Marmaris Selimiye Gezi Rehberi

0
251

2022 yılında gezi rotamızı 3 günlüğüne Marmaris Selimiye ‘ye doğru çevirdik.

Selimiye Muğla ilinin Marmaris ilçesine bağlı küçük ve şirin bir balıkçı köyü. Halkı balıkçıkla geçinimi sağlamakta. Türkiye’nin önde gelen yat limanlarından Sığ liman koyu da Selimiye’de bulunmaktadır.

Selimiye’de bizim önceliğimiz denize girmek olduğu için ilk gittiğimiz akşam Orhaniye köyünde hep otelde mi kalacağız birde köy evini deneyelim mottosuyla bir köy evinde konaklama oldu. Sabahları horoz eşliğinde uyanmak harika bir duygu.

Orhaniye’ye gitmişken efsane hikayesi olan Kız Kumu Plajına da uğramadan olmaz dedik ve turistik yer olan Kız kumu plajına jeepler ile yabancıların akın akın ziyaretlerini gözlerimizle şahit olduk .Buraya gelerek kumluk yol üzerinde yürüyüp karşı kıyıya geçmek bir Marmaris ritüeli haline gelmiş.

Elbette her enteresan yer gibi buranın da bir efsanesi var demiştim ya efsaneye göre Bybassos Kralı’nın kızı bir balıkçıya aşık olur. Prenses geceleri elinde kandille karşı kıyıdan sandalla gelen balıkçıya işaret çakar böylece buluşurlar. Kral bunu öğrenir ve askerlerine kızı yakalatır. Kızın elindeki ışığı alan askerler balıkçıya işaret çakar. Balıkçı bu tuzağa düşer ve sandalına atlayıp yola çıkar. Prenses, can havli ile askerlerin elinden kurtulup balıkçıya doğru koşmaya başlar ve kızın denizde adım attığı yerler aniden kumsala dönüşür. Arkadan koşan askerlerden biri balıkçıyı hedef alarak ok atar ama ok kıza saplanır ve prenses ölür. Buraya yüzmek için değil ama daha çok bu deneyimi yaşamak için gelinir.Bence ne dersiniz?

Orhaniye’nin , kalabalığını görünce, yirmi dakika süren yolculuğumuz sonunda Selimiye ‘ye geldik. Selimiye gecelerini daha yakından hissedelim diye de , deniz kenarında yer alan Zeytin Dalı otelinde 2 gün kaldık. Selimiye ‘de akşam yürüyüşlerinin ayrı bir keyif olduğunu da bu sayede görmüş olduk.

Selimiye ‘ de tüm günü deniz keyfi yaparken, kitap okuma keyfini de ihmal etmedik 🙂 Selimiye gördüğüm kadarıyla hem şirin , doğası ve denizi ile , hem de kafa dinlemek için ideal bir yer .

Ben Selimiye ‘nin denizine kısaca bayıldım. Sabahın erken saatlerinde denize girmek ise muhteşem.

Denize bakarak kahve içmek ve hayallere dalmak .Evet kitap yazılacak bir yer bence. Denizi sığ olduğu için çocuklu ailelerin fazla olduğu dikkatimi çekti . Selimiye’nin Plaj iskeleleri , bana Bodrum Türk bükü plajlarını hatırlatmıştı. Şezlongların çok yakın olmasından ötürü yan şezlong ta konuşulanların hepsine tanık olduğunuz için 🙂 biraz sıkıcı ama bazen de gülerek günü bitirdiğiniz oluyor. Selimiye’de denize girmek haricinde farklı aktivite yapmak isteyenler için en fazla üç gün kalmak yeterli oluyor.

Selimiye de gündüz sahilde yürüyüş yaparken renkleri ile mest oluğum bir foto paylaşmak istedim.

Lostra Tatlısı

Gittiğim yerlerde yöresel lezzetleri tatmak en sevdiğim bölümdür ki , boşuna bana Lezzet Tramvayı demediler. Selimiye ‘ de olduğumu bilen bir arkadaşım , kesinlikle Lostra tatlısını tatmamı söyleyince hemen araştırdık ve Lostra Tatlısını tatmak için , Selimiye girişimde yer alan sevimli Meşhur Losta Tatlıları pastanesine uğradık. Selimiye’nin antik dönemdeki adı Lostra olduğu için , yerleşim yerin ismi ,günümüzde Selimiye olarak değiştiğinden ,tatlının ismi Lostra olarak konulmuş . Keçi Peyniri ile yapılan bu tatlı , hem lezzetli , hem de hafif olduğu için tavsiye ederim. Baklava tadında portakal aroma şerbetli ama tek farkı keçi peyniri ile yapılması. Üzerine hem tarçın, hem de fıstığı da döktükten sonra değmeyin keyfime 🙂 isterseniz dondumalı da yiyebilirsiniz.

Selimiye’de Yapmadan Dönmeyin

  • Çarşı gezisi ve akşam yürüyüşleri yapmak,
  • Akşam sahilde dondurma keyfi yapmak,
  • Lostra tatlısından tatmak,
  • Denize Girmek ve koylara gitmek için tekne turlarına katılmak,
  • Akşam Sahil kenarında çay içmeyi ,
  • Çarşı girişinde ev yemeklerinin önünde bulunan kitapçıdan kitap almayı,
  • Selimiye Girişinde bulunan kahvede kahve içmeyi ve kahvede oturan amcalarla bol bol sohbet etmeyi unutmayın derim 🙂

Benim kısa ama denizine doyamadığım Marmaris Selimiye Gezi Rehberi gezimde anlatacaklarım bu kadar .

Kısaca Selimiye ‘nin berrak ve masmavi denizi anlatılmaz yaşanır diyorum. Gittiğinizde benim içinde yüzün olur mu? Bol gezmeli , bol keyifli günler diliyorum.

Farklı gezi yazılarımda buluşmak dileğiyle , şimdilik Hoşçakalın 🙂

Lezzet Tramvayı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here