Bursa Gezi Rehberi Cumalıkızık , Mudanya ,Trilye

4
749

Bursa Gezisi başlıyor . Anne kız geçen seneler Teog sınavlarını fırsat bilip , Bursa, Cumalıkızık, Mudanya, Trilye gezisi yapmıştık. Tatil kısa olmasına rağmen programımız çok yoğun oldu.

Bursa Mudanya ‘ya ulaşımı Bursa Ulaşım bölümünden okuyabilirsiniz 🙂

Mudanya ya geldiğimiz de ilk işimiz otobüs yolculuğumuz çok olacağı için Bursa kart almak oldu .

Bursa  Kartı  ile  Bursa otobüslerini  kullanarak çok güzel bir gezi  oldu bizim için. Gezeceğimiz yerleri önceden belirlediğimiz için ,Bursa’da   gerek tarihi  , gerek yöresel , o kadar güzel yerler  var ki  sırasıyla  gezmeye  başladık. Evet  Hazırsanız  , Gezdiğimiz yerleri   sırasıyla  kısaca anlatmaya çalışacağım.

İlk Gün  Gezi Duraklarımız

Cumalı Kızık  

Mudanya’dan   25 dakikalık bir mesafede   yer alan köyün mis gibi bir havasında gezebiliyorsunuz.

Gezilmesi Gereken yerler 

Etnoğrafya Müzesi 

 Cumalıkızık ‘ında artık bir yerleşke olduğunun göstergesi  olan bu müze    2015 yılında   yenilendi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı etnogra-müzesi.jpg

Cin Aralığı


Cumalıkızık’ta bulunan Cin Aralığı, dünyanın en dar sokağı kabul edilmektedir. 
Rivayet edilir ki; Kurtuluş savaşı yıllarında Cumalıkızık köyünü basan Yunan askerleri tüm köylüleri camiye toplayarak mabedi yakmaya karar verirler. Köylüler bir şekilde Yunanlıları atlatıp, camiden kaçmayı başarırlar. Girdikleri sokakta, iki evin bittiği noktada dar bir aralık vardır. Bir insanın zorlukla geçebileceği büyüklükteki sokak girişinden bakıldığında çıkmaz yol olarak görünmektedir.

Köylüler, dar aralıktan geçerek, Türk askerlerinin mevzilendiği tepeye ulaşırlar.
Efsaneye göre Yunan askerleri ise sokağın girişine geldiğinde gözlerine inanamaz ve “İnsanların buradan kaçması imkansız. Bu olsa olsa cinlerin işidir.” derler. O günden bugüne sokağın adının Cin Aralığı olduğu söylenir….

Arkeolojik Haber Alıntı
Cin Aralığı


Bursa UNESCO Derneği tarafından, UNESCO dünya mirası listesine giren tarihi Osmanlı Köyü Cumalıkızık’ın en eski evi olan ‘Küpeli Ev’, muhteşem tarihi yapısıyla adeta kendine hayran bırakıyor. Köy halkının yardımlarıyla müze haline getirilen ‘Küpeli Ev’, köyü ziyarete gelen turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Gazete Bursa Alıntı

Kınalı Kar dizisinin çekildiği konak

Bursa Kent Meydanı

Bursa’nın merkezi  olup , dolmuşlardan tutunda minübüs   ve otobüs duraklarının bulunduğu  yer. EEE nede olsa  gezimizde  bu durakları  çok kullandık.

Meydandaki Yöresel Çarşı

Bursa Kapalı Çarşı  İstanbul Kapalı Çarşı’yı andıran,  bu tarihi yerde zevkle gezip, zevkle alışveriş yapabileceğiniz  bir mekan. 

Bursa Ulu Cami Bursa’ya  gitmişken, Namaz kılma anlamında en büyük  Cami olan Ulu Cami‘de dua etmek gerekir diye düşünüyorum. Ulu Cami hakkında bazı hurafelerin olduğunu öğrendim Neler mi? Vav işareti yanında dua edenlerin  duaların kabul olacağı, vav işareti yanında Hz.Peygamberin olduğu, vav işareti bulunduranların, neşeli ve huzurlu, bütün sıkıntılarından arındırılacağına inanılması gibi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ulucami.jpg

Tophane Parkı Bursa‘da Orduevinde mola vermek için  yürüyüş yaparken ,  karşımıza   Tophane yokuşunda  bulunan   Tophane Parkına rastladık. Bu parkta  Saat Kulesi, Çay Bahçesi  bulunmakta.  Çay bahçenin alt bölümünde muhteşem manzara eşliğinde   fotoğraf  çekimi ile birlikte , Çay bahçesinde çayınızı içerken , Bursa ‘nın gün batımını seyretme şansına sahipsiniz. Ayrıca Saat kulesininde Bursa Belediyesi tarafından  yangın gözetleme   amacıyla  kullanıldığını belirtmekte fayda var.

Bursa Uludağı Kebapcısı  Bursa ‘da İskender   yemeden gelmek   olur mu? Tabi ki olmaz. Bu nedenle  Kent Meydanında yer alan Uludağ Kebapçı da   iskenderinizi  afiyetle yiyebilirsiniz.

İkinci  Gün  Gezi Duraklarımız

Trilye ( ZeytinBağı ) Geçimi zeytin ve balıkçılık olan Trilye’de   kalabalık ve trafikten eser yok. Huzur ve    sessizlik istiyorsanız  Bursa Trilye doğru adresi . 

Trilye’de Gezilecek Yerler

Trilye Sahili

Trilye sahilinde  sakin  bir şekilde  yürüyüş  yapabilirsiniz. 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı trilye.jpg

Yürüyüş  sonrası deniz kenarında kahvaltı   yapmak isterseniz  Trilye  sahil  sonundaki   cafe de   oturmanızı tavsiye ederim. Hem sakin  hem huzurlu  bir kahvaltı  yapabilirsiniz.  

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı trilye2.jpg

Çamli Kahve

Kahve  içmek istiyorsanız ilk durağını  bence Çamlı Kahve  olmalı . Manzara eşliğinde   keyifle  kahvenizi içme şansınıza  sahipsiniz. 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kahvel.jpg

Taş Mektep

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tasmektep.jpg

Tirilye’de doğan ve Yunanistan’da eğitim gördükten sonra Metropolit olarak Türkiye’ye dönen Chirisostomos tarafından 1904- 1909 yılları arasında yaptırılan Taş Mektep, önemli bir tarihi değer olarak geleceğe taşınıyor. Kıbrıslı Rum lider Başpiskopos Makarios’un eğitim gördüğü rivayet edilen bu okulda müdür olarak görev yapan Chrisostomos, daha sonra İzmir metropolitanı olmuştur. Dönemin batı mimarisini yansıtan neo-klasik tarzda bir yapı olan Taş Mektep, Tirilye’de Rum nüfusun iyice azalması nedeniyle 1924’te yetim ve öksüz çocukların eğitimi için Darü’l-eytam okulu olarak hizmete açıldı. İlkokul ve ortaokul olarak 1986’ya kadar işlevini sürdüren bina, 1989’da boşaltıldı. Yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın önemli yapıları arasında bulunan Taş Mektep’te, kültür derslerin yanı sıra marangozluk, demircilik gibi sanatlar da öğretildi. 1928’den sonra bina önce beş sınıflı yataklı bölge okulu, sonraları ise, yatılı kısmı kaldırılarak gündüzlü ilkokul olarak hizmete devam etti. 1986’da okul koruma derneğinin başvurusu üzerine Bayındırlık İl Müdürlüğü teknik elemanlarının yaptığı inceleme sonucunda Taş Mektep’in çatısında, duvarlarında ve döşemelerinde sorunlar tespit edildi ve can güvenliği açısından sakıncalı bulunarak 1989’da boşaltıldı. 965 metrekarelik bir arsa üzerinde inşa edilen binanın batı cephesindeki bir taş üzerine oyularak yazılmış, “M. MYPIDHS APXITEKTWN 1909″ ifadesinden, Mimarın M. Myrides olduğu ve binanın 1909’da tamamlandığı anlaşılıyor. Taş Mektep’te Mudanya Belediyesi tarafından 10 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen tören ile restorasyon çalışmaları başlatıldı. Tam 28 yıl boyunca kaderine terk edilen Taş Mektep, tüm ihtişamıyla yeniden Bursa’ya kazandırılıyor.

Mudanya Belediyesi Alıntı

Trilye Çarşı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı triye.jpg

Trilye merkezde   çeşitli  aksesuar ve hediyelik almak için   rengarenk dükkanlar mevcut. Hatta zeytin sabunları,   her derde deva tuz sabunları bu çarşıda   mevcut. 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı triyekahve.jpg

Trilye  meydanda   küçük 1  veya  2 tane köy kahve var. Trilye’de oturanlar ve  esnaf buradaki kahvelerde çay içerek sohbet ediyorlar. Bu kahvede çay içerken bu sohbetlere  katılmanız mümkün. 

Mudanya Benim  Bursa’ya çok gelmeme rağmen , Mudanya’ya  ilk  ziyaretim oldu. Mudanyalılar  ile   konuştuğumda Mudanya’nın  önceki seneler daha tenha olduğu , fakat şimdi  nüfusun çoğaldığına dair    yorumların olmasıydı.Mudanyalıların yerli halkının Giritli olmasından ötürü Girit Evlerine  bayılacaksınız. Deniz kenarında   müzakere müzesi yanındaki  Deniz cafe ‘de  müze giriş öncesi bir mola vermenizi  tavsiye ederim.

Mudanya ve Trilye  demişken Tahinli Pide  yemeden gelmeyin derim . Trilye Fırın da ve Mudanya ‘da Necati  Börekçide satılıyor. Çok Lezzetli  olan bu pideyi  çay eşliğinde  kesinlikle tatmanızı tavsiye ediyorum. 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tahinmudanya.jpg

Mudanya’da  Gezilecek Yerler ise;

Girit Evleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı mudanya.jpg

Girit sokaklarında gezerek   nostalji yaşamak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Rengarenk evlerin önünde    oturan  kişilerin sohbetleri ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca   bazı evlerin  önünde cafeler  ve  balık restaurantları var. Mudanya ‘da    geçim balıkçılık olduğu  için her yerde  balık  restaurantları gözünüze çarpıyor. Her sokak başında mis  iyot kokulu deniz ile konakların çok  yakın olması dikkatimi çeken diğer bir konu . Kısaca İstanbul ‘dan sonra ;  Mudanya  yaşanacak yer 🙂

Mudanya Müzakare Müzesi

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı yuksek.jpg

Müze hakkında detaylı  bilgi   Müzakere   linkini  tıklayıp okuyabilirsiniz. 

Tahir Paşa  Konağı

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı tahir.jpg

Tahir Paşa Konağı hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz  Konak  linkini   tıklamanız yeterli. 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı alay.jpg

Mudanya  nın yerli halkı ile  sohbet eşliğinde çay içmek isterseniz   Tarihi Alay  Kahvesine gelmeniz gerekiyor.  

Mudanya’da  sahilin sonuna kadar yürüyüş yaptığınızda askeri kartları olanlar için   güzel bir alternatif  olarak Jandarma Tesisleri  bulunmakta. Deniz kenarında    sakin bir ortamda   yemek yemek veya bir şeyler içmek isterseniz   muhteşem bir alternatif . 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 8b241ad2-8e9c-47c7-9de4-4372137df663

Mudanya  Trilye  Ve Cumalı kızık dedik ama ulaşımları da  anlatmak gerekiyor. Bu sırada  Ulaşım demişken Bursa ‘daki   Metro durakları biraz  karışık geldi . Gölyazı   gezimi yazdığımda  bu   karışıklığa   yer vereceğim. Şimdi Bursa Mudanya ve Trilye ulaşımı hakkında bilgilendirmelere başlayalım.

Bursa ‘ da  Ulaşım

Eminönü/Sirkeci den  BUDO  ile   haftanın her günü   belli saatlerde   1 saat 40 dk.  kadar  süren  deniz yolculuğu ile Bursa / Mudanya ‘ya  ulaşabilirsiniz.

Mudanya ‘ya ulaşımdan   sonra yukarıdaki   fotoğrafta    görüldüğü BURSAKART  gişelerinden  10 liraya Bursa Kart alıp, kartı belli bir miktarda   doldum yaptıktan sonra Budo İskele önündeki F3  belediye otobüsleri  ile Bursa ‘ya 45 dk içinde ulaşabilirsiniz.

Bursa‘dan  Mudanya‘ya farklı  bir alternatif   ise  Metro ile   Emek  istasyonunda   inip  hastane  önündeki  Mudanya   minibüs  veya metro çıkışı  1 M  otobüs  ile  Mudanya ‘ya yolculuk 30 dk. kadar yapabilirsiniz 

Mudanya‘dan Trilye’ye ulaşım ise   Budo  İskele önündeki  Trilye/Zeytinbağı  minibüslerini  tercih edenerek   20 dakikada   Trilye merkeze ulaşabilirsiniz.  

Cumalı Kızık ‘a gitmek için ise , Bursa Kent Meydanındaki   hastane yanındaki minibüs ile  25 dakikada  köye ulaşıyorsunuz.

Trilye ‘den Gölyazı ‘ ya ulaşım   bilgilerine Gölyazı  postumda detaylı yer vereceğim.  

Yeme-İçme –Gezme 

Bursa’dan  yapmadan dönme;

 • Bursa Kapalı Çarşı ‘dan  Kestane Şekeri  tatmadan ve almadan,
 • Bursa Kent Meydanında   Uludağ Kebapçıda iskender  yemeden,
 • Bursa Kapalı Çarşıya gitmişken  havlu satın almadan,
 • Mudanya Necati Börekçi den veya  Trilye meydandaki  fırından  tahinli pide  yemeden,
 • Mudanya’da  Müzakere müzeyi  gezmeden,
 • Mudanya deniz kenarında Deniz Cafe ‘de menemen  yemeden,
 • Trilye’de  Çamlı  kahvede kahve içmeden, Trilye  sahilde  gezip  , o huzur ve sessizliği  hissetmeden,
 • Trilye ‘nin zeytinyağlarından tatmadan,
 • Cumalıkızık’ ta  yöresel kahvaltıdan ziyade  gözleme  yemeden,
 • Cumalıkızık ‘ta  Cin aralığını görmeden,
 • Cumalıkızık ‘ ta  Etnoğrafya müzesini gezmeden,
 • Cumalı kızık meydanında  yöresel  alışveriş yapmadan dönmeyin. 

Lezzet Tramvayı Youtube Kanalında  fazlasıyla Bursa  görselleri görmek için  tık tık yapmanız yeterli  Hazır Lezzet Tramvayı  Youtube kanalıma girmişken ABONE olmayı ihmal etmeyin derim.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 728065c1-de86-4cc5-b772-a65644f76f88

2.gelişimde   Gurmes2015   ile  2 gün Mudanya  Trilye’ yi  doyasıya  gezdikten sonra bir tatilinde sonuna gelmiş olduk. Keyifli   geçen   bu  gezimizi  okurken  umarım beğenirsiniz.Güzel   keşifler ve mekanlar  bizi beklerken , sizlere de bol  gezmeli  günler dilerim. 

Sevgiyle Kalın 

LEZZET TRAMVAYI 

Lezzete Giden Yolculuk Lezzet Tramvayı İle Başlar

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here