Köşem Restaurant Büyükçekmece

 

Geçen akşam  akşam yemeği için  , Büyükçekmece Mimar Sinan  ‘da, kendinizi evinizde hisedeceğiniz , samimi ve bir o kadarda hijyenik olan  bir restauranttaydık…


Köşem Restaurant  ,bir aile işletmecisi  olup   25 senedir   bu  sektörde  olan  Altan Akide tarafından işletilmekte. Mekan  iç bölümü  hem samimi  hemde doğal bir dekorasyona sahip. Mekan  esnaf lokantasına benzer özellikte.

Neden Köşem Restaurant ?   diye  soranlar için  ; Şimdi  sizleri  küçük de olsa düşünmeye davet  etmek istiyorum..Çok yoğun tempoda  bir çalışma   hayatınız olduğunu  düşünün. Bu ortamda    toplantı ve görüşmeler ve konuşmalar ,  insanı  belli  bir süre  sonra  o kadar  bezdirir ki  zihinsel yorgunluk yaratır. Bu sebeptendir ki  insan kendini  , samimi  hatta  sessiz  ve kafa dinleyeceğiniz  ortamlara atmak ister. Gürültünün olmadığı bir ortamda yer alan yemek mekanlarında bulunmak ister. Bu ortamlar genelde aile işletmeleri olur. İşte Köşem Restaurant ‘ ta bu  tarz bir mekan. Aynı zamanda arkadaş ve ailenizle  gönül rahatlığıyla hijyenik bir ortamda  yemek yiyeceğiniz  bir mekan.

Mekan  küçük  bir yer ve sokak arasında  olmasına rağmen müşterisi bol.Bir mekanın    müşterisinin  bol olması ise hizmet kalitesi  ve yemek  lezzetlerinin iyi olmasından geçer.

Şimdi mişterinin artmasına sebep olan Köşem  Restaurant’ın  lezzetlerini  anlatmaya  başlayalım.

Mekanda balık ve  soğuk mezeler  ile birlikte zeytinyağlılar da yer almakta.  Geçen akşam yemeği  için geldiğimizde bizler için  hazırlanan masadan bahsetmek istiyorum. Masamız ilk olarak mezeler ile donatıldı.

Aşçının, maharetli ellerinden yapılan bol zeytinyağlı peynirli salata  , Patlıcan salatası  ,  Lakerda , Acılı Ezme ve Haydari  lezzetinden ödün vermeyen   ve  severek yediğim Kalamar  tabi ki  tar tar sossuz olmaz 🙂 Benim Favorim Patlıcan Salatası , Lakerda ve Kalamar   oldu.  Ama doğruyu söylemek gerekirse tüm  mezelerin lezzetleri  o akşamki  yemeğin sohbet konusu oldu .

Güveçte karides ve  güveçte ve tadı tam kıvamında kılçıksız bir balık olan  Fener Kavurma gecenin  ana yemeği oldu. Fener balığı, pek yediğimi  hatrlamıyorum ama damak çatlatan , Fenerin  kavurması ayrı bir lezzetmiş ki  balık meraklısı biri olarak yerken büyük zevk aldım.

Masa da ayrıca güveçte Karides te vardı.Karides denilince akla  hareketli   ve kırmızı renkli bir hayvan  geldiği  için karides yemek , genelde insanlara  itici gelir. Ama Köşem Restaurant  ‘a gittiğinizde  Güveçte Karides , lezzeti ve  görsel sunumu ile  benim   gönlümde  taht kuran  istisna lezzetlerden biri oldu.

Son olarak  balık  yemeğinin ardından,yemek sonrası  gelen Dondurmalı  İrmik Helvası   ile finali yaptık.

Balık  ile neden helva yenildiğini  hiç düşündünüz mü ?  Buna da açıklık getirelim isterseniz . Balık sonrası yenilen helva , mide asidini  hem dengede tutuyor hemde  balıktaki Omega3 emilimini kolaylaştırıyor.Bu dengeyi iyi  korumak içinde balık sonrası  seve seve  helva  yemek şart 🙂  tabi dondurmalı olursa  hiç hayır demeyiz.

Köşem Restaurant  ‘ın  görsel olarak  görmek isterseniz Lezzet Tramvayı Youtube Kanalıma da beklerim. Hazır gelmişken kanala ABONE olmayı ve yorum yazmayı  ihmal etmeyelim. Olur mu ?

Evet video seyredilmiştir  umarım .:)   Gecenin son saatlerine  kadar ,masaya o kadar eşsiz lezzetli  meze ve balık geldi ki , uzun zamandır sürekli Büyükçekmece ‘ye gitmemize  rağmen  Köşem Restaurant’a  neden gitmedik  diye oldukça hayıflandık.

Yemek gurmeleri , yemek merakı olan foodieler  ve en önemlisi Büyükçekmece ‘ye  yolu düşenler , samimi ve hijyenik  bir ortamda balık  ziyafeti çekmek isterlerse Köşem Restaurant tam sizlere  göre. Rezervasyon için hala geç kalmadınız.

Başka bir mekan tanıtımında  görüşmek üzere ,

Sevgiyle Kalın ,

LEZZET TRAMVAYI

Lezzete Giden Yolculuk  Lezzet Tramvayi ile Başlar

Rezervasyon  

Köşem Restaurat 

Adres: Mimarsinan Mahallesi, İskele Cd., 34535 Büyükçekmece/İstanbul

 

300 viewshakkında

7 MAYIS 2012 tarihinde yayın hayatına başlayan LEZZET TRAMVAYI Sizler için güzel Yemek Tariflerini, Mekan Tanıtımları , Davet edilen lansman - etkinlikleri ve Röportaj paylaşımlarına devam edecek.. İletişime geçmek için lezzettramvayi@hotmail.com adresine mail atabilirsiniz. Sevgiyle Kalın LEZZETE GİDEN YOLCULUK LEZZET TRAMVAYI İLE BAŞLAR'Köşem Restaurant Büyükçekmece' has no comments

Bu yazıya yorum yapan siz olun!


düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.