Alexa Hakkında

0
256

Bugün sizlere Yemek veya Mekan tanıtımı haricinde Alexa ‘ dan bahsetmek istiyorum .Uzun zamandır bu konuda araştırma yapmaktayım. Bilgi işlem tecrübemden ötürüdür sanırım ,  bu konular  üzerinde araştırma yapmaktan ayrıca büyük bir keyif almaktayım. Evet ilk olarak   Alexa nın ne olduğundan bahsedelim.

Alexa.com Nedir ?
Alexa , Amazon.com ‘ a ait bir kriterdir. Aynı zamanda internet dünyasındaki tüm sitelerin sıralanmasında yardımcı bir araçtır. İnternet sitesinin Dünya ve ülke arasındaki sıralamasında önemli yer almaktadır.Özellikle  Yurt dışında web sitesi satışlarında Alexa istatiklerinin baz alındığını da ayrıca belirtmek isterim.

 • Alexa , web sitelerin ziyaretçi istatiklerini tutarak yayınlayan bir sitedir.
 • Alexa sunduğu istatikleri Alexa Toolbar adlı yazılımını tarayıcılarına yükleyen kullanıcılardan topladığı verilerle derlemektedir.
Şimdi ise Alexa  nasıl kullanabilirim diye soranlar için ;
 • Alexa Toolbar  kurulması gerekir.
 • Alexa sistemine üye olmanız gerekir.
 • Alexa ‘ ya Üye olduğunuz takdirde Alexa İstatistik bilgilerine erişim için web site bilgilerinizi vermeniz yeterli. http://www.alexa.com/siteinfo/blogadresiniz blog adını yazdıgınız takdirde site analizinizi görebilirsiniz.
 • Alexa Toolbarsı tarayacınıza kurarak ,Alexa sitesine girmedende tarayıcınızda açtığınız sitenin sıralaması ve diğer istatistik bilgilere erişebilirsiniz.
 • Alexa sayesinde sitenin hangi kelime ile arandığını görebilirsiniz .

Bu işlemleri yaptığınız takdirde  sitenizdeki istatistik verilerin günden güne değiştiğini göreceksiniz. Alexa hakkında söylenecek çok şey var ama  başlangıç olarak bu kadar yazacağım. Sonraki aşamaları  ikinci bölüm olarak anlatacağım.  

Şimdiden  herkese bol Alexa ‘lı günler ;

Sevgiyle Kalın 

Lezzet Tramvayı  

1 YORUM

 1. Güzel bir paylaşım olmuş.
  Ben Google Analytics kullanıyorum ve blog istatistikleri ile çok yakın değerler veriyor ve ayrıntıları açısından beğeniyorum.
  Bilgilendirme için teşekkürler tatlım.
  Sevgilerimi bıraktım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here