Slovakya Gezi Rehberi

1
80

2023 Kasım ayında Budapeşte ‘ten araba ile 196 km 3 saat 30 dakika kadar süren ve Orta Avrupa ülkesi olan Slovakya ‘yı birkaç saatlik süre içinde gezmeye karar verdik. Bu süre içinde Slovanya’da gezdiğimiz yerleri sırasıyla sizlere anlatmaya çalışacağım. Gezi maceralarıma başlamadan önce, yazıma Slovakya hakkında küçük bir bilgi vererek başlamak İstiyorum.

Slovakya Hakkında

1918 yılında kurulan Çekoslovakya iki şehir olarak olarak ayrılarak ,Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak 1993 yılında ikiye ayrılmış. Ortaçağdan kalma , deniz kıyısında olmayan ve dağlık bölgede yer alan Slovakya ‘nın başkenti Bratislava olup, şehrin nüfusu yaklaşık 475.000 kadar olarak şehrin Slovakya ‘nın en büyük şehri olarak biliniyormuş. Hem Macaristan hem de Avusturya sınırları içinde olan Slovakya’nın para birimi ise 1993 yılı ile 2009 yılına kadar Slovakya’nın para birimi kullanılıyordu. Slovakya’nın Avrupa birliğine girmesiyle birlikte, para birimi Euro olarak değişti .Ayrıca ; Türkiye’nin yerel saati ise, Slovakya ‘dan 1 saat ileri olup ,Ülkede Slovakça dili konuşuluyor. Kasım ayında gitmemize rağmen hava çok güzeldi. Slovanya ‘nın iklimi ılıman ve karasal iklim arasında bulunuyormuş. Yani ; Yazları nispeten ılık, kışları soğuk, bulutlu ve nemli geçiyor. 

Bratislava ‘da Gezilecek Yerler

İstanbul ‘a alışkın olduğumuz için, Slovakya’nın başkenti Bratislava bize küçük geldi ve yürüyerek gezebilme imkanımız olduğunu gördük. Evet yanlış okumadınız , yürüyerek bir günde başkenti gezdik. Bratislava’yı gezerken de ,caddelerin çok geniş ve ferah olduğunu ,ve aynı zamanda tertemiz Arnavut kaldırımlarını gördük .Kısaca ; Bratislava bizde , temiz yaşanılacak bir yer olarak izlenim bıraktı.

Bratislava Kalesi

Yolculuk esnasında tepede yer alan Bratislava kalesini gördüğünüzde Slovakya’ya geldiğinizi anlıyorsunuz. Slovakya ‘yı yukarıdan seyretmek ve fotoğraflamak istiyorsanız, Bratislava Kalesine çıkmanızı tavsiye ediyorum. Slovakya’nın manzara fotoğraflarını kaleden çekebilirsiniz.

Bratislava Kalesi

Michael Kulesi

Günümüzdeki şeklinin büyük çoğunluğunu 1300’lü yıllarda inşa edildiği sırada kazanan Michael’in Geçidi, Slovakya’nın Bratislava şehrinde yer almaktadır. En üstte yer alan St. Michael ve Ejderha heykelinin de 1758’de eklenmesi ile günümüzdeki halini kazanmıştır.
Barok bir mimari çalışmanın eseri olan Michael’in Geçidi, kısmi olarak bir müze statüsü kazanmıştır. Kulenin tepesinde bir ejderhayı öldüren başmelek Mikail’in heykeli bulunmaktadır. Kulenin girişinde yer alan Silah Müzesi’nde birçok tarihi ve replika silahı bulmak mümkündür. ( Alıntı :https://www.ytur.net/)

Michael Kulesi

Slovakya 0 Noktası olarak kabul edildiği yerden, dünyada diğer şehirlere olan uzaklıklarının yazıldığı levha

Cumil ( Çalışan Adam )

Yer altında çalışanların yukarı çıktıkları hallerini 1997 yılında heykel haline getirildiğinden, sokakta görebilirsiniz. Old Town ‘da ,lağımda çalışanların anısına yapılan heykellerden biriside Cumil . Cumil çalışmaya ara verdiğinde dışarı çıkarak sokaktaki kadınları seyrettiği söylentiler arasında 🙂

Cumil

Başına dokunarak fotoğraf çektirmenin şans getirdiği söylendiği için Bratislava’yı gezmeye gelenlerin heykel ile fotoğraf çektirmek için sıra beklediklerini biliyor muydunuz ? Biz fotoğrafı çektikten sonra arkamızdan bir grup akını gelerek fotoğraf çektirmek için sıra oldular. Benim zamanlamam süper olmuş . iyi ki fotoğrafı erken çekmişim 🙂

Mozart ‘ın Konser Verdiği Bina

Ventúrska Caddesi’ndeki Pálffy sarayının önünde duvarda 1762 yılında altı yaşında Wolfgang Amadeus Mozart ‘ın bu sarayda konser verdiğine dair beyaz bir mermerde yazılı olduğunu göreceksiniz.

Palffy Sarayı

Tiyatro Binası

Şehrin tam ortasında tiyatro salonu mevcut. Binalar o kadar ihtişamlı ki, tiyatro binası şehrin küçük olmasından mıdır bilemedim ama muhteşem bir yapı.

Slovakya Tiyatro

1920’de kurulan tiyatroda sezon boyunca (Eylül başı-Haziran sonu) hemen her gün opera ve bale, pazartesi hariç her gün tiyatro temsilleri yapılmaktadır.
İlk performansı, 1 Mart 1920’de sahnelenen Smetana’nın Hubička (Öpücük) Operası‘dır. Kurumun bünyesindeki tiyatro topluluğu, 1932’de Slovak ve Çek tiyatro toplulukları olmak üzere ikiye ayrılmış; 1938’de Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nin birbirinden ayrılması ile Çek topluluğu kapanmak zorunda kalmıştır.
Slovak Ulusal Tiyatrosu’nun iki binası vardır. Tarihi bina, AvusturyaMacaristan İmparatorluğu döneminde Viyanalı mimarlar Helmer ve Fellner tarafından tasarlanmış ve 1886’da Şehir Tiyatrosu olarak inşa edilmiş binadır. Çekoslovakya‘nın kurulması ile Slovak Ulusal Tiyatrosu, Şehir Tiyatrosu’nda faaliyetine başlamıştır. 14 Nisan 2007’de açılışı yapılan yeni bina Slovak mimarlar Martin Kusý, Pavol Paňák ve Peter Bauer’in eseridir. (Alıntı : https://tr.wikipedia.org/wiki/Slovak_Ulusal_Tiyatrosu)

Kraliçenin Bastığı Yerler

Slovakya’ da yerlerde Kraliçenin bastığı yerleri taç ile belirtilmiş.

Alışveriş

Caddede yürüyüş yaparken,cıvıl cıvıl birbirinden güzel ve renkli dükkanlarla karşılaşıyorsunuz.Renk uyumuna bayıldım. Siz ne düşünüyorsunuz ?

Aksesuar Dükkanı

Küçüklükten beri oyuncak bebekleri hep sevmişimdir. Bebek mağazasını görünce içimdeki çocuğun ölmediğini yine farkettim.

Oyuncak Mağazası

Slovakya’da eczaneler fazla olmadığı için, kuyruk fazla oluyor. Slovakya Eczane kuyruk fotoğrafıda benden olsun

Slovakya Çarşı girişinde bir eczane

Taş binada yer alan eczanenin içi ahşap ,iç dekorasyonu da çok hoştu. Eczane içini fotoğraflayamadım ama dışarıdan fotoğraf çekimimde bu kadar oldu 🙂

Yeme -İçme

Slovakya’yı gezerken canımız kahve çekince ,kahve ve tatlı yemek için tercihimiz Kaffee Mayer oldu. Her şeyin olduğu gibi bu cafenin de bir hikayesi var. Prenses Sisi cafenin müdavimlerdenmiş.

Kaffee Mayer Slovakya

Cafe Mayer ‘e sürekli gelen ve farklı ve kibar hareketleriyle cafeye müşteri gelmesini sağlayan bir müşteri nin vefatıyla , Cafe sahibi ,o kişiye hem vefa borcunu ödemek ,hem de müşteriye o kişiyi unutturmamak için, cafe önüne o kişinin heykelini koymuş.

Kaffee Mayer Önü Slovakya

Cafede Türk kahvesi olduğunu duyunca siparişimizi verdik ve kahve yanında Slovakya’nın Strudel tatlısını söyledik. Siparişler geldiğinde Türk kahvenin Latte bardağıyla gelmesi şaşırttı bizi. Latte bardağın içine Türk kahvesini sıcak su ile karıştırıp getirmişler.

Slovakya Türk Kahvesi

Yurt dışında Türk kahvesi bulamadığımız için bu şekilde kahve içmeye bile tamam dedik. Slovakya tatlısının tadı ise bizim yaptığımız elma turtası gibi 🙂

Strudel

Mayer Kaffede yer alan diğer tatlıların görseli aşağıdaki gibi 🙂

Slovakya Tatlıları

Cafede sipariş verirken tek kişinin konuşması gerektiğini söyleyerek sipariş alıyorlar. Bizde susma hakkımızı kullanıp tüm siparişleri kızım verdi. Slovakya yı gezdiğimiz andan itibaren ise dikkatimi çeken Slovakya Kızları oldu. Ne açıdan derseniz ;Slovakya kızları sarışın ve uzun bacaklı olarak gerçekten güzel kızlar. İsviçreli kızlarına da benziyorlar.

Slovakya yemekleri arasında ayrıca Bublanina , Sarımsak çorbası ,Siyah Bira ,Kofola nın yöresel meşhur tatlısı ,çorba ve içecekleri arasında olduğunu öğrendik ama denemek için fırsat olmadı . Artık başka sefere diyerek yolumuza devam ettik:)

Slovakya ‘da alışveriş yapmadık ama Slovakya marketlerinden yolda yemek için kuruyemiş ve su alarak Viyana ‘ya hareket etmeden önce market önünde Slovakya hatıra fotoğrafı çekelim dedik.

Slovakya Hatırası

Fotoğraf sonrası ,Viyana ve Slovakya arası 40 km olduğu için yolumuz az olduğundan keyifle Slovakya ‘dan ayrıldık. Slovakya’nın meşhur makarnası varmış fakat , akşam Viyana’da akşam yemeğine yetişeceğimiz için meşhur makarnası ve bölgeye has patatesin hamur haline getirilmesiyle yapılan ,aynı zamanda özel sosu ve domuz pastırmasıyla servis edilen HALUSKI ‘yi tadım yapamadık. Ama öğlen yemeğinde kahve yanında meşhur tatlılarından yeme fırsatımız oldu.

Bu sırada Slovakya görsellerin çoğunu Youtube Lezzettramvayı kanalıma yükledim Merak edenler Youtube kanalıma bir tık yaparak görsellere ulaşabilir. Hazır Youtube kanalıma girmişken Lezzet Tramvayı Kanalımda ABONE OL butonuna basarak abone olmayı ihmal etmezseniz çok sevinirim.

Slovakya Görsel Videosu

Viyana ve Budapeşte’ye çok yakın olmasından ötürü, Viyanave Budapeşte’ye gelmeyi düşünenler için küçük tarihi bir şehir olan Slovakya Bratislava ‘ yıda gezmelerini tavsiye ederim.

Son olarak size bir soru ile dönmek istiyorum. Siz hiç 3 ülkenin Başkentinde aynı gün yemek yediniz mi ?

Biz yedik desem inanır mısınız ? Hem de aynı gün 3 ülkede yemek yemek bize kısmet oldu gerçekten. Nasıl mı ? Sabah Macaristan Budapeşte ‘de kahvaltı yaparken, öğlen yemeğini Slovakya Bratislava ‘da yedik ve sonra akşam yemeği zamanında Avusturya Viyana’ya yetiştik. Buradan anladığınız gibi ,bir dahaki gezi yazım Viyana .Viyana maceralarımı okumak için Lezzet Tramvayı Gezi Rehberini takipte kalmanızı tavsiye ederim.

Yeni ülke, yeni şehir turlarında görüşmek üzere,

Sevgiyle Kalın.

Lezzet Tramvayı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here