Aysen Laçinel Liderlik Frekansı

0
189

Marka ve İnsan Kaynakları Danışmanı, Kariyer Koçu, Eğitmen, AL Danışmanlık Genel Müdürü Ayşen Laçinel ‘ in yeni kitabı  ” Liderlik Frekansı ” imza günü   boğaz manzara eşliğinde  Taksim Sed Otel’de  iş ve ekonomi dünyasının önde gelenlerini buluşturdu .

Marka ve İnsan Kaynakları Danışmanı olarak Ayşe Laçinel  ”Gençler mülakata davet edilmişse bu büyük bir fırsat. Bu mülakatı iyi değerlendirmelidir. Bunun için gençlere ilk önce kendilerini tanımalarını, kendi yeteneklerini fark etmelerini öneriyorum. Bu çok ciddi bir çalışma”  diyerek   2.kitabı olan ” Liderlik Frekansı” kitabında ” Kendine Yolculuğunda  yıldızın parlasın “ demeyide ihmal etmiyor .

Gençlerin önce kendilerini tanıyıp, kendi yeteneklerini fark etmeleri gerekiyor

Gençlere iş mülakatından önerilerde bulunan Ayşen Laçinel, ”Gençler mülakata davet edilmişse bu büyük bir fırsat. Bu mülakatı iyi değerlendirmelidir. Bunun için gençlere ilk önce kendilerini tanımalarını, kendi yeteneklerini fark etmelerini öneriyorum. Bu çok ciddi bir çalışma. Biz, herkesi fark ediyoruz, herşeyi algılıyoruz.

Peki, kendimi fark ediyor muyum? Ben kendimi tanıyor muyum? Benim güçlü yönlerim neler? İlgi alanım nedir? Yeteneklerin nedir? Ben bu güçlü yönlerime, yeteneklerime ve ilgi alanıma yönelik bir iş mi seçtim? Oraya mı mülakata gidiyorum? Eğer bunların cevabı evetse, bir adım önce başlıyorum. İlgim ve yeteneklerim olan işe başvurmam beni öne çıkaracakken, yeteneklerimi bilmemle birlikte işin tanımını öğrenmem gerekiyor.

Güçlü yönlerine, yeteneklerine, ilgi alanlarına dair bir iş mi seçtin?

Mülakata gittiğim zaman, beni niye seçsinler? Bunu çok iyi açıklayabilmeliyim. Kendi yeteneklerim, ilgim ve kendime yaptığım yatırımlar beni diğerlerinden ayıracak bilgiler. Ben işin tanımını, yeteneklerimi biliyorum ve yatırımı yaptım. İş yerine gittiğinde, bütün bu içeriği doğru ve etkili bir şekilde ifade edebiliyor muyum? O kurumun özelliklerini biliyor muyum? O kurumun kültürünü ve değerlerini araştırdım mı? Yeteneğim ve ilgim o işe uygunken, benim değerlerim ve benim kültürüm, kurumun kültür ve değerleriyle örtüşüyor mu? Bu soruların cevabı da evetse, kişinin bu bilgileri önce karşındakini dinleyerek, sorularını gerçekten anlayarak ve o sorulara bilgisi ve iletişim yetenekleriyle en doğru ve en etkili cevabı vererek başarmasıyla mümkün. Dolayısıyla ben, görüntünün kurum kültürüne uygun bir giyim stilini seçmenin önemini vurguluyorum. Aklın, gönlün, kendine yaptığın emeğin ve birikimin önemini anlatıyorum. Gençler bunlara dikkat ederse o işi almamalarına imkan yok. Sonuç olarak şunu söylüyorum: Önce, kendine liderlik edeceksin. Önce, kendini bileceksin. Kendini bilen, her şeyi bilir. Kendine liderlik eden, o mülakata liderlik eder. Diğer liderlerle senkronize şekilde çalışabilir. Başarılı sonuçlar alman için bence bunlar yeterli’  diyen Ayşe Laçinel  gençlere   iş mülakatlarından  önerilerde bulunuyor.

”İşe giriş-çıkış hızının çok yüksek olmasının, yılda yaklaşık 3 milyar liralık kayba neden oluyor”

Ayşe Laçinel   ayrıca  hizmet   sektöründek işçi  giriş çıkışlarının ekonomiye etkisi hakkında ise  şunları  söylemekte

”Ciddi oranda ekonomiye kaybı var. Mülakat için insan kaynaklarındaki uzmanın ayırdığı süre, mülakattan önce yapılan cv taramaları, işe alınan kişiye verilen işe giriş oryantasyon eğitimleri, o kişiye ayrılan zaman, sigortası, yemeği, maaşı, bütün bu zaman, emek ve para yatırımı, 3-4 ay sonra kişini işten çıkarılması veya kişinin orayı sevmemesi ile son bulabiliyor. Özellikle üniversiteli gençlikte iş arama sorunu, birde iş bulan gençliğin işte barınamama sorunu birleşince, hem moraller bozuluyor, hem de Türk ekonomisine ciddi kaybı oluyor. İşe giriş-çıkış hızının çok yüksek olmasının yılda yaklaşık 3 milyar liralık kaybı var. Bunun en büyük sebeplerinden birincisi, firmanın organizasyon şemasının tanımının net olmaması. Aslında firma, ne hedefini tam belirlemiş olabiliyor ve rotadan hedef kayıyor ne de organizasyonundaki görev tanımları birbirinden ayrıştırılmış. Böyle olunca, ne aradığını bilmeyen bir insan kaynakları yaklaşımıyla, işe geldiğinde de ne istediğini bilmeyen işçi ortaya çıkıyor. Eğer ben etkili iletişim tekniklerini öğrenmişsem çok güzel paketle kendimi kabul ettirebiliyorum.

”Taklit etmeyen, gücünü ve farklıklarını bilen, stratejisini doğru yansıtan bir vizyonu, vizyonu gerçekleştirecek insan kaynaklarının kurgulanmasıyla kurumlar başarılı olacaktır”

Patronlara stratejik planlar yaparken önerilerde bulunan Laçinel,

”Kişilere önerdiğim gibi kurumun kendini çok iyi tanıması lazım. O kurumun, o sektörde var olmasını sağlayacak olan ve o sektörde rakiplerden kurumu ayıracak olan özelliklerini çok iyi görebiliyor olmasın olması gerekiyor. Bu özellikleri öne çıkarırken, şu şirket bunu yapıyorsa bende bunu yapıyorum demeden, kendi özelliklerini farklılaştırarak, doğru bir iletişim stratejisiyle anlatabiliyor olması gerekiyor. Sadece kendini bilmekte yetmiyor. Ülke pazarında ve dünya pazarında, kendi faaliyet alanındaki oyuncuları da çok iyi tanıması lazım ki, müzik değiştiğinde dansı değiştiğini de bilebilsin. Taklit etmeyen, gücünü ve farklıklarını bilen, stratejisini doğru yansıtan bir kurumu vizyonu, vizyonu gerçekleştirecek insan kaynaklarının kurgulanmasıyla da başarılı olacaktır. Şirketin kendine liderlik etmesi gerekiyor. Kendi gücüne, pazara, ülkeye, büyüdükçe dünyaya ve bütün bunlardan önce dünyaya liderlik etmesi gerekiyor” diye konuştu.

”Aslında Yolcuk Kendine ve Kendi Yolculuğunda Kendi Yıldızın Parlasın”

Laçinel kitabı hakkından şu bilgileri verdi: ”Biz bazen sahip olmak istediklerimiz şeylere, sahip olunca mutlu olacağımızı sanıyoruz. Oysa ki, kendi değerlerimiz ertelersek, kendimize, ailemize ve sevdiklerimize haksızlık edersek, sahip olmak istediklerimiz olduğunda da, oldu da yinede mutlu değilim diyoruz. Demek ki sonradan sahip olduğumuz şeyler bize mutluluk vermeyecek.

O halde mutluluk nedir?

Mutluluk kendini bilmek, eğitim alırken, kariyer yaparken, güç sahibi olurken etrafa ne kadar fayda verebiliyorsun? Güçlendikçe ne kadar güçlendirebiliyorsun? Bunu anlamak lazım. Bunu anladığımız zaman paranız varken de mutlusunuz, yokken de mutlusunuz.

Belki paranız hiçbir zaman olmayacak, ama o zamanda değerlisiniz. Belki de yatırımdan yatırıma koşacaksınız. Bütün bunlar, sizin değerinizi etkileyen faktörler değil. ‘Liderlik Frekansı’ kitabımda, ilk kitap olan ‘Sen Kimsin’den sonra , sen şimdi kendini fark ettin, kendi yeteneklerinin farkındasın, kim olduğunu biliyorsun ve bir yolculuğa çıktın. Kim olduğunu bilen kişi, sağlam ve sağlıklı yolculuk yapar. Çünkü hedefini de bilir. Ayşen Laçinel , Bu kitabında diyor ki ,

”Aslında Yolculuk Kendine ve Kendi Yolculuğunda Kendi Yıldızın Parlasın.”

Bütün insan kaynakları danışmanlıkları, marka danışmanlıkları, yapılan  kariyer koçlukları ve eğitimlerin özeti ise  kitabında olduğunu özellikle vurguluyor.

”Yaşam bir liderlik yolculuğudur. Kendine liderlik etmektir aslolan” diyen Ayşen Laçinel, yaşamdaki her birimizin özel, tek ve biricik olduğumuzu anlattığı 2.’ci kitabında, kendini fark etmenin ve yaşam amacını bilmenin anlamını vurguluyor. Gerek özel, gerek iş yaşamında, kılavuzunuz olacak bu kitapta, pek çok faydalı bilgi ve örnekler, okuyucuya güvenli bir yol arkadaşı olmaya hazır.

Bir lansmanında sonuna gelmişken , Bu guzel gece için  sempatik kişiliği  ve içtenliği ile   gönüllerimize  taht  kuran sevgili  Gönül Yıldırım ‘ a  , güleryüzlü   ve zarif kişiliği ile   Sevgili Ayşen  Laçinel ‘ e    teşekkür ederim.

Başka bir   etkinlikte görüşmek üzere  ,

 LEZZET TRAMVAYI 

Lezzete giden Yolculuk Lezzet Tramvayı ile başlar  

 

1 YORUM

  1. 30’lu yaşlardan sonra kendini tanımak ve ne istediğini bilmek daha kolay oluyor.Daha genç yaşlarda bazen bir yol göstericiye ihtiyaç duyulabiliyor.Bu yüzden kitap çok ilgi çekici olmuş…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here