Bebek Masajının Onemi

0
1023

 

Anne bebek arasındaki masaj çok önemlidir. Bu  anne ve bebek arasındaki bağın daha güçlü olmasını sağlar. Anne bebek ilişkisi, müzisyen ve enstrümanı arasındaki ilişkiye benzer. Ancak bu ilişkide anne ile bebek, ne yalnızca müzisyen ne de yalnızca enstrüman rolündedir.

Gün boyu sadece bebeğiniz yada çocuğunuz ile ilgilenmek çok yorucu bir eylemdir ve bazı anneleri depresyona kadar götürebilir. O yüzden annenin gün içinde bebeğinden uzakta kendisine ait zaman yaratması çok önemlidir. Çünkü kendisi için bir şeyler yapan, ‘beslenen’ anne, bebeğini ‘besleyebilir’.

Bebeğinizle iletişime geçmek isteyen annelerin  en önemli yapması gereken  şey ise  Bebek masajıdır.

Bebek masajı, anne ve bebeğin birbirleri ile tanışıp ilişkiyi başlatma ve geliştirmesi için önemli bir role sahiptir. Dolayısı ile bebek masajını yalnız fiziksel yararları olan fiziksel bir terapi olarak düşünmemek gerekir. Masaj sırasında iletişimin 5 boyutu ile birlikte (görme, dokunma, koklama, duyma ve tat alma), 6. boyut olarak hareketler de devrededir. Bu sırada ten teması ile sağlanan sözsüz iletişimin önemi büyüktür.

Sözgelimi, kendisine verilen tüm tavsiyeleri uygulamasına rağmen bebeği hiç durmadan ağlayan anneyi düşünelim. Böyle bir durumda anne hem bebeğinde bir problem olduğunu düşünür (çünkü yapılması gereken “her şeyi” yapmış ve işe yaramamıştır) hem de bebeğini yatıştıramadığı için ona yetemediği duygusuna kapılır. Bebeği ağladıkça çaresizliği artan anne karşısında ise, bebek kendini daha çaresiz hissederek daha çok ağlar. Bu da annenin bebeği ile olan ilişkisini tam bir kısır döngüye götürür.

Böyle bir durumda anne mümkün olduğu kadar soğukkanlı davranıp bebeğini dinlerse, ilişki kurup stres içinde olan bebeğini yatıştırabilir. Bebeğini dikkatli bir şekilde gözlemleyen anne onun ihtiyaçlarını bilebilir. İşte bebek masajı annenin hem bebeği ile olan ilişkisinde kendini, hem de bebeğini gözlemlemesi için gerekli olanağı da sağlar.

Masaj sayesinde   anne bebeğin  atasındaki iletişimi güçlendirir.Masaj ile  birlikte vücudun bölümlerinin keşfeden bebek  bir süre sonra   masaja alışarak  keyif almaya başlar. . Masaj ilk yapıldığında bebek ağlayabilir. Bebek ağlamaya başlarsa masajı bırakmak gerekir. Masajı belli zamanlarda yaparak bebeğinizin keyif almasını sağlayabilirsiniz. Böylece anne -bebek arasında yaşanan gergin anları daha  nitelikli   zaman  olarak değişmiş olur.

Bebeğe masaj yapmak için en ideal zaman doyurulduktan 1 saat sonradır. Şayet bebeğinizin ateşi varsa ya da rahatsızsa masaj yapılmamalıdır. Yeni doğan bebeklere de masaj yapılabilir . Özellikle prematüre doğan bebekler üzerinde masajın olumlu etkisi araştırma sonuçları ile de kanıtlanmıştır. Masajın etkili olabilmesi için doğal yağların tercih edilmesi gerekir. Çünkü sadece doğal yağları en iyi şekilde ten emebilir. Bu yağlar arasında bebek için en ideal olanı badem yağıdır. Ancak bebeğin cildine zarar vermeyeceğinden emin olmak için önceden bebeğin teninine yağı damlatarak sonucu gördükten sonra yağı tüm vücuduna uygulamakta yarar vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here