Hamilelikte Alınması Gereken Besinler

0
1666

 

hamilelik-1

  • FOLİKASIT  ( B9 Vitamini ) : Folikasit sadece hamilelikte değil normal şartlarda da alınması gereken bir vitamin çeşidir. Yeterli folik asit alan  hamilelerde, kansızlığı daha az rastlanır.Bebeğin gelişimi daha sağlıklı olur.Folik asit genelde yeşil sebzelerde bulunmaktadır.Günde 5 porsiyon meyve 6 porsiyon kadar da tahıllı yiyecek tüketirseniz gerekli folikasit miktarı alınmış olur.

            Folik asit şu besinlerde bulunur : Brokoli , Salata, Bezelye ,Tahıllar, Bira Mayası ,Turunçgiller ,

Muz , kavun, hurma,Yumurta Sarısı , Pancar ,Ekmek  

  • D VITAMINI                                : Günde 3 bardak süt içenlerde  ve güneşlenenler D vitaminden oldukça faydalanmış kişilerdir.Özellikle esmer haftada 2 saat  güneşten faydalandığı takdirde Dvitamini ihtiyacını karşılamış olurlar.D vitamin bebeğin gelişiminde oldukça önem taşır.Özellikle tırnak,diş ve kemik yapısında.

              D  vitamin şu besinlerde bulunur   : Süt, Yoğurt, Peynir ,Ekmek , Sebze ve Balık

  • KALSIYUM                                     : Anne adayının yeterli kalsiyum alması bebek gelişimine faydası olmaz.Bebeğin kemik gelişimini D vitamin eksikliği daha çok etkiler.Anne adayı yeteri kadar kalsiyum almazsa, kendi kemiklerindeki  kalsiyum bebeğin gelişiminde kullanacaktır.
  • C VİTAMİNİ                                    :  Özellikle sigara içen hamilelerin çok fazla C vitamine ihtiyacı vardır.Bol miktarda c vitamin alınırsa grip ve soguk algınlıgı hastalıklarını önleyebilir.

           C vitamin şu besinlerde bulunur  : Kivi, Turunçgiller ,biber, karnıbahar , brüksel lahanası ,C vitamini

  • DEMİR                                            : Hamilelik sırasında demir çok önemli vitamin kaynağıdır. Demir , bebek gelişiminde önem taşımaktadır. Alyuvarlarda bulunan hemoglobinin üretilmesini sağlar. Günlük 30 mg tüketilmesi gerekmektedir. Demir içeren besinlerin yanında  portakal suyu gibi meyve suyu tüketildiğinde demirin emilimin iki yada 3 katına çıkarabilir.

            Demir  vitamini şu besinlerde bulunur : Kırmızı et, Yeşil yapraklı sebzeler, tahıl içeren kahvaltılıklar

  • ÇİNKO                                            : Hamilelikte 15 mg olarak tüketilmesi gerekmektedir.Yeterli miktarda çinko almak enfeksiyon hastalıklarını önler.bebeğin sağlıklı büyümesini sağlar ve doğumun süresini kısaltabilir.

           Çinko vitamini şu besinlerde bulunur  : Et ,Tahıl ve Baklagiller 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here