Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi

0
174

Macaristan dört tarafı kara ile çevrili Orta Avrupa en popüler ülkesidir. Komşuları batıda Avusturya ,Slovenya , kuzeyde Slovakya , doğuda Romanya ve Ukrayna güneyde Sırbistan ve Hırvadistan’dır.

Macaristan ‘ın başkenti Budapeşte. Buda ve Peşte eskiden iki ayrı şehir olup, Tuna nehri’nin ayırdığı bu iki şehir,17 Kasım 1973 yılında birleşerek tek bir devlet haline gelmiş. Batıda bulunan Buda daha tarihi semtlerin yer aldığı bir bölge iken ,Peşte cafelerin ve eğlencelerin , alışverişlerin yapıldığı kalabalık ve merkezi bölge olmuş.2004 yılından beri Macaristan Avrupa birliği üyesi olmuştur.

Budapeşte’nin havasından mıdır bilemedim ama ilk izlenimim gri rengi olmasından Budapeşte bana kasvetli geldi. Sanki havanın kendisiyle bir sorunu varmış ve ağlayacak modunda 🙂 Yaz aylarında ise hava sıcaklığı ise çok yüksek ve günlük güneşlik olduğunu öğrendim.

Evet efendim gelelim , 10 Kasım 2023 yılında yaptığımız Budapeşte gezimize 🙂 Ailece Macaristan Budapeşte ‘yi iki günde gezmeye çalıştık ama öyle yoğun bir gezme oldu ki ,sizlere tavsiyem. yavaş ve sindire sindire gezerek ham tatil yapın ,hem de tatil gününü dört veya beş güne çıkarın .

Budapeşte hakkında küçük açıklamaları yaptıktan sonra ,Budapeşte Havaalanında artık gezmeye hazırız fotoğrafı ile gezdiğimiz yerleri anlatmaya başlayabilirim.

Ayrılmaz Üçlü Budapeşte ‘de yaşayanlar hakkında kısa ön bilgi; Budapeşte ‘de alışveriş merkezleri Pazar günleri kapalı. Sadece Cumartesi günü açık .Budapeşte”liler Pazar günlerini ailece evde geçirmeyi tercih ediyorlar ki , pazar günü dışarı çıktığınızda fazla kimsenin olmadığını görebilirsiniz. .Evler genelde 40 metrekareden başladığı için bir ailenin oturabilmesi imkansız olduğundan, çocukları 16 yaşına bastığında ayrı bir eve çıkmasını istiyorlar.

Budapeşte’de market zinciri olarak SPAR marketleri dikkatinizi çekebilir. Fiyatları makul düzeyde. Budapeşte ‘de su almak istediğinizde gazlı veya gazsız olarak iki çeşidi bulunmakta. Gazlı olan soda tadında, gazsız olan su ise Türkiye’deki su tadına benziyor. Hangi markete girdiysek şansımıza , markette çalışanlar Macarca konuştukları için zorluk çektik. Dil açısından haberiniz olun 🙂

Budapeşte ‘ de gezilen yerler sırasıyla ,

Macaristan Budapeşte Haritası

 1. Széchenyi termal hamamı
 2. City Park
 3. Kahramanlar Meydanı
 4. Margaret Adası
 5. Andrássy út
 6. Terör Evi Müzesi
 7. Macaristan Devlet Opera Binası
 8. Aziz Stefan Bazilikası
 9. Dohány Sokağı Sinagogu
 10. Hungarian National Museum
 11. Budapeşte Merkez Hali
 12. Citadella
 13. Buda Kalesi
 14. Matthias Kilisesi
 15. Balıkçı Tabyası
 16. Zincir Köprü
 17. Tuna kıyısındaki ayakkabılar
 18. Macaristan Parlamento Binası
 19. Gellért Hamamı
 20. Memento Park
 21. Ecseri Flea Market
 22. Szimpla Kert
 23. PONTOON
 24. Güzel Sanatlar Müzesi
 25. Budapest Zoo & Botanical Garden
 26. Zwack Unicum Müzesi
 27. Váci Street

Budapeşte ‘de iki günde gezdiğimiz yerler ise şu şekilde ;

Kahramanlar Meydanı

Budapeşte gezimizin ilk durağı Kahramanlar Meydanı oldu.


“896’da Arpad’ın liderliğinde birleşen Macarların Aziz İstvan gibi önemli kahramanlarının heykellerinin bulunduğu meydan 1896’da bin yıl kutlamaları esnasında yapılmış. Bir yanında Güzel Sanatlar Müzesi diğer yanında  sergilerin yapıldığı Sanat Sarayı var. Budapeşte ’nin kaplıcaları ve Türk döneminden kalma hamamları meşhur. Meydanın arkasındaki Szechenyi Kaplıcası (363 32 10) havuzlar şeklinde ve açık havada yer alıyor. Kaplıcaların en iyilerinden Gellert (889 55 00) ise Tuna kıyısında bulunuyor . Rudas ve Kiraly hamamları 16. yüzyılda yapılmış. Tarihi eserlerden sıkılırsanız ana alışveriş caddesi Vaci utca’da ve büyükelçiliklerin de olduğu Andrassy Caddesi’nde dolaşabilirsiniz. Porselenler, tahta işleri ve örtüler Macaristan’dan alabileceklerinizin arasında bulunuyor. ”
Alıntı :https://www.saffetemretonguc.com/10-adimda-budapeste/

Andrassy Caddesi

Budapeşte’nin güzel ve genelde lüks dükkan ve mağazaların bulunduğu cadde. Güzel ve kaliteli cafe ve restaurantlar ve şık alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar bulunmakta. Bu muhteşem caddede yürürken Opera Binası Ve Terör müzesine de uğrayın derim.

Parlementor Binası

Parlementor Binası

Budapeşte’nin en yüksek binası kabul edilip, ,dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası. Parlamento binası gezmek isterseniz , meclisin toplanmadığı zamanlarda gezebilirsiniz. Biz gezemedik , belki siz gezebilirsiniz. Bina içine girdiğinizde , Kraliyet mücevherleri ve tacını görmeden çıkmayın derim.

Zincirli Köprü

Köprünün toplam uzunluğu 380 metre ,yaya yolu 2 metre olan Zincirli köprü dünyanın en büyük dördüncü köprüsü olarak bilinmektedir.

Zincirli Köprü

Zincirli Köprü ‘nün başlarında bulunan arslanların yapımında emeği olan William Tierney Clark’ın köprü yapımında hata olduğu takdirde, kendin asacağını söylemesi üzerine , hiç kimse bir hata bulamadığı gibi içlerinden bir kız çocuğunun arslanın dili olmadığını söylemesi üzerine , kontroller yapıldıktan sonra kızın gerçekten haklı olduğu görülünce ,ünlü mimarın kendini köprüden atarak intihar ettiği söylentiler arasında.

 • Elizabeth Köprüsü ve Yeşil Köprü

Budapeşte’ de gezerken birbirinden güzel köprülerle karşılaşıyorsunuz. Bunlardan biriside Elizabeth köprüsü. Diğer dikkatimi çeken köprü ise Yeşil köprü . Yeşil köprü ,görüntü itibariyle benim favorim oldu. 1984 yılında yapılan Köprü ,yeşil olmasından ötürü Yeşil Köprü olarak anılıyor. Budapeşte’de fotoğraf çekinmek isteyenler manzarasından ötürü, genelde arkanızda fon olarak köprüleri kullanıyor.

Yeşil Köprü

Yeşil Köprünün üzerinde iki kule vardır ve kule üzerinde üzerinde Tuğrul kuşu bulunmaktadır. Tuğrul kuşunun önemi ise ; Macarlar ,Tuğrul kuşunu göç zamanında yol gösterici kuş olarak inanırlarmış.

Elizabeth Köprüsü

Elizabeth Köprü adını 1898 yılında Cenova’da bir anarşist tarafından öldürülen Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun sevilen kraliçesi Elizabeth’ten almaktadır. Akşam tekne turu yaparken köprü altından geçtiğinizde köprü ışıl ışıl görünüyor.

 • Milli Kütüphane

Tuna nehir boyunca görünen Milli Kütüphaneyi önden baktığınızda iki kat , arka taraftan baktığınızda ise yedi kat olarak görülmektedir. Tabi kütüphane içine ,zamansızlıktan ötürü giremedik ama kütüphanenin inanılmaz bir mimaride olacağını düşünüyorum.

Milli Kütüphane

Estergon Kalesi ve Estergon Bazilikası

Budapeşte’nin kuzeyinde kalan Macar Türk tarihinde önemli stratejik öneme sahip olan Estergon Kalesi ve Macar Katolik Kilisesi’nin merkezi Estergon Bazillasını Estergon kalesi şarkısı eşliğinde doyasıya gezmeye ne dersiniz ?

Tabi gezerken ailece bir fotoğraf çekmeden olmaz dedik ve buyrun . Ayrılmaz üçlü fotoğrafımıza 🙂

Vişegrad Kasabası Szentendere Artistler Köyü

Macaristanın doğa ve tabiatın en güzel bölgesi olan Tuna boylarındaki Visegrad kasabasındaki Macar köylerini geçerek Szentendere Artistler köyüne ulaşıyorsunuz. Artistler köyü, Osmanlıdan kaçan Yunan ve Sırp’ ların kurdukları dar dolambaçlı sokakları olan Sanatçılar kasabası olarak da bilinir. Artistler köyü şirin bir köy aslında. Köyün mistik havasını içinize çekerek yürüyüş yapabilirsiniz.

Szentendere Artistler Köyü

Köyde farklı ve soslu bir lezzet denemek isterseniz , Kaşar ve Sarımsak soslu Pişi ‘yi tavsiye edebilirim. Pişi pizza şeklinde ve büyük olduğu için üç kişiye yetiyor.

Pişi

Pişinizi yedikten sonra canınız çay çekerse , hediyelik eşya satan dükkanı ziyaret edenlere Türk çayı ikram ediliyor. Dükkandan hem alışveriş yapar, hem de canınızın çektiği Türk çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Tatlıseverler için Budapeşte tatlısı Kürtőskalács . Makara tatlısı olarak biliniyormuş, Soslu , kremalı ve çikolatalı nasıl isterseniz yenilebilir. Ama gördüğüm kadarıyla şeker oranı yüksek 🙂 . Şekerli olduğu içinbizde Kızçe tadım yaptı. Biz büyükler 🙂 bakmakla yetindik.

Kürtőskalács

Köyden ayrılıp yol üzerinde nehir kenarında rengarenk evleri görebilirsiniz. Budapeşte’de yaşayan zengin kısım hafta sonlarını nehir kenarında aldıkları , villa tarzı evlerde geçiriyorlar. Yol boyunca giderken tek pencereli evler dikkatinizi çekebilir. Sebebi ise ,Devlete fazla vergi vermemek için , yaşayan halk pencereleri tek pencereye düşürüyorlarmış.

Nehir boyunca yol kenarında bir mola vererek güzel bir fotoğraf olmadan olmaz diyorum ve Gülümseyin

Canım Ailem

Tuna Nehri tekne turu

Budapeşte’de akşam Tuna nehrinde tekne ile gezerken karada olan binaların ışıl ışıl görmek mümkün. Masal diyarında gezintiye çıkmışken ,nehir boyunca gece modun da bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın derim.

Gece gezmelerinde Ayrılmaz Üçlü

Nehir kenarındaki Yahudi Ayakkabıları

1994 ve 1945 yılları arasında Nazi askerleri tarafından öldürülen Budapeşteli Yahudileri sembolize eden bir anıt eser. Nazi işgali sırasında insanlar ayakkabıları çıkarılarak kurşuna dizilmiş.

Yahudi Ayakkabıları

Ayakkabılarını çıkarmalarının sebebi ise başkaları tarafından kullanılmaları . Çiçek bırakmak ve mum yakma adet haline gelen anıta , özellikle akşam saatlerinde ziyaretler olduğu görülmektedir.

Yeme İçme

Budapeşte’nin Buda bölümünde yer alan yemyeşil birarzide yer alan ve Budapeşte’nin en otantik restoranında meşhur Macar Gipsy orkestranın müzikleri eşliğinde, Macar danslarını seyrederken Macar yemeklerinden tadım yapabilirsiniz.

Macar Gecesi

Macar mutfağının başta dünyaca ünlü Gulaş yemeği ,

Gulaş yemeği

Türkiye’de yapılan etli patates yemeğine benziyor. Meşhur Tokaj şarapları eşliğinde veya bizim sürekli yaptığımız ve ıslak keke benzeyen Somloi Galuska tatlıyla birlikte kahve keyfi yapabilirsiniz.

Canınız kahve mi çekti ? Budapeşte ‘nin Vörösmary meydanında bulunan pasta ve kahveleriyle ünlü cafe Gerbeaud ‘a gidebilirsiniz. İçeri girdiğinizdeki ortam bana ,Türkiye’de Pera Palace kahvesini hatırlattı.

Gerbeaud

Eğer filtre kahve söylerseniz fincanda yarım getiriyorlar. Haberiniz olsun

Filtre Kahve

Macar mutfağında paprika denilen kırmızı biberler sofradan eksik olmuyor. Sarımsak , patates ve et ise en çok tüketilen yiyecekler arasında.

Dili

Budapeşte ‘nin dili Macarca olmasına karşın İngilizcede konuşulmaktadır .

Para Birimi

Macaristan Budapeşte’nin para birimi Macar Forinti. Euro çok kullanılmamaktadır. Yurtdışına çıkmadan önce kredi kartınız yurt dışında kullanıma hazır hale getirmeniz gerekir. Çünkü yaptığınız alışverişler , Macar Forinti yi Euro çevirmek için uğraşmak yerine , kredi kartı ile alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. Alışverişlerde kredi kartı kullanıldığında Macar Forinti olarak çekilip Euro olarak kredi kartında görebilirsiniz.

Ulaşım

Ulaşımı her şekilde aktarmasız Wizzair , Türk havayolları ve Pegasus ile havaalanından yapabilirsiniz.

Budapeşte ‘ye ulaştığınızda ise ; Tramvay ve metro ile ulaşabilmek sağlamak için, aşağıda görselini gördüğünüz makinelerden bilet alabilirsiniz.

Bilet Makinesi

Tramvay ve metro gişelerinden bilet alabilirsiniz.

Gezdiğimiz yerleri Youtube Lezzet Tramvayı kanalıma da aktardım. Youtube kanalında gezinirken Abone Ol olmayı unutmayalım 🙂

Yoğun olmasına karşın, bir o kadarda eğlenceli bir gezi olan Macaristan Budapeşte gezimizin de sonuna geldik.

Macaristan Budapeşte Gezi Rehberi yazımı umarım keyifle okursunuz.

Başka bir gezimizde görüşmek üzere ,

Sevgiyle Kalın

Lezzet Tramvayı

Diğer Ülke Gezilerimize ulaşabilmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Londra Gezi Rehberi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here