Kırma Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır ?

0
4892

Bu sene Ege Bölgesi Ayvalık tan gelen zeytinler ile ilk defa Kırma Yeşil Zeytin yaptım. İlk başta nasıl yapacağımı bilmiyordum .Ama bilmemek ayıp değil   , öğrenmemek ayıp   diye bir atasözüne istinaden bilen kişilerden    kırma  Zeytin  yapımını  öğrenerek  ilk  defa uygulamaya geçtim. Ayrıca ; Kendi Mutfağında Şef  blog yazarı arkadaşımın sitesinde   önceden Yeşil Kırma  Zeytin Nasıl Yapılır ? okuduğum için  bu  siteden  de ayrıca  faydalandım.:)

MALZEMELER 

4 Kilo   Ham  yeşil zeytin

 1 Paket Limon Tuzu

Her 1 litre için 4 Yemek Kaşığı Kaya Tuzu

Boş Kavanoz

İstege göre çekiç 🙂 veya kavanoz

YAPIMI :

İlk olarak   gelen   zeytinleri yıkamakla işe koyuldum.Sonra   zeytin kırma işlemlerin yapılacağı alanı ayarladım. yer olarak tabiki Mutfak Tezgahını  seçtim 🙂 ..İhtiyacımıza  şimdilik çekiç ile   zeytinleri kırmaya başladım. Fakat çekiç ile  etrafa sıçradığı için   orta boy kavanozun altı ile 8-18 tane  şeklinde  zeytinleri  kırmaya  ( patlatmaya  ) başladım. Kırma işlemini , oleuropein maddesinin ( acılık )  açığa çıkmasını sağlamak için yapıyoruz.

Tabi kırarken  etraf zeytin sütü  olacağı için dikkat etmeniz gerekiyor.Kırma işlemini gerçekleştirirken , Canan  Karatay  ‘ın   ” Zeytin sütü nü cilt güzelliği  için kullanın  çok faydalıdır “  sözü ile  , zeytin kırma işlemini  gerçekleştirirken ,  zeytinden çıkan çıkan sütü cildime sürmeyide  ihmal etmedim :). El ve cildi yumuşacık yaptığı ise dogrudur 🙂 test edip onaylanılmıştır 🙂 fakat  sonradan bir kararma olduğu da bir gerçek.Yıkadığınızda  taze bir cilde sahipsiniz artık:)

Evet  gelelim , zeytinlerin  kırılma işlemi , bittikten sonra kavanoza  konulmasına. Ben  pet şişe kokusunu sevmediğim için, kırılan  zeytinler için CAM KAVANOZ kullandım.  zeytinler  yıkandıktan sonra  cam kavanoza  yerleştirilir ve üzerine de su ilave edilip  kavanozun agzını hava almayacak şekilde  kapatırız. ve bu işlemi  gün  aşırı   yaparız.

12 gün sonra zeytinlerin acılığı  orta hal aldığında    zeytinleri tekrar yıkadıktan  sonra konservelik kavanozlara 4 Yemek Kaşığı   kaya tuzu ve 1 Yemek Kaşığı  limon tuzunu ilave ederiz. Son olarak  suyu  suyu  ilave edip, En az  4 gün ,  En fazla 1 hafta kalmak  üzere  zeytinleri beklemeye  alırız.

Zeytinler ,   bekledikten sonra  kahvaltılık sofra zeytinlerimiz hazır. Üzerine  zeytinyağı ve limon  sıkarak  kahvaltıda artık  yemeye hazırdır 🙂

Afiyet Olsun 

LEZZET TRAMVAYI 

Lezzete Giden Yolculuk LEZZET TRAMVAYI ile başlar  

 

 

 

1 YORUM

  1. Ayyy geldim de gelmez olaydım en masum zeytinleri gördüm ondan buna girdim yalan yok çok lezztli görünüyorlar ama ben dıyetteyım ve en sevdıklerım olunca o cıkolatalılar bakamadım bakmak ıstedım ama direndim :))))
    masum yazılar yaz kalorisi düşük olsun lütfeeen :))))
    eline sağlık bu arada zeytindende hiç anlamam yapraktan anlamadığım gibi 🙂 ama acemi şansıma yapraklarım çok iyi olmustu 🙂 zeytin denesem mi diye düşünüyorum walla :)))

  2. Ellerinize emeğinize sağlık :)) Yeşil zeytini çok severim ama annem kırma yeşil zeytin alır hep 🙂 Ben bu içinde kırmızı biber olan yeşil zeytinlere bitiyorum 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here