Omega 3 6 9 Nedir ve Besin Türleri

0
4264

Sağlıklı Beslenme  denildiğinde   sürekli  Omega 3 6 9  tan bahsediliyor.Omega 3 6 9 yağ asitleri,  insan vücüdu için gerekli olduğu  için  sizlere     Omega 3 6 9 nedir  ? ve Besin türleri hakkında  bildiklerimi paylaşmak  istiyorum.

OMEGA 3 6 9 nedir ?

Omega 3   : Doymamış  yağ asitleridir .Balık yağı ve  Tereyağ da bol miktarda Omega 3 bulunmaktadır.Beynin %60 i yağlardan oluşmaktadır Bu yağların üçte ikisi  Omega 3 yağ aSitleridir.Bu nedenle Hamilelikte ve  bebeklerin mutlaka alması gereken besin türüdür.Bebeklerin  beyin gelişiminde etkil bir rolü bulunmaktadır.

Omega 6  : Doymamış Temel yağ asidir. Zeytinyağı , mısır yağı ve soya yağında bol miktarda bulunmakatadır.

Omega 9 : Doymamış yağ asitlerinden biridir. Genelde kuruyemişlerde ceviz ,badem,antep fıstığı , fındık  ve  keten tohumunda bulunmaktadır.

Tabi bunları anlatırken ken de Doymuş ve Doymamış Yağ asitlerinin ne olduğunu söylemek istersek ;

Doymuş Yağ ,  Kısaca Katı yağlardır. Margarin,Tereyağı  gibi .

Doymamış yağ i se , Bitkisel yağlardır. Zeytinyağı , Fındık yağı gibi

BALIK                                               :  Balık tam bir Omega 3 kaynağıdır. Özellikle Somon balığı, Uskumru, Palamut ve Torik balıklarında Omega 3 bulunmaktadır. Uskumru ve Palamut balıklarında siyah et yendiğinde   çocukların uzamasını sağlar.

KABAK ÇEKİRDEĞİ                 :  Omega 3 ve Omega 6 bakımından zengin olan   Kabak çekirdeğinin  sağlık açısından  yararları bulunmaktadır. Genelde kalp ,idrar yolları, mesane ve prostat hastalıklarına iyi gelmektedir.Hamile bayanlarında Omega 3 ve  Omega 6 açısından  günlük kabak çekirdeği yemeleri gerekmektedir.

Günlük 15 adet kabak çekirdeği yendiği takdirde  günlük  Omega ihtiyacıda giderilmiş olur.

SEMİZOTU                          :  Yüksek oranda Omega 3   bulunmaktadır.Balıktaki Omega   oranları  ile semiz otu oranları eşdeğerdir. Semiz otunun yararları saymakla bitmez. Çocuklar  için birebir  yenilmesi gereken bir sebze türüdür . Yüksek oranda Kabızlığı giderir.Hafif olduğu için Diyet yapanlar için ideal bir yemek olduğu bilinen bir gerçektir. Omega 3 yağ oranları nedeniyle hamilelikte birebir yenmesi gereken bir yemektir. Bebeğin gelişiminde özellikle beyin  gelişiminde  büyük  rol oynar.  Kahvaltılarda   yeşillik olarak yenilmesi tavsiye edilir.  Ödemi yüksek miktarda  engeller.

CEVİZ                                       : En önemli bir  Omega 3  6  kaynağıdır.E vitamini  bol miktarda bulunmaktadır.Kalp sağlığı için  Haftada   6 adet ceviz yenmesi  gerekir. Görünümü ile  beyine benzeyen ceviz , beyin sağlığı için yenilmesi gereken kuruyemiş çeşitidir.  Cevizi kabuklu almak   daha faydalıdır.

KETEN TOHUMU             : Keten tohumundada  yüksek oranda Omega 3 ve  9 bulunmaktadır.Damar sertliğine çok iyi gelmektedir.Genelde  yoğurtlara çorbalara katılarak yenilirse   yararı fazladır. Lifli olma özelliğinden ötürü  Kabızlığa etkilidir. Sindirim sistemini düzenler.

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here