Bugün 21 Mart

0
376
Lezzet Tramvayi
Lezzet Tramvayi

Zaman çok çabuk geçiyor .2013 yılı hızlı bir  şekilde  ilkbahar ayına  geldi. ve Bugün 21 Mart Çok  özel günlere ev sahibi.En önemli olanlarından  Nevruz Bayramı, Down Sendromlular günü, Gece  ve gündüz eşitliği. Bu konulardan kısaca  bahsetmek istiyorum.

Gece ve Gündüz eşitliği = Diğer bir adıda Ekinokstur. Senede 2 defa olmaktadır. Birincisi 21 Mart ikincisi 23 Eylül ‘ de gerçekleşir. Güneş ışınlarının Ekvataro dik gelmesi anlamınada gelmektedir.

Nevruz Bayramı               = Anadolu Türkleri , Kırgızlar ,Gürcüler , Türkmenler vbs her sene kutladığı Bahar  Bayramıdır. Bu bayramı Kürtler,  geniş alanlara giderek kutlarlar.Büyük ateş yakıp  üstünden  atlarlar. Kürt bayanları ise bugüne özel  rengarenk elbiseler giyerler.

Down Sendromlular Günü = Her insanda 46 kromozon vardır ama Down Sedromlu kişilerde  47 kromozon bulunmaktadır. Bu bir hastalık değil kromozonlar ile ilgili bir hastalık türüdür. Her sene  bugün down sendromlular günü olarak  kutlanmaktadır. Down Sendromlu  kişileri toplum  kazandırmak  maksadıyla geçen gün gazete  okuduğum kadarıyla Mecidiyeköy ‘ de özel   cafe  açıldığını okudum.e Bu cafede Down Sendromlu ailelerinde çalıştığını  okudum. Bu cafeler Türkiye çapında fazlalaşacakmış.Bu konu ile  ilgili  www.downturkiye.com adresinden bilgi alabilirsiniz.

Bugün Gazeteler ,Tv sürekli  bu konulardan bahsetti.2013 yılında  Bir 21 Mart ‘ ı da böylece   kutlamalarla bitti .

 Başka yazılarda  buluşmak üzere  ,

Sevgiyle Kalın

Lezzet Tramvayi

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here