Eskişehir Gezimiz

0
5

Eskişehir ‘ e  her sene gitmek istemişimdir. Her  sene  ;  Antalya Tatilimize hazırlık yaparken   @Gurmes2015 ‘ e  “Öğlen yemeği zamanı ,  Eskişehir ‘de mola verip  öğlen yemeği yiyelim. “ dediğim de @Gurmes2015 ise “Eskişehir ‘e  hızlı  bir şekilde geçelim ve tatile başlayalım “  derdi.

Bu  konuşmalar sonucunda , Bundan bir kaç sene önce , Antalya  tatiline sabah 3  gibi yola koyulduk. Tabi  Allah büyük 🙂  Eskişehir  Bozuyük    girişi tünelinde araba  ile geçerken  araba   bozularak yolda kaldık. Çekici gelerek arabayı Eskişehir sanayi  bölgesine  götürdü.Tabi 1 gece Bozüyük  ‘ te  konaklamamız gerekiyordu. Çevrede  otel   bilmediğimiz için Öğretmenevini  tavsiye etiler. Bizde 1 gece için BOZUYUK  ÖĞRETMENEVİ  ‘nde konakladık.Fiyatlar o kadar  komik rakam gelmiş ti ki .Öğretmenevinde kimlik   kartlarınız özellikle  kontrol etmesi  hoşuma gitti .  Ayrıca resepsiyon  görevlisi ;  Eşimin   evlendikten sonra    kimlik kartında değişiklik yapmayı  unuttuğunu bile bize ayrıca hatırlattı .

bozyuk

Ertesi gün  Parça  değişiminin Ankara ‘dan gelmesi   uzun süreceği  söylemeleryle ve  hafta sonuna denk geldiği için ; Eskişehir ‘ de 4 gün   mecburi  kalmamız gerekiyordu.Bu nedenle Bozüyük  ‘ten Eskişehir arasının yarım saat olduğunu öğrenince Eskişehir ‘e geçmeyi  tercih ettik. , ve Eskişehir gezimiz bu sayede  başlamış oldu. 4 gün boyunca Eskişehir ‘ in her yerini gezme imkanımız oldu.Sanayide arabayı  bırakıp ,  Çocuk olduğu için  ihtiyaçlarımızı sırt çantasına koyarak , Eskişehir    merkeze gitmek üzere    otobuse bindik.

Genelde ben kültür gezileri yaparken merkezde  konaklamayı tercih ederim. Eskişehir ‘de  de   konaklamak için   ise merkezde Şale Oteli tercih ettik. Askeri  kartlarımız olduğu için  bize ayrıca indirim  yapabileceğinizi söyleyen otel  fiyatları hem uygun hemde ,  oda kahvaltı idi . Kahvaltıyı terasta yaptığınızda Tüm Eskişehir’i görebilmeniz mümkün 🙂

sale-otel-2

Evet şimdi  gelelim  Eskişehir ‘ de  4 gün içinde  nereleri gezdik  nereleri gördük ve neler  yedik ? 

 Eskişehir   güzel bir şehir  . Gezilmesi , görülmesi  ve  yenilmesi   gereken yerleri kısaca   söylemek  gerekirse  ,

  •  Odunpazarı Evleri
  • Eskişehir ‘de Odun Pazarı gerçekten görülmeye değer bir yer. Rengarenk evleri  sizi farklı  dünyalara götürüyor. Odun pazarı evleri arasında   gezdiğimde kendimi Safranbolu’da  gezdiğimi hissetmiştim. Odunpazarı girişindeki köy kahvesinde de  kahve içmeden    gezmeye  başlamayın  derim.Aşağıdaki fotoğraf ise ;   Ailece  fotoğraf çektirdiğimiz   Odun Pazarı Beyzade Konağı .

beyzade konak

  • Müzeler ( Lületaşı Müzesi ,Çagdaş Cam Sanatları Müzesi ,Karikatür Müzesi )
  • Papağan Çi Börek Evi

Yemek Blog  yazarı olarak gittiğim mekanda  yöresel yemek keyfini Eskişehir ‘de   yaptım kesinlikle.Çi Börek Kırım Tatar mutfağından geliyor ve ayrıca Kıymalı olması gerekiyor. Eskişehir ‘in Çi Börek ününü duyduğum ve  Papağan Çi Böreğinde yenilmesi gerektiğini  bildiğim için ,  Bir akşam üstü   Papağan Çi Börekçinin yolunu tutuk. Benden size tavsiye , çi börek yiyeceğiniz zaman  o gün   fazla yemek    yemeden gitmeniz.Çi Börekler sıcacık , taptaze ve muhteşem lezzette  geliyor. ve Yerken kaç tane yediğinizi anlamıyorsunuz, Sonrası mı çok yürüyüş yapmanız gerek:)

papagan

  • Haller Gençlik  Merkezi

Üniversite gençliğinin  uğrak mekanı olan  bu  pasaj içinde cafeler ,  hediyelik eşya satan  dükkanlar , tatlıcılar bulunmakta.Bu merkeze gelmişken, Mazlum Muhallebici sine uğramadan yapmadık. Su muhallesinin üzerine gülsuyu dökülen bu güzel   lezzeti tatmanızı öneririm. 🙂

  • Porsuk Çayı

porsuk çayı gondol

Porsuk çayı içinde   motorlar ile  çay da gondol  ile  tur atmanızı tavsiye ederim.

  • Parklar ( Sazova   Parkı, Şelale Park ve Kent Parkı )

Eskişehir ‘de  parklar haricinde her yere  yürüyerek gitmek mümkün.  Parklar için   şehir içinde bulunan tramvayı kullanıyorsunuz.

  1.   Sazova Parkı

Hem huzr hemde yeşillik  içinde yürüyüş  yapmak isteyenler için Eskişehir ‘de Sazonova parkı açılmış. Eskişehir’lilerin bu konuda  şanslı olduğunu söylemeliyim.

sazova korsan müzesi

Eskişehir Belediyesinin  gerçekten güzel çalıştığına şahit olduk ki  , parklar hem temiz hemde çok düzenli Bizim gittiğimiz sene ,park içindeki Disneyland  bölümü    henüz   inşaat halinde idi .  Kahve içmek için bir cafe  bulunmaktaydı.

korsan müzesi

     2.  Şelale Park

Eskişehir sıcak saatlerinde tercih edilen bir park olduğunu  bizzat  hissederek gittiğimiz  doğrudur. Eskişehir  tepesinde bulunan  bu parka minibus ile ulaşım  yaptık. Park girişinde şelale olduğu için   bu parkın ismine bu  isim verilmiş.

selale

3. Kent Park

Eskişehir’ de  terminale yakın olan bu park ta ise  yapay havuzların yapıldığı dönem gitmiştik. Çok büyük  süs havuzları ve yürüyüş parkurlarıyla   göz dolduran  parkta , çocuklu  ve bebek arabalı aileleri  çokça görmeniz mümkün .

Arabanında  parçası Ankara’dan gelince ; Çok güzel 4 gün ile   Eskişehir gezimizin sonuna geldik. İpek kızıma bu gezi fotoğrafları gösterttiğimde , kızım sadece arabanın bozulduğunu hatırlıyor.

@Lezzet Tramvayı ileriki yıllarda  kızıma  çok güzel hatıraları canlandıracak.Evet  nerde kalmıştık 🙂  Kızımın Eskişehir gezimizi çok iyi  hatırlamadığı için tekrar Eskişehir gezi yapacağımız şart oldu. En kısa zamanda Eskişehir gezisi de  şu sıralar  tekrar gündemde var.

Başka şehir  ve mekan tanıtımlarımda   tekrar görüşmek üzere ,

Sevgiyle Kalın

LEZZET TRAMVAYI

Lezzete Giden Yolculuk Lezzet Tramvayı İle Başlar  

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × 5 =