Pandemi döneminde Okul Hazırlıkları ve Okul Beslenmesi

2
738

Pandemi  sonrası  tüm hızıyla okul hazırlıkları başladı. Bütün ilkokul ,ortaokul ve lise öğrenciler yeni 2021-2022 yılına  6 Eylül itibariyle  Eğitim –Öğretime başladılar .Şimdiden tüm öğrencilerimize  yeni Eğitim- Öğretim yılında başarılar diliyorum.

Bu senenin diğer senelerden farkıda ,pandemide okulların bir seneden fazla kapalı kalması . 6 Eylül  ‘de  Okul Dönemi başlayınca  Ağustos itibari ile  , çocuklarımızın okul masrafları, okul   ile ilgili tüm alışverişlerde  yapılmış  oldu.

Her sene EĞİTİM ile ilgili sistemlerde değişiklik olduğundan , pandemi ile başlayan  eğitim sorunlarında , ilk olarak  tüm çocuklar uzaktan eğitim şeklinde derse katıldılar ve tabi  tüm gün bilgisayar başında dersler olduğu için ve  çocukların beslenmesine, hareketsizlikte eklenince çocuklarda kilo olarak geri dönüşler görülmeye başlanıldı.  Uzaktan Eğitim , şeklinde  tüm öğretmenler elbirliği ile  çocuklara  bilgisayardan ulaşmaya çalıştılar fakat  uzaktan eğitim her çocuğa hitap etmiyor. Küçük çocuklardan tutunda, ergenliğe giren çocuklar için uzaktan eğitim çok zor oldu. Eylül itibariyle , pandemi kısıtlamaları aza indirgenip, okullarında açılmasıyla, okul da beslenmenin önemi de arttı. Bu sırada  pandemi nedeniyle, ben dahil, okul velilerinde haklı olarak endişelenmeler görüldü. Bazı velilerimizde, çocukları okula gönderip göndermemekte kararsızlıklar vardı, ama son duruma bakıldığında ise, okullar açıldıktan sonra  bu kararsızlıklar sona ermiş gibi. Eğitim sadece uzaktan eğitim ile  kalsa iyi, ama bu yazımda  eğitimde farklı konuları da hatırlatmak istiyorum.

Bu konulardan bazıları ise şu şekilde ;

Eğitim de  konulardan birisi ;  küçük çocukların erken okula gitmeleri .  bu süreç ,çocuk gelişiminde bir sene bile fark ediyor. Yeni okul dönemine atılacak olan bu çocukların, daha tuvalet alışkanlığının ve beslenme alışkanlığının yeni olması nedeniyle, okullarda zorluklar çıkacağını düşünüyorum .Tabi bu da okulda ki öğretmenlerin bunlarla mı , yoksa derslerle mi ilgileneceği  konusu da tartışılır. Yani öğretmenlere her sene olduğu gibi bu senede pandemi  ile birlikte ,  büyük bir sorumluluklar  düşüyor. .

Eğitimde diğer önemli konu ise ;Okul öncesi çocukların yaş aralığı erkene alındığı için ve hijyen  bir ortam  içinde , Okulda Beslenmeleri . Anne ve Babalar, çocukların yanında olmayacağından ve çocuklar daha küçük olduğu için, okulda oyunlar ile bir eğitim olacağından, çocukların enerji depolaması gerekmedir. Bu nedenle zayıf ve halsiz kalmaması için çocukların iyi beslenmesi gerekmektedir. Pandemi nedeniyle  okullarda yemekhaneler kapalı bir yandan dan kantinler açık tutuluyor. Tabi  beslenme konusunda aile olarak bizlere de iş düşüyor gibi. Ne dersiniz  ?

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı beslenme.jpg Okul Beslenmelerinde Dikkat edilmesi Gerekenler ;
    • Protein ve Kalsiyum  ağırlıklı beslenmelerine dikkat edilmesi gerekir.
    • Okul öncesi  yapılan  kahvaltıda süt , yumurta ve mutlaka peynire yer verilmeli
    • Beslenme çantalarında yumurta,  meyve  kuruyemiş ( ceviz ,badem ,fındık )  lara vitamin ve kalsiyum ve protein  açısından yer verilmeli .
    • Tam Buğday ekmeği ile hazırlanılmış  sandwichlere   ayran ve su ya  yer verilmeli.
    • Okul kantinlerinden çikolata ve cips gibi yiyeceklere yer verilmemeli.
Evet yazımın sonuna gelmiş iken , bu dönemde eğitim kesinlikle şart diyorum, tabi bu sırada  bu sene eğitim ile birlikte, pandemi nedeniyle okullarda sınıf kalabalıkları  ile hijyen durumu ve okul beslenmeleri  için  çalışmalar nasıl olacak diye düşüne dururken  bu konu detaylı olarak tartışılır diyorum:) Kısaca tek dileğim, her şey yolunda  gider  ve okullar  tekrar kapanmaz .

Artık bu saatten sonra yaşayarak göreceğiz.

Sevgiyle Kalın  

Lezzet Tramvayı 

Lezzete Giden Yolculuk Lezzet Tramvayı ile Başlar

www.lezzettramvayi.com

instagram : @lezzettramvayi

lezzettramvayi@hotmail.com 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here