Bozcaada Gezi Rehberi-Bilinmesi Gerekenler

1
331

Bozcaada , Çanakkale iline bağlı , 42 km yüzölçümüne sahip bir ilçe.Boğazın tam ortasında yer alan Bozcaada ‘da kuzey rüzgarlarının fazla olduğu bir yer olmasıyla birlikte ,adada Akdeniz iklimi görülmekte.

Bozcaada, Türk ve Rumların birlikte yaşadığı bir ilçe olmasıyla birlikte Türkiye ‘de köyü olmayan ve Türkiye’nin 3.büyük adası.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Bozcaada Müzesi

Bozcaada ‘da yürüme mesafesinde ve Rum mahallesinde bulunan Bozcaada müzesini , Bozcaada ‘nın geçmişi hakkında ve Bozcaada kültürü hakkında bilgi edinmek için gezmelisiniz .Müzede Bozcaada geçmiş fotoğrafları , şarapçılıkta kullanılan malzemeler gibi koleksiyonlar sergilenmekte.

Bozcaada Sokakları

Bozcaada iskele çıkışından, renkli dar , bakımlı ve tarih kokan sokak aralarında yürüyüş yaparken, karşınıza güzel kapıları, kapı önlerinde çiçeklerin olduğu hoş Rum evleri dikkatinizi çekebilir.

Bozcaada Sokakları

Bozcaada ‘da fotoğrafçılığımızı yapan kızımın çektiği bir fotoğraf ve dikkat ederseniz ayaklarım yok 🙂 Ayaklar olmasa da 🙂 fotoğraf renkleri çok güzel olduğu için paylaşmak istedim. Bozcaada evlerinin işlemeli pencereleri yanında ,çiçek açmış ağaçlarıyla muhteşem bir kare .Bozcaada evlerini gezerken renkler arasında kaybolduğunuz hissine kapılıyorsunuz.

Bozcaada Sokakları

Bozcaada sokaklarını gezerken ahşap kapı ve pencereleri görünce Türk mahallesine geldiğinizi anlamanız mümkün.

Türk Mahallesi

Meryem Ana Kilisesi

Rum mahallesinin tam ortasında yer alan Meryem Ana kilisesini bizim ziyaretimiz tesadüf 15 Ağustos ‘ ta oldu.15 Ağustos Meryem Ana’nın doğum günü olduğu için kilisede doğum günü kutlama ayini vardı.

Meryem Ana Kilisesi ,1869 yıllarında yapıldığı fakat bu tarihin kesin olmadığı ve Venedikliler dönemine kadar uzandığı görülmekte. Ada’da Rum Ortodoks Kilisesi olarak bir adet olduğu bilinmekte. Kilisenin yüksekliği 23,8 metre olup ,kilisenin çan kulesi 2006 yılında restore edilmiş. Kilise ziyaretlerinizi pazar günü yapabilmeniz mümkün. Kilise ibadet yeri olduğu için şort ile girmek ve telefon ile çekim yapmak yasak olduğunu bilerek ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Meryem Ana Kilisesi ve Saat Kulesi

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi

Feribot ile Bozcaada iskelesine yaklaşırken karşınıza çıkan muhteşem tarihi Bozcaada kalesini seyre dalarken ,feribotta insanların fotoğraf makinelerin hazırlayıp , rekabet halinde fotoğraflar çekildiğini bile farketmeyeceksiniz.

Bozcaada kalesinin kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor fakat Fenikeliler ,Cenevizler ve Venediklilerin kullandığı bilinmekte. Kalenin bugünkü görünümü ise, Fatih Sultan Mehmet döneminde 1455 yılında var olan kalıntılar üzerine inşaat edilmiş.

Kale içinde çay ve kahve içileceği gibi , festivaller sayesinde konserlerde gerçekleşmektedir.

Alaybey Cami

Yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 1700 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Harap olan Ali Ağa Camiinin, Kale kumandanı olan Miralay (albay) Ahmet Ağa tarafından yeniden yaptırıldığı ve adının da buradan geldiği kuvvetle muhtemeldir. Ada’nın iki mahallesinden birinin adı da Alaybey Mahallesidir. Cami, Kırmızı kesme taştan yapılmıştır. Cami girişi kuzey cephedeki beş taş basamakla çıkılan basık kemerli çift kanatlı ahşap kapıdandır. Minaresi kuzey-batı köşesinde beyaz kesme taştan yapılmıştır. Şerefe korkulukları oyma, şerefe altı stalaktitlidir.
 
Caminin içinde mihrap ve pencere üstleri barok tarzda dal motifleriyle süslendirilmiştir. Tavan sade işçilikli ahşaptır. Minber ve mihrapta süsleme yoktur. Giriş kapısının iki yanındaki köşelerde bulunan birer ahşap merdivenle kadınlar mahfiline çıkılır. Kadınlar mahfilini 6 ahşap sütun taşır. Caminin avlusunda ufak bir “hazire” bulunmaktadır. Buradaki 14 mezardan biri Osmanlı’da sadrazamlık yapmış olan Halil Hamit Paşa’ya aittir. İbadete açıktır.

Bozcaada ‘da Alışveriş

Bozcaada iskelesinden ,çarşıya doğru yürürken Bozcaada’da yaşayanların kurduğu standlarda, reçelden tutun da sabun , zeytinyağı , adaçayı gibi çaylar, lavanta , aksesuar gibi ürünlerin satışları yapılmakta Birbirinden değişik ve ilgi çekici standları gezerken ,alışveriş keyfini yaşayabilirsiniz.

Bozcaada ‘da Alışveriş

Bozcaada Plajları

Masmavi ve tertemiz aynı zamanda buz gibi deniziyle tam bir cennette olduğunuzu hissettiğiniz plaj Ayazma Plajı

Bozcaada Ayazma Plajı

Akvaryum Plajı

Adında anlaşılacağı gibi plaj tam bir akvaryum. niteliğinde , doğası güzel bir yer arıyorsanız doğru adres Akvaryum koyu . Aynı zamanda , tertemiz denizde serinleyerek yüzmek için ve çocuklu ailelerin tercih edeceği bir plaj Akvaryum Plajı.

Bozcaada Akvaryum Koyu

Bozcada da koylar fazlasıyla var. Günübirlik Bozcaada turunda , bizim gidebildiğimiz iki koy Akvaryum ve Ayazma oldu. Denize girmeyi seviyor ve değişik koylarda denize girmek isterseniz;

Görmeden Dönme dediğim yerler ise şu şekilde ;

  • Beylik Koyu
  • Çayır Koyu
  • Habbele Plajı
  • Tuzburnu Koyu
  • Mitos Beach

Bozcada ‘da Yeme İçme

  • Gelincik şerbeti, koruç suyu ,sakızlı badem kurabiyesi almak için çarşı içinde Veli dede yi ,
  • Çarşı içinde Hacı Tahir badem lokumundan yemek ve çay molası vermek için ,Çiçek Pastanesi yi tercih edebilirsiniz.
Çiçek Pastanesi
  • Çiçek pastanede dinlenme molası vermişken muzlu specialini ve dondurma yemenizi tavsiye edebilirim.
Muzlu Special
  • Ayazma plajına gittiğinizde yemek ve atıştırmalık için çeşitli alternatif restaurantlar var. Biz bu alternatifler den Thenes Restaurant ‘ı seçtik. Sardalya balıksız olmaz dedik ve sardalya siparişimizİ verdik.
  • Canınınız Türk kahvesimi çekti mi ? O zaman Meryem Ana Kilisenin arkasında yer alan, Madam’ ın Kahvesinde Damla çikolatalı kahve içerek kahve mola verebilirsiniz.
Damla sakızlı Türk kahvesi

ve tabi ki Madam ‘ın Kahve önünde bir poz olmadan olmaz dedik .Buyrun makyajsız doğal fotoğrafıma 🙂

Bozcaada’da Ulaşım

Özel araba ile gelinirse ; Çanakkale -İzmir yoluna doğru gider iken , Bozcaada sapağından giriş yapılarak Mahmudiye köyüne geldiğinizde , Geyikli sahilden her saat başı Bozcaada ‘ya kalkan feribotlara ister yaya , ister araba ile binebilirsiniz. Yarım saat içinde Bozcada iskelesindesiniz.

Lapseki üzerinden gemi seferleri olduğu için, Lapseki’den Bozcaada’ya da geçiş sağlayabilirsiniz.

Bu sırada , Bozcaada’da araba kiralayarak , Bozcaada’nın arka taraflarında bulunan bağ evlerini ,kısaca tüm adayı gezmeniz mümkün.

Anne Kız

Anne kız olarak ; hem deniz , hem de kültür turu yaptığımız günübirlik Bozcaada turumuzun sonuna geldik. Diğer kültür turlarında buluşmak üzere ,Sevgiyle kalın

Lezzet Tramvayı

Lezzete Giden Yolculuk  Lezzet Tramvayı İle Başlar

Instagram hesabım : @lezzettramvayi

Diğer gezilerime aşağıdaki linkleri tıklayarak ulaşabilirsiniz

Dikili

Çınarcık

Kapadokya

Londra

Gaziantep

Eskişehir

Kıbrıs

Bafa Gölü

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here