilirsiniz. İğne ada ‘da  balıkçılık ön  planda olduğundan  deniz ürünlerini  hem ekonomik hemde taze olarak yemeniz mümkün. Balık tutmak isteyenlere  Mert gölünde   tutmalarını tavsiye ederim. Havada bol oksijen olduğu için iştahınızın arttığını farkedebilirsiniz , aman dikkat 🙂

Demirköy yolunda   yeşilliklerin arasında   kendinizi  muhteşem hissedeceğiniz  taş yapılardan oluşan   bahçeli mekanlarda kahvaltı yapabilme şansına sahipsiniz. Biz   arkadaşlarımız ile birlikte  kahvaltı yaptık.Sıra sizde 🙂

Kahvaltı  sonrası  tüm arkadaşlar ile  foto çektirmeyi tabi ki  ihmal etmedik.

Kızlar  ile birlikte çok beğendiğim fotomuz ise

İğneada İklim

İğneada ‘nın iklimi   Karadeniz İklimi olup  , Yazın  uzun sahilinde yürüyüş yapıp   güneşlenip denize girmeyi , ilkbahar ve sonbahar  mevsiminde ise  Longoz ormanlarını ziyaret etmeniz en ideali olacaktır.

Yapmadan  Dönme  

  •  Yol boyunca  karşılaştığın  yeşillikler önünde fotoğraf çektirmeyi unutma ,
  • İğgne ada  ‘da  Mert gölünde   kanoya binmeyi ,
  • İğneada Longoz ormanlarında  doğa yürüyüşü yapmayı ,
  • İğneada  Longoz ormanlarında kamp yapmayı ,
  • Vize ilçesinde  arkeolojik kazıları incelemeyi ,
  • İğneada merkezinde  kurulu olan pazara uğramayı ihmal etme ,
  • Demirköy  ‘den çilek reçeli  almadan dönmeyin ,
  • İğneada Orman balını almayı unutmayın ,

Lezzet Tramvayı Youtube Kanalında  fazlasıyla İğne Ada görselleri görmek için  tık tık yapmanız yeterli 🙂 Hazır Lezzet Tramvayı  Youtube Kanalına girmişken ABONE olmayı ihmal etmeyin derim.

Sevgiyle Kalın 

LEZZET TRAMVAYI 

Lezzete Giden Yolculuk Lezzet Tramvayı İle Başlar  

 

83 viewshakkında

7 MAYIS 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan LEZZET TRAMVAYI Sizler için güzel Yemek Tariflerini, Mekan Tanıtımları , Davet edilen lansman - etkinlikleri ve Röportaj paylaşımlarına devam edecek.. İletişime geçmek için lezzettramvayi@hotmail.com adresine mail atabilirsiniz. Sevgiyle Kalın LEZZETE GİDEN YOLCULUK LEZZET TRAMVAYI İLE BAŞLAR'Kırklareli İğneAda Gezimiz' has no comments

Bu yazıya yorum yapan siz olun!


düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.