Bursa Gezi Rehberi Cumalıkızık , Mudanya ,Trilye

4
172

Bursa Gezisi başlıyor . Anne kız geçen seneler Teog sınavlarını fırsat bilip , Bursa, Cumalıkızık, Mudanya, Trilye gezisi yapmıştık.. Tatil kısa olmasına rağmen programımız çok yoğun oldu.

Bursa Mudanya ‘ya ulaşımı Bursa Ulaşım bölümünden okuyabilirsiniz 🙂

Mudanya ya geldiğimiz de ilk işimiz otobüs yolculuğumuz çok olacağı için Bursa kart almak oldu .

Bursa  Kartı  ile  Bursa otobüslerini  kullanarak çok güzel bir gezi  oldu bizim için. Gezeceğimiz yerleri önceden belirlediğimiz için ,Bursa’da   gerek tarihi  , gerek yöresel , o kadar güzel yerler  var ki  sırasıyla  gezmeye  başladık. Evet  Hazırsanız  , Gezdiğimiz yerleri   sırasıyla  kısaca anlatmaya çalışacağım.

İlk Gün  Gezi Duraklarımız

Cumalı Kızık  

Mudanya’dan   25 dakikalık bir mesafede   yer alan köyün mis gibi bir havasında gezebiliyorsunuz.

Gezilmesi Gereken yerler 

Etnoğrafya Müzesi 

 Cumalıkızık ‘ında artık bir yerleşke olduğunun göstergesi  olan bu müze    2015 yılında   yenilendi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı etnogra-müzesi.jpg

Cin Aralığı


Cumalıkızık’ta bulunan Cin Aralığı, dünyanın en dar sokağı kabul edilmektedir. 
Rivayet edilir ki; Kurtuluş savaşı yıllarında Cumalıkızık köyünü basan Yunan askerleri tüm köylüleri camiye toplayarak mabedi yakmaya karar verirler. Köylüler bir şekilde Yunanlıları atlatıp, camiden kaçmayı başarırlar. Girdikleri sokakta, iki evin bittiği noktada dar bir aralık vardır. Bir insanın zorlukla geçebileceği büyüklükteki sokak girişinden bakıldığında çıkmaz yol olarak görünmektedir.

Köylüler, dar aralıktan geçerek, Türk askerlerinin mevzilendiği tepeye ulaşırlar.
Efsaneye göre Yunan askerleri ise sokağın girişine geldiğinde gözlerine inanamaz ve “İnsanların buradan kaçması imkansız. Bu olsa olsa cinlerin işidir.” derler. O günden bugüne sokağın adının Cin Aralığı olduğu söylenir….

Arkeolojik Haber Alıntı
Cin Aralığı


Bursa UNESCO Derneği tarafından, UNESCO dünya mirası listesine giren tarihi Osmanlı Köyü Cumalıkızık’ın en eski evi olan ‘Küpeli Ev’, muhteşem tarihi yapısıyla adeta kendine hayran bırakıyor. Köy halkının yardımlarıyla müze haline getirilen ‘Küpeli Ev’, köyü ziyarete gelen turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Gazete Bursa Alıntı

Kınalı Kar dizisinin çekildiği konak

Bursa Kent Meydanı

Bursa’nın merkezi  olup , dolmuşlardan tutunda minübüs   ve otobüs duraklarının bulunduğu  yer. EEE nede olsa  gezimizde  bu durakları  çok kullandık.

Meydandaki Yöresel Çarşı

Bursa Kapalı Çarşı  İstanbul Kapalı Çarşı’yı andıran,  bu tarihi yerde zevkle gezip, zevkle alışveriş yapabileceğiniz  bir mekan. 

Bursa Ulu Cami Bursa’ya  gitmişken, Namaz kılma anlamında en büyük  Cami olan Ulu Cami‘de dua etmek gerekir diye düşünüyorum. Ulu Cami hakkında bazı hurafelerin olduğunu öğrendim Neler mi? Vav işareti yanında dua edenlerin  duaların kabul olacağı, vav işareti yanında Hz.Peygamberin olduğu, vav işareti bulunduranların, neşeli ve huzurlu, bütün sıkıntılarından arındırılacağına inanılması gibi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ulucami.jpg

Tophane Parkı Bursa‘da Orduevinde mola vermek için  yürüyüş yaparken ,  karşımıza   Tophane yokuşunda  bulunan   Tophane Parkına rastladık. Bu parkta  Saat Kulesi, Çay Bahçesi  bulunmakta.  Çay bahçenin alt bölümünde muhteşem manzara eşliğinde   fotoğraf  çekimi ile birlikte , Çay bahçesinde çayınızı içerken , Bursa ‘nın gün batımını seyretme şansına sahipsiniz. Ayrıca Saat kulesininde Bursa Belediyesi tarafından  yangın gözetleme   amacıyla  kullanıldığını belirtmekte fayda var.

Bursa Uludağı Kebapcısı  Bursa ‘da İskender   yemeden gelmek   olur mu? Tabi ki olmaz. Bu nedenle  Kent Meydanında yer alan Uludağ Kebapçı da   iskenderinizi  afiyetle yiyebilirsiniz.

İkinci  Gün  Gezi Duraklarımız

Trilye ( ZeytinBağı ) Geçimi zeytin ve balıkçılık olan Trilye’de   kalabalık ve trafikten eser yok. Huzur ve    sessizlik istiyorsanız  Bursa Trilye doğru adresi . Trilye halkı ile , sohbet için  çarşıda bulunan köy kahvelerine girebilirsiniz.

Trilye’de Gezilecek Yerler

Trilye Sahili

Trilye sahilinde  sakin  bir şekilde  yürüyüş  yapabilirsiniz. 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı trilye.jpg

Çamli Kahve

Kahve  içmek istiyorsanız ilk durağını  bence Çamlı Kahve  olmalı . Manzara eşilğinde   keyifle  kahvenizi içme şansınıza  sahipsiniz. 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kahvel.jpg

Taş Mektep

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tasmektep.jpg

 

Tirilye’de doğan ve Yunanistan’da eğitim gördükten sonra Metropolit olarak Türkiye’ye dönen Chirisostomos tarafından 1904- 1909 yılları arasında yaptırılan Taş Mektep, önemli bir tarihi değer olarak geleceğe taşınıyor. Kıbrıslı Rum lider Başpiskopos Makarios’un eğitim gördüğü rivayet edilen bu okulda müdür olarak görev yapan Chrisostomos, daha sonra İzmir metropolitanı olmuştur. Dönemin batı mimarisini yansıtan neo-klasik tarzda bir yapı olan Taş Mektep, Tirilye’de Rum nüfusun iyice azalması nedeniyle 1924’te yetim ve öksüz çocukların eğitimi için Darü’l-eytam okulu olarak hizmete açıldı. İlkokul ve ortaokul olarak 1986’ya kadar işlevini sürdüren bina, 1989’da boşaltıldı. Yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın önemli yapıları arasında bulunan Taş Mektep’te, kültür derslerin yanı sıra marangozluk, demircilik gibi sanatlar da öğretildi. 1928’den sonra bina önce beş sınıflı yataklı bölge okulu, sonraları ise, yatılı kısmı kaldırılarak gündüzlü ilkokul olarak hizmete devam etti. 1986’da okul koruma derneğinin başvurusu üzerine Bayındırlık İl Müdürlüğü teknik elemanlarının yaptığı inceleme sonucunda Taş Mektep’in çatısında, duvarlarında ve döşemelerinde sorunlar tespit edildi ve can güvenliği açısından sakıncalı bulunarak 1989’da boşaltıldı. 965 metrekarelik bir arsa üzerinde inşa edilen binanın batı cephesindeki bir taş üzerine oyularak yazılmış, “M. MYPIDHS APXITEKTWN 1909″ ifadesinden, Mimarın M. Myrides olduğu ve binanın 1909’da tamamlandığı anlaşılıyor. Taş Mektep’te Mudanya Belediyesi tarafından 10 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen tören ile restorasyon çalışmaları başlatıldı. Tam 28 yıl boyunca kaderine terk edilen Taş Mektep, tüm ihtişamıyla yeniden Bursa’ya kazandırılıyor.

Mudanya Belediyesi Alıntı

Trilye Çarşı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı triye.jpg

Mudanya Benim  Bursa’ya çok gelmeme rağmen  Mudanya’ya  ilk  ziyaretim oldu. Mudanyalılar  ile   konuştuğumda Mudanya’nın  önceki seneler daha tenha olduğu , fakat şimdi  nüfusun çoğaldığına dair    yorumların olmasıydı.Mudanyalıların yerli halkının Giritli olmasından ötürü Girit Evlerine  bayılacaksınız. Deniz kenarında  Deniz cafe ‘de  müze giriş öncesi bir mola vermenizi  tavsiye ederim.

Deniz otobüslerini   yakınınd Kafkas  Cafe ‘de Tahinli Pide yemenizi tavsiye ederim  

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tahinmudanya.jpg

Mudanya’da  Gezilecek Yerler ise;

Girit Evleri

Mudanya Müzakare Müzesi

Tahir Paşa  Konağı

Bursa Ulaşım Büyük çekmece  ve Eminönü/Sirkeci den  BUDO  ile   haftanın her günü   belli saatlerde   1 saat 40 dk.  kadar  süren  deniz yolculuğu ile Bursa / Mudanya ‘ya  ulaşabilirsiniz.

Mudanya ‘ya ulaşımdan   sonra aşağıdaki  fotoğrafta görüldüğü BURSAKART  gişelerinden  10 liraya Bursa Kart alıp, kartı belli bir miktarda   doldum yaptıktan sonra Budo İskele önündeki F3  belediye otobüsleri Bursa ‘ya 45 dk içinde ulaşabilirsiniz.

Bursa‘dan  Mudanya‘ya farklı  bir alternatif   ise  Metro ile   Emek  istasyonunda   inip  hastane  önündeki  Mudanya   minibüs ile Mudanya ‘ya yolculuk 30 dk. kadar sürüyor.

Mudanya‘dan Trilye’ye ulaşım ise   Budo  İskele önündeki  Trilye/Zeytinbağı  minibüslerini  tercih edebilirsiniz.

Mudanya’dan Cumalı Kızık ‘a gitmek için ise ,  Kent Meydanındaki   hastane yanındaki minibüs ile  25 dakikada  köye ulaşıyorsunuz.

Yeme-İçme –Gezme 

Bursa’dan  yapmadan dönme;

 • Bursa Kapalı Çarşı ‘dan  Kestane Şekeri  tatmadan ve almadan,
 • Bursa Kent Meydanında   Uludağ Kebapçıda iskender  yemeden,
 • Bursa Kapalı Çarşıya gitmişken  havlu satın almadan,
 • Mudanya’da  sahilde yer alan Kafkas Cafe’de  tahinli pide  yemeden,
 • Mudanya’da müzeleri  gezmeden,
 • Mudanya deniz kenarında Deniz Cafe ‘de menemen  yemeden,
 • Trilye’de  Çamlı  kahvede kahve içmeden, Trilye  sahilde  gezip  , o huzur ve sessizliği  hissetmeden,
 • Trilye ‘nin zeytinyağlarından tatmadan,
 • Cumalıkızık’ ta  yöresel kahvaltıdan ziyade  gözleme  yemeden,
 • Cumalıkızık ‘ta  Cin aralığını görmeden,
 • Cumalıkızık ‘ ta  Etnoğrafya müzesini gezmeden,
 • Cumalı kızık meydanında  yöresel  alışveriş yapmayı unutmayın  

Lezzet Tramvayı Youtube Kanalında  fazlasıyla Bursa  görselleri görmek için  tık tık yapmanız yeterli  Hazır Lezzet Tramvayı  Youtube kanalıma   girmişken ABONE olmayı ihmal etmeyin derim.

2 gün  Bursa’ yı doyasıya  gezdikten sonra bir tatilinde sonuna gelmiş olduk. Keyifli   geçen   bu   gezimizi  okurken  umarım beğenirsiniz.Güzel   keşifler ve mekanlar  bizi beklerken , sizlere de bol  gezmeli  günler dilerim. 

Sevgiyle Kalın 

LEZZET TRAMVAYI 

Lezzete Giden Yolculuk Lezzet Tramvayı İle Başlar

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here