Evrensel Dil Eğitimi İngilizce

0
112

Dünya döndükçe ne çok şey değişmekte hiçbir şey yerinde durmamaktadır. Geçmişte pek önemli olmayan şeyler günümüzde azami değere sahip olmaktadır. Bunlardan biri de İngilizce dil bilgisi olmaktadır. Günümüzde artık konuşarak öğren uygulamaları başlamakta eğitimin her dalında olduğu gibi teori bilgiler dışında diyaloglara ve karşılıklı konuşmalara yer verilmektedir. Eğitim anlayışı da zaman içinde değişmekte pratik bilgiler öne çıkmaktadır. İngilizce uzun zamandan beri dünya üzerinde hakimiyetini sürmekte ve anadili İngilizce olmayan insanlar bile öğrenme zorunluluğu hissetmektedir. Bunun nedeni ise İngilizcenin ikinci dünya savaşı sonrasında hızlanarak dünyaya yayılması ve bu aşamadan sonra tüm anlaşmaların, sözleşmelerin, bürokratik ve diplomatik ilişkilerin, seminer ve etkinliklerin İngilizce yapılması olmaktadır. İngiltere, Kanada, Amerika gibi dünyayı yöneten ülkelerin anadil ve resmi dillerinin İngilizce olması da ayrı bir neden olarak sayılabilmektedir. Günümüzde ülkemiz dahil pek çok Avrupa ülkelerinde de İngilizce artık seçmeli hatta zorunlu dil dersi olarak ta verilmektedir. İnsanlar okuldan başlayarak İngilizce eğitimlerini geliştirmekte ve zaman içinde kurslar veya farklı şekillerde pratik ağılıklı çalışmaktadır. Zamanımızda özellikle çalışan ve ev hanımları için belediyelerin açtığı resim, dikiş ve müzik gibi İngilizce kurslar da bulunmaktadır. Yeni şeyler öğrenmek her insan için önemli bir olgu olmakta insanı bir yerden başka bir yere taşımaktadır. Bu şekilde insanların düşünceleri de değişebilmekte ve her şeye daha farklı bir göz ile bakabilmektedir.

Evrensel dil, dünya dili veya iletişim dili hatta anlaşma dili olarak vurgulanan İngilizce aslında herkes içi gerekli olmaktadır. İş alanında kullanılmayacak olsa da kişinin gelişimi ve farkındalık kurabilmesi açısından önemli bir etkinlik olmaktadır. Başlangıç aşamasında her şey gibi İngilizce de zor olmakta, insan vazgeçebilmektedir. Temel bilgileri olan insanlar pek zorlanmasa da tamamen yeni başlayan kişiler zaman içinde sıkılabilmektedir. Bir yabancı dil öğreniminde en gerekli şeyler kelime haznesi ve pratik İngilizce cümleler olmaktadır. Bir insanda kelime haznesi ne kadar iyi olur ise bir cümleyi farklı kelimeler ile anlatabilmektedir. Cümle kalıplarında ise zaten her zaman kullanılmakta sadece kelimelerin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu cümleler ilk seviye aşamasında öğretilmekte; ancak unutulmaması gereken pratik yapılmadıkça, konuşulmadıkça veya bilgiler tazelenmedikçe dilin unutulacağı durumu olmaktadır. Öğrenilen bilgiler kitap veya gazete okuyarak, müzik dinleyerek veya film izleyerek pekiştirilebilmekte hem de kişinin önüne yeni ufuklar açmaktadır. İnsanlar daha da kendilerini geliştirmek ve aynı yerde kalmamak için yurtdışı eğitimlere de meyletmekte tabi ki bu eğitimlerin ilk adresi Amerika, Kanada veya İngiltere olmakta bu ülkeler haricinde Avustralya, Yeni Zelanda veya Malta da tercihler arasında bulunmaktadır. Yurtdışı eğitimlerinde pek çok kıstas bulunsa da eğitimi alacak kişinin ilk kıstası ülkenin anadili olmaktadır. Bu eğitimlerde konaklama ve iş olayları zaten danışman firmaları da tarafından ayarlanmakta kişi o ülkede hem dil eğitimi almakta hem de çalışma fırsatı bulmaktadır.

Ülkemizde de bu bağlamda pek çok değişiklikler olmakta her sektör gelişmektedir. Sanayi, üretim, otomotiv, ekonomi alanlarında yaşanan gelişmeler ile turizm sektörü de ilerlemeler yaşamakta ve ülkemiz yabancı turistin gözdesi olmaktadır. İstanbul, İzmir, Çeşme gibi tatil yöreleri veya sadece doğa ve kültür gezileri yada sadece gezi ve eğlenceye yönelik pek çok şehir ve beldeyi barındıran ülkemiz bu anlamda da otel sayıları artmakta ve pek çok İngilizce bilen ve kaliteli personel istihdam edilmektedir. Birçok konaklama yeri, acente ve rehberlik hizmetleri de bu personeller ile verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here