Assos Gezi Rehberi – Bilmeniz Gerekenler

1
150

Kuzey Ege’de yer alan ve eşsiz doğasıyla büyüleyen Assos Çanakkale ‘nin Ayvacık iline bağlı ve Behramkale köyünde yer almaktadır. Midilli adasının karşısında , Edremit körfezinde bulunan Assos’ u gezerken ,tarihi yerlerin çok olduğunu göreceksiniz.

Assos tam bir huzur yeri , bu nedenle ailece huzurlu bir tatil yapmak istiyorsanız Assos, sizin için doğru tercih olacaktır. Assos ‘u gezmek için iki veya üçü günün yeterli olduğunu düşünüyorum. Mevsim olarak ise buz gibi soğuk denizine girmek için yaz aylarını tercih etmenizi öneririm.

Assos ve Yemek

Ege’de yer alan Assos ‘a gittiğiniz zaman , Ege bölgesine ait zeytinyağlı yemekleri özellikle Kabak çiçeği dolmasını yemenizi , ayrıca mezeleri ve balıklarını yemenizi tavsiye ederim.

Ve en keyifli yeri ise deniz kenarında yer alan çay bahçesi. Antik Kent sahilde, deniz kenarında bir çay içerek hayallere dalabilirsiniz.

Assos Gezilmesi Gereken Yerler

Antik Liman Kenti

Bir ve iki senedir tadilatta olan antik kent bizim şansımıza sanırım açılmış . Bu sayede Antik kent ten denize girme imkanı bulduk. Plajları çok geniş olmadığı için oteller , plaj önünde iskele yapmışlar. Bu sebeptendir ki ; denize iskeleden giriş yapıyorsunuz . Denize girdiğimizde , plajın fazla kalabalık olmadığını görünce bir o kadar da sevindim .Tabi bu da bizim şansımıza imiş ki ,genelde çok kalabalık olduğunu öğrendim.

Antik Kent liman içine araba ile giderek otoparka park ettikten sonra ,bir kampinge giriş yapabilirsiniz. Genelde antik kentte sahilde park yasak deniliyor , tabi buda acemi şansı derler ya ,sahile kadar, ara ve dar sokaktan giderek otoparka ettik ve Yelkenli kampinge giriş yaparak denize girdik 🙂

Yelkenli Kamping

Yemek ve içecekleri Yelkenli Kamping restaurantında tedarik ediyorsunuz. 2 Kişilik yemek ve içecekler dahil günlük fiyat için 1000 lirayı gözden çıkartmanız gerekebilir. Bilgilerinize sunulur. 🙂

Assos

Behramkale

Assos’a çok yakın olan Behramköyü’ nü ziyarete etmeden olmaz dedik ve Aristo büstünün yanından köye giriş yaptık. 🙂 (Assos Rehberi ) nden bir alıntı paylaşmak istiyorum.

Aristotales


“Assos ve Felsefe

Assos’un felsefe dünyasında özel bir yeri var. Dünyanın en önemli filozoflarından biri olan Aristotales hayatının 3 yılını Assos’da geçirmiş ve  M.Ö. 347-344 yılları arasında burada bir felsefe okulu kurmuş.

Okulun kuruluş hikayesi şöyle:
Assos Kentinin yönetimini eline geçiren banker Eubulos bağımsızlığını ilan eder. Onun ölümünden sonra yönetimi kölesi olan Hermenias el alır. Eubulos zamanında felsefe eğitimi için Platon’un Atina’daki okulu Akademi’ye gitmiş olan Hermenias, orada tanıştığı Aristo’yu Assos’a davet eder. Hermenias, Platon’un ünlü eseri Devlet’de anlattığı ideal devlet yönetimini uygulama hevesindedir.

Aristo, hocası Platon’un ölümünden sonra M.Ö. 347’de Assos kentine gider. Burada Hermias’ın siyasî danışmanı ve dostu olur. Aynı esnada, özgünlüğünü daha o zamandan belli eden bir okul kurar. Bu okuldaki girişimleri arasında yaşambilim üzerine çalışmaları yer alır. Hermenias’ın yeğeni Pythias ile evlenir. Okulda geçirdiği 3 seneden sonra M.Ö. 344 yılında, komşu Lesbos (Midilli) adasının Doğu kıyısındaki Mytilene (Midilli) kentine varır.

Oğlu İskender (Büyük İskender) için iyi bir öğretmen arayan II. Philip, görevi, Assos’taki okulun yöneticisi olan Aristo’ya önerir ve o da bu öneriyi seve seve kabul ederek, II. Philip’in oturmakta olduğu Pella’ya gider.
Dostu Hermenias’ın Persler tarafından çarmıha gerilerek öldürüldüğünü Pella’da öğrenir ve M.Ö. 343’de onun adına bir kaside yazar.

Günümüzde Assos felsefeciler için hala önemini koruyor. Bunda Assos’da Felsefe toplantılarını başlatan Örsan K. Öymen’in katkısı büyük. Kendisi 2000 yılından beri Assos’da felsefe toplantıları düzenliyor.”

Behramkale Çarşı

Behramkale, çarşıyı gezerek birbirinden güzel renkli eşarpları kendinize hediye olarak alabilirsiniz.

Behramkale

Behram kale ‘ye gittiğinizde tarih yerlerin çok olduğunu göreceksiniz . Bunlardan Antik Tiyatro ,Athena Tapınağı , Apollon Smitheus örnek olarak verebiliriz. Tarihi yerleri gezmeyi sevenlerin kaçırmaması gereken bir fırsat.

Kadırga Koyu

Kadırga koyu Assos’un 2 km güneyinde olmakla birlikte , Zeytin ağaçlarının olduğu bir yolu geçerek Kadırga Koyu koyuna ulaşabiliyorsunuz. Osmanlı zamanında merkezi Midilli Adası olup savaşa giden ve hasarlı kadırgalar, bu koya getirilerek yörenin en iyi meşe ve kayın ağaçları ile tamir edildiği söylentiler arasında . Kadırgalar bu koya çekildiği içinde bu koya da Kadırga adı verilmiş .

Aynı zamanda , denizi muhteşem olan Kadırga koyu, kamping alanların olduğu bir koy . Her bütçeye uygun bir yer olduğunu da belirtmek isterim. Ayrıca ; Kadırga koyu mavi bayraklı ve bir anda derinleşen tertemiz denizine huzur ve keyif ile girebilmeniz mümkün.

Köy Kahvesi

Tabi Behramkale’nin o mistik havasını içinize çekip, eşsiz doğa eşliğinde Behramkale’ yi gezip yorulduğunuza göre bir Türk kahvesini hakkettiniz .Behramkale’yi gezdikten sonra , bir yorgunluk kahvesi için , senelerdir bilinen meşhur köy kahvecisine giderek taş masaların üzerinde bir köy kahve içmeyi bir düşünün derim

Köy Kahvecisi

Hüdavendigar Cami

Behramkale köyünün üstünde yer alan e 1.Murat döneminde inşa edilen Hüdavendigar caminin minaresi olmadığı özellikleri arasında yer almakta.

Hüdavendigar Cami

Kısa ama bir o kadar da buz gibi denizinden yüzerek keyif aldığım Assos hakkında yazacaklarım bu kadar olduğundan, Assos Gezi rehberinin sonuna gelmiş olup, başka bir şehir gezisinde görüşmek üzere dilerken , Sevgiyle Kalın.

Lezzet Tramvayı

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here