Gitme Sana Aşık Oldum Kitap Yazarı Bengü Havva Keskin İle Röportajımız

0
267

Kendinizden bahseder misiniz?

1981 yılında Bartın’da doğdum.İlkokulu Bartın’ da doğduğum mahallede bitirdim.İlkokuldan sonra ailemin kız çocukları okumaz tavrından dolayı eğitimim yarım kaldı.18 yaşında dışarıdan ortaokula başladım.Lise ve üniversite eğitimime dışarıdan devam ettim.Anadolu üniversitesi sağlık kurumları işletmeciliği ön lisans  işletme lisans mezunuyum.2003 yılından beri İstanbul’da yaşıyorum.Özel sektörde çalışıyorum.

Çocukluğunuzda ve gençliğinizde kitaplarla aranız nasıldı?

Kitaplarla aram her zaman iyi oldu.Kitap demek bilmediğin alanlarda özgürce dolaşmak demek.Günün yorgunluğundan arınmak demek.Huzura kucak açmak demek…

Neden yazar olmayı seçtiniz?

Tesadüfen başladı.İyi ki başlamışım dediğim bir yerdeyim.Kurguya aldığım eleştiriler alırken mutlu oluyorum.Yazmak tutku bence.Bir kere kanımıza işlediği zaman kurtulmak istemiyorsunuz..

Yazar olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz?

Ressam olmayı çok isterdim mesela. Sadece Mustafa Kemal ATATÜRK’’ün doğumundan ölümüne kadar her anını hayal ederek Tuale işlemekten onur duyardım.

Boş vakitlerinizde ne yapmaktan hoşlanırsınız?

Canım sıkılırsa romantik komedi film izlemeyi çok severim.Müzik dinlemeyi çok severim.Ara ara 2004- 2005 yılında çekilen YAĞMUR ZAMANI dizisini her seferinde mutlulukla izlemeyi severim.

İlk kitabınızı çıkarmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz?

Benim kitabımın çıkmasına sebep olan kişi astrolog olarak tanıdığım Irmak Bilgin olmuştur.Kendisi bana özgüven aşılamıştır.Kendisine sevgilerimi iletiyorum.

Kitap yazarlarında konuyu neye göre belirlerdiklerini hep merak etmişimdir.Siz kitaplarınızda konuyu neye göre ve nasıl belirliyorsunuz?

Gündelik herkesin hayatında olabilecek olayları kapsıyor benim kurgularım.Karakter yavaş yavaş besleniyor ve siz ona bağlanıyorsunuz.Kitabın yazım aşamasında her olayı irdeleyip karaktere uyarlıyorsunuz.Kitabın son cümlelerini yazdığımda ayrılacağıma üzülüyorum…

Kitap yazanların genelde çok okuduklarını düşünmüşümdür. En çok hangi tür kitap okumayı seversiniz?En son okuduğunuz kitabın adı nedir?

Kitap okumayı çok severim.Kurgusu anlatımı güzel olan kitapları tercih ederim.Kasvetli kitapları sevmiyorum.Rakiplerimin kitaplarıma öncelik veriyorum.Romantik komedi türünde aşk kurguladığım için aşk romanı yazan sadece kadın yazarları tercih etmem.Erkek yazarların aşkı nasıl anlattıklarını gözlemlemek için okurum.Her tür okumaya çalışıyorum en beklenmedik zamanda dejavu olmak beni mutlu ediyor.Ama en çok aşk ve tarihi kitapları okumayı seviyorum galiba…En son zevk alarak okuduğum YILMAZ ÖZDİL’in son kitabı GAZİ MUSTAFA KEMAL kitabı.Sonrasında iki kitaba daha başladım ama daha bitirmedim.

Kitap yazma işini hangi zaman aralığında uygularsınız?

Gece 11 den sonra yazmaya başlıyorum.Çünkü karakterlerle bütünleşebildiğimi düşünüyorum.

Kitap yazmayı herkes becerebilir mi? .Kitap yazmayı düşünen arkadaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Kitap yazmak için yeteneği varsa bir gün mutlaka ortaya çıkacaktır. Kitap yazarım demekle kitap yazılmayacağını kanısındayım.Öncelikle okumayı sevmesi gerekiyor.Okuduklarını gözlemleyerek not alsınlar.Kalemine alıştıkları yazar dışındaki yazarlara da şans versinler.Yoksa anlatım dili aynı olabilir.

Kitabın çok satması mı önemli okuduğu insanda etki bırakması mı?

Bence okuyucuda etki bırakması önemli.Çok satıyormuş diye alıp bir kenarda durmasından sa okuyucuya anı yaşatacak huzur bulmasını sağlaması mutluluk verici.

Tavsiye ettiğiniz yazarlar kimlerdir?

Cindi Madsen, Kim Kar,Fatih Murat Arsal,Nehir Erdem,Demet Altınyeleklioğlu,Ayşe Kulin,Vefa Enver,Yılmaz Özdil, Zafer Algöz,

Çocukluğunuzda ve gençliğinizde yemek yapmakla aranız nasıldı?

Ailede büyük çocuk olduğum için beklentilere hızlı cevap verirken buluyorsunuz kendinizi.Arkadaş çevremde beğendiğim tarifleri deneme yanılma yöntemlerim oldu.Başlangıçlar başarılı olmasa da deneyerek en iyisini çıkarmayı becerdiğimi düşünüyorum.Kitaplarımda yazdığım yemek tarifleri denenmiş yemek tarifleridir.

Yemek siteleriyle aranız nasıldır.Lezzet Tramvayı sitemizi nasıl buluyorsunuz?

Bazen aklıma takılan yemek tariflerini farklı sitelerden bakma gereği duyarım.            Lezzet tramvayı sitesini oldukça başarılı buluyorum.Özverili çalışma yapıldığını her alanda görmek mümkün.Başarınızın artarak kalıcı kalmasını dilerim.

Son olarak ileriye dönük projeleriniz varım varsa bizimle paylaşır mısınız?

İkinci kitabım çıkalı fazla olmadı.Ama yeni kitap çalışmalarını sürdürüyorum.Doyurucu olduğuna inandığım zaman okuyucuyla buluşturacağım.

Verdiğiniz bu değerli bilgiler  için teşekkürler

 

            LEZZET TRAMVAYI

          Lezzete Giden Yol  Lezzet Tramvayı İle Başlar 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here