İğneada Gezi Rehberi

0
2166

İstanbul’a yakın, harika doğa ve tertemiz deniz arıyorsanız , Türkiye sınırları içinde yer alan ve adından çok sözettiren bir yer vardır ki, işte o yerin adı İğne Ada ‘dır. Bu bilgilerden yola çıkarak , pandemi öncesi, senelik arkadaş kahvaltı toplantımızı , İğneada’da yapma kararı almıştık ve gerçekten çok güzel bir gün geçirmiştik. İşte uzun bir zamandır bloguma yazamadığım o keyifli anları , gezmeyi sevenler için , yeni kaleme aldım.

Şimdi sizleri , blogumda yazmış olduğum İğneada Gezi Rehberi ‘ni okumaya davet ediyorum. Şimdiden keyifli okumalar .)

İğneAda ‘ da Gezilecek Yerler

Marmara bölgesinin Trakya yakasında yer alan Kırklareli şehrinin Demirköy ilçesine bağlı ve Bulgaristan sınırında olan İğne ada , Trakya’nın Karadeniz sahilinde bulunan, oksijen deposu olan şirin bir belde.

Longoz Ormanları

İğne ada , meşelerin kapladığı yeşillikler ve Karadeniz’ den gelen mavi renklerin buluşmasıyla tam bir doğa harikası… İĞNEADA denildiğinde ilk aklıma gelen yer ise Longoz Ormanları geliyor . İğneada , Longoz ormanları olarak çok büyük önem taşımakta. Neden mi ? Çünkü , Dünyada 11 tane büyük longoz ormanları bulunmakta ve 2 tanesi de Türkiye’de mevcut olup bunlardan birisi İğneada Longoz ormanları diğeri ise Sakarya Acarlar Longoz ormanları .

Longoz (subasar ) adından anlaşılacağı gibi ; Denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan özel bölgelere verilen isim. Longoz ormanların karışık ağaçları birlikte görebileceğiniz bir yer. Orman girişinden çıkışına kadar, serin bir ortamda birbirinden farklı işbudak, kayın, saplı meşe, sapsız meşe, ova akçaağacı, çınar yapraklı akçaağaç, üvez, ıhlamur, kızılağaç, mürver, kızılcık, karaağaç ve gürgen gibi ağaçları seyrederken yürümek ise ayrı bir keyif ….

Biz arkadaşlarla yürüdük , şimdi ise sıra sizde 🙂

Longoz ormanlarına , ilkbahar veya sonbahar aylarında gitmek daha doğru tercih olur. Kışın yağmurlu günlerinde, orman sular altında kaldığı için gitmenizi tavsiye etmem.

Bu sırada sizlere ek bilgi : Longoz ormanlarında Yaban kedisi, yaban domuzu, yaban tavşanı, kır tavşanı, karaca, ağaç sansarı, kurt, porsuk, tilki, gelincik, susamuru, alacalı kokarca, büyükkulaklı yarasa hayvanlarının yaşadığını öğrendiğimde o kadar hoşuma gitmişti ki , acaba karşılaşır mıyız düşüncesiyle ormanda yürüyüş yaptığımı hatırlıyorum.

Longoz ormanları içinden yürüyerek Mert gölüne doğru geldiğinizi görüyorsunuz .Mert gölüne geldiğinizde kano turu yapabilirsiniz. Fotoğraf çektirebilirsiniz. Bizim fazla vaktimiz olmadığı için , fotoğraf çekinerek yetindik.

İğneada Merkez

İğneada merkeze giderek , sahilde bulunan açık çay bahçesinde çay ve kahve molası verebilirsiniz. Çay bahçesinin yanından 10 km uzunluğunda olan İğneada plajına inerek , denizi arkanıza alıp çok hoş fotoğraf veya selfieler çekinebilirsiniz.

İğneada ‘da Yeme İçme

İğneada ‘ ya gelmiş iken , yeşillikler içinde köy kahvaltısı yapmadan dönmeyin derim. Tabi kahvaltı yaparken, organik orman balını , Demirköy çileği ve reçelini tatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Kahvaltıyı ise kalabalık aile veya arkadaş grubuyla yaptığınızda ayrı bir keyif oluyor benden söylemesi . Kahvaltı sonrası bir foto ile güne başlamanın keyfide bir başka oluyor. İşte buda örneği:) ,

İğneada ‘ya Ulaşım

İğhneada İstanbul arası 157 km olup ;

  • Araba ile gitmek isteyenler 3 veya 3.5 saat içinde İğneada ya erişebilirsiniz.
  • Otobüs ile gitmek isteyenler , İstanbul Avrupa yakasından Esenler otagarından İğneada otobüsleri ile ,
  • Otobüs ile gitmek isteyenler , İstanbul Anadolu yakasından Ataşehir otagarından İğneada otobüsleri ile ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Eşsiz doğasıyla  birlikte fotoğrafladığım İğneada görsellerini youtube kanalıma yayına aldığım için , sizleri vaktiniz var ise , Lezzet Tramvayı Youtube Kanalıma davet ediyorum .Hazır Youtube kanalıma girmiş iken ABONE OL mayı unutmayalım olur mu ? Şimdiden iyi seyirler efendim 🙂

Yazımın sonuna gelmişken , bir güne sığdırdığımız hızlı kültür turu İğneada geziyi, Taş Mekan Restaurant’ ta çektirdiğimiz fotoğraf ile sonlandırıyorum .


Herkese Covidsiz keyifli gezmeler diliyorum .Başka bir şehir turunda görüşmek üzere ,

Sevgiyle Kalın

Lezzet Tramvayı

 Lezzete Giden Yolculuk  Lezzet Tramvayı İle Başlar

Instagram hesabım : @lezzettramvayi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here