Kayseri Gezi Rehberi

0
479

Önceden iş için 1 gün kalmalı Kayseri’ ye gitmeme rağmen , 2019 senesinde kuzen düğünü bahanesiyle, 25 yıl sonra ailece Kayseri ‘ye tekrar gitme imkanımız oldu. Hem Kayserili olmam , hem de üniversiteyi Kayseri ‘de okumama rağmen gezmediğim bazı yerler vardı. Bir taş ile iki kuş vurduk  misali hem akraba ziyareti , hemde  bu kısa zaman içinde ailece hızlı ama keyifli bir tur yapmış olduk.

Kısa  ama keyifli  hızlı  yaptığımız bu Kayseri gezisini , ilerde kızıma hatıra olsun ve anılarda kalsın diye  fotolarla   birlikte  gittiğim yerleri  anlatmaya çalıştım.  Gezi fotoları  yazımı okumadan öncede ,  Kayseri  ilinin  konumu hakkında kısaca  bilgilendirme yapmak istiyorum.  .Türkiye nin en kalabalık illeri arasında 14.sırada yer alan Kayseri ; İç Anadolu Bölgesinde yer alıyor  ve 16 ilçesi olduğunu , İç Anadolu Bölgesinde Ankara ve Konya ‘dan sonra da  3.sırada yer alıyor.

Kayseri de Gezilecek Yerler 

Kayseri Cumhuriyet Meydanı ve Kayseri Saat Kulesi 

Kayseri Cumhuriyet meydanı  bence hem  buyuk , hemde  çok düzenli bir meydan ki o kadar şehir gezdim bu meydan bana   en büyüğü geliyor nedense 🙂  Şehrin merkezi konumunda olup , Meydanın bir yanında Romalılardan kalma Kayseri Kalesi Hunat Cami  , kapalı çarsı   yan yana dizilmiş  halde. Yolun diğer bölümünde valilik  ve Kapalı Çarşı ve  medrese bulunmakta.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı cum.jpg

Kayseri meydanını gezerken pek zorlanmıyorsunuz.Çünkü çoğu yerlere yürüyerek  gitmeniz mümkün.

Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi de   Cumhuriyet meydanın önünde yer almakta. . Biz gittiğimizde tadilat vardı giremedik. Kayseri  gezi dönüşümde kale resterasyonun  tamamlanan kalede  Arkeoloji müzesi , kütüphane , toplantı alanları ve kafeterya   olduğunu sonradan öğrendim.

Tabi  son zamanlarda  gezi yapanlar  görebilir  diye düşünüyorum. 

Kayseri saat kulesi

Kayser’ Saat Kulesi  2/Abdülhamit in  emri ile  2/ Abdülhamit’in emri ve Kayseri Mutasarrıfı Haydar Bey’in desteği ile  1996  yılında AVLUSUNLU Salih Ustaya  yaptırılmıştır. Yanında  bulunan mekan ise saat odası olarak  kullanılmıştır.

Atatürk Evi 

Eski Kayseri  evlerinden olan Atatürk evinde Heyeti temsili  görevinde iken  ATATÜRK 19 ARALIK 1919 1921 YILLARI ARASINDA  kaldi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kayseri2.jpg

Selçuklu Uygarlığı Müzesi 

Kayseri  meydan da  bulunan Mimar Sinan Parkının içinde yer alan  müzede Anadolu Türcındank tarihi başlangıcından Selçuklu yıkılışına kadar ki dönem hakkında birçok bilgiye ulaşmanız mümkün. 

Haftanın 7 günü  ziyaret açık olan müzeyi  , tarihi  yerleri sevenlerin zevkle gezebileceği  bir  yer kesinlikle. 

Kazancılar Çarsı ve Kapalı Çarşı 

 İstanbul Kapalı çarsının ,  Kayseri versiyonunu  görmek isterseniz Kapalı çarşısini gezin derim. Kayseri Kapalı  Çarşıda baharatçılardan , kuyumcular , ve giyim  dükkanlarını görmeniz mümkün. 

Kayseri denilince    akla  hep pastırma gelir  ya Pastırmacılar çarşısında  bu çevrede  olduğu için  rahatça  alışveriş yapabilme şansına sahipsiniz.  

Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi

Kuruluşu 1893 yılına dayanan  Kayseri Lna isesi  Basbakan Yardımcısı   Abdullah Gül  ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal un mezun  olduğu lisede 1922 yılında   Kayseri Lisesine  edebiyat öğretmeni   olarak 2 sen  görev yapan  şair Faruk Nafız Bey , savaşta şehit düşen  öğrencilerin  anısına  Kayseri  Lisesi marşını   yazdı. ve  okulda   ileride   tanınmış olan Behçet Kemal   in de    öğretmeni olmuştur. Mayıs 2016 yılında Kayseri Belediyesi  ile il Milli Eğitim Müdürlüğü  arasında yapılan anlaşma ile MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ olarak halk ziyaretine açılmıştır.  

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kayseri7.jpg

Kayseri  gezisi   sırasında     müze   gezisi   foto dan  bir alıntı  🙂

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kayseri6.jpg
Erciyes Üniversite Kampüsü

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kayseri-1024x768.jpg

1992 yılında  Erciyes Universitesine   gittiğimde  okuduğum  sınıfımı bu sefer  2019 yılında kızımla birlikte ziyaret etmek  kısmet oldu.

Hunat Hatun Külliyesi 

Hunat hatun  Külliyesi  ile ilgili  detaylı bilgiyi Kayseri  linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz .

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı hunat1.jpg

Sahabiye Medresesi

Selçuklu Sultan  3.Keyhüsrev döneminde  Selçuklu  Veziri  Hüseyin oğlu Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından 1267 yılında yaptırılmıştır. Bir büyük  ve iki küçük dersane ve küçük odalardan  müteşekkil klasik medrese tarzında olup , Kapı oyma işçiliği ile de ünlü olan bu medreseye  üniversite yıllarımda her  hafta   kitap  almak bahanesiyle  severek uğradığım bir yer olmuştu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kayseri10.jpg

Kurşunlu Cami

Memleketi  Kayseri olan   Mimar Sinan ‘ın  1573 yılında  inşa ettirdiği  ve asıl adı  Hacı Ahmet   Paşa  Camisi olan  bu cami , merkezi kubbesinin kurşunla kaplı olmasından  dolayı adı Kurşunlu  Cami olarak bilinmektedir.  İç süslemeleri ,minberi ve avluda sekiz sütuna atılmış sivri kemerlerin taşıdığı kubbeli şadırvanı dikkat çekmektedir.

Tarih Kayseri Mahallesi

Kayseri Belediyesi tarafından  Kayseri  mahallesindeki  hayatı yeniden  tanıtmak amaçlı  eski Kayseri  eski evleri  restore edilmekte.  Berberinden , pastane ve cafesine  kadar  açılan bu sokağa gelerek  , Kayserinin  eski  evlerini  görerek bir nostalji yaşamak mümkün.   

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kayseritari.jpg
Erciyes Dağı  

Kayserinin 25 km güneyinde yer alan Erciyes dağını 1 milyon yaşında en olduğunu    biliyor muydunuz. Evet  doğru okudunuz  1 milyon . Söylerken bir  tuhaf olduğum kesin.   .

Erciyes dağı  şimdi Türkiye ‘nin en iyi kayak merkezlerinın  arasında   yer almakta/ Kış sporları için  34 pistinin olduğu  Erciyes dağı  kış sporu için ; gerek Türk \ gerek yabancı bir çok turistin  ziyaret edeceği bir yer  haline geldi. Tabi kayak yapmayı bilenler için   çok keyifli bir alternatif  olduğu kesin.  

Kayseri ‘ de Yeme İçme 

Kayseri Mantısı, Yağ mantısı Yemek için Kayseri girişinde veya Alparslan mahallesinde yer alan Kaşık ‘la Restaurantı tercih edebilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kayesri4-768x1024.jpg                                                             Yağ Mantısı

Çerkes yemeklerinden tatmak ve Çerkes menüsü ile kahvaltı yapmak için çarşı içinde bulunan Saray evi tercih edebilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kayseri3.jpg                                                Velibah Çerkes Gözlemesi

Çerkes   cöreklerinden  Kahvaltının  vazgeçilmez  Gubate yi yemeden dönmeyin derim 🙂

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kayseri9.jpg

Tercihiniz  döner veya ev yemeklerinden yana olursa Sivas caddesi üzerinde bulunan Sultan Sofrasını tercih edebilirsiniz .Hem sohbet hemde çay veya kahve yapmak istersiniz Kapalı çarşı önündeki çay bahçesi veya Sivas caddesinde bulunan Belediyenin yanında ki çay bahçesi güzel bir alternatif olabilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kayseri5.jpg

Tabi Avm sevenler  için  Sivas cadde üzerinde bulunan Avm restaurant ve cafeleride kullanabilirsiniz. Kayseri Pastırma ve Sucuk alışverişi  yapmak içinse çarşı içinde bulunan pastırma  satış yerleri bulunmakta. İMAMOĞLU firmasını tercih edebilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kayseri.jpg

Tabi gezemediğimiz yerler olmasına rağmen , son olarak da Erciyes Binicilik te canım ailem ile çektirdiğimiz   fotoğrafımız ile yazımı  şimdilik sonlandırıyorum.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 0033a7b7-1d8e-41e1-ae82-677dbeb31ea2

Başka bir  şehir turunda  görüşmek  üzere

Lezzet Tramvayı  

Lezzete Giden Yolculuk  Lezzet Tramvayı İle Başlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here