BURSA’DA EN İYİ İSKENDER NEREDE YENİR? 

1
590
En çok bilinen Türk yemeklerinden biri olan iskender Bursa yöresinde yüz elli yıldır yapılıyor. Bursa yöresinden çıkan kebap 1800’lü yıllarda Kebapçı İskender olarak bilinen Mehmet oğlu İskender Bey tarafından bulunmuş. İskender Bey’in torunu olan İskender İskenderoğlu, aile geleneğini yaşatarak oldukça lezzetli yemeklerle hizmet veriyor. Ancak öncelikle Bursa’da iskender yerken uyulacak bazı tavsiyeler vermek gerekiyor.

Bursa’da En iyi İskender Nerede Yenir? 

İskender İskenderoğlu, bu yemeği gerçekten hakkını vererek yapan tek yer. Hem lezzet hem de servis bakımından
kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. İskender Bey ve evlatları, aile geleneğini sürdürerek harika bir hizmet
veriyorlar. Canınız İskender çektiyse, Bursa Endülüspark’taki İskender İskenderoğlu şubesine mutlaka uğramalısınız.

İyi İskender Kebap Nasıl Olur? 

İskender kolay bir yemek gibi görünse de, yapması ustalık gerektiriyor. Tarife uymak iyi bir iskender yapmak için yeterli değil. Çünkü sosun kıvamı, koyulacak baharatın miktarı, etin pişirilmesi, tüm bunlar lezzetli bir kebap yapmak için dikkat edilmesi gereken hususlar. Birçok restoranın buna dikkat etmediğini belirtmekte fayda var.
İskender genellikle pahalı bir yemek. Çünkü yoğun et kullanılıyor bu da yemeği pahalı yapıyor. Ancak verilen paraya değip değmeyecek olması, ödenecek miktardan daha önemli. Birçok yerde ya sos iyi olmuyor, ya et gerektiği gibi pişmiyor ya da yanlış yoğurt kullanılıyor. Bu tür detaylar da kebabın lezzetini düşürüyor.

İskender Kebabın Kısa Tarihi 

Bursa yüzlerce yıldır kebapçılarla meşhur bir kent. Mehmet oğlu İskender’in ailesi tarafından işletilen kebapçı da 1867 yılında kentin en meşhur işletmelerinden biriymiş. Ancak ortada müşterileri memnun etmeyen bir durum var. Eti tandırda pişiriyorlar ve etin kıvamını tutturmak pek kolay olmuyor. Ateş etin her yerine eşit derecede ulaşmıyor ve etin bir yeri pişmemişken başka bir yeri yanmış olabiliyordu. Bu durum da müşterilerin şikâyetçi olmasına sebep olmaktaydı. Mehmet oğlu İskender Bey, kebabı yatay olarak değil de dikey olarak pişirmeyi akıl etti. Bugün “döner” adını verdiğimiz pişirme şekli de böyle ortaya çıktı. Dikey kazığa yerleştirilen et, çok daha iyi pişmekteydi. Bu sayede ateş etin her yerine ulaşıyor, yaprak olarak kesilen etin harika bir lezzeti oluyordu.

Tabi İskender Bey’in akıllı ettiği tek şey bu değildi. İcat ettiği kebabı yoğurt, sos ve pide ile birlikte servis edince yemeğin daha doyurucu ve lezzetli olmasını sağladı.

Bugün mutfağımızın en önemli yemeklerinden biri olan İskender kebap bu şekilde ortaya çıktı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here