İstanbul Florya Akvaryum

0
792

Uzun zamandır   kızım ile birlikte Florya Akaryum  ‘ a  gitmeyi düşünüyordum. Bundan 2 sene önce  Forum ‘ da bulunan  Akvaryum ‘a gitmiştim ve çok keyif almıştım. Florya da Akvaryum açıldığını ve  Forum ‘daki akvaryumdan büyük olduğunu  duyunca , kızımı götürmek için  uzun zamandır gitmeyi   düşünüyordum ki ;  bu hafta Salı günü  Luna Organizasyon’dan Hale hn ‘ın daveti üzerine bu uzun düşünmeyi   STOP yaparak 🙂  İstanbul  Florya Akvaryuma doğru yola çıktım.  Gittiğime değdi  ki  sormayın, hayran kaldım diyebilirim.:)))Akvaryuma ulaştıktan sora  Luna Organizasyondan Hale hn  karşıladı ve sonra rehber eşliğinde   akvaryumu gezdik.

FLORYA AKVARYUM Firması , Akvaryum ‘un  cafesinde denize nazır 🙂  biz blog yazarlara yeni yıl   için öğlen yemeği verdiler. Sunum  harikaydı  Etkinlik sonunda ise  giderkende   yeni yıl hediyelerimizi alarak eve koyulduk. En kısa zamanda kızım ile tekrar birlikte gitmeyi düşünüyorum.

Evet Akvaryum dedimde   biraz daha detaya yer vermek gerekirse ,  Akvaryum  içindeki canlılardan dan da bahsetmek isterim. Benim ilgimi çeken  balıkları  sizler ile paylaşmadan  yapamayacağım 🙂

Bu Balıklar ; 

İnek Balığı ve Balon balonu. İnek balığı  ; gerçekten ineğe benzeyen boynuzlu  bir balık türü  .

Balon balık ise stres   olduğunda şişen bir  balık türü.  Çok ilgimi çeken bu  iki balığın fotoğraflarını sizlerle paylaşıyorum.:)

                                                                                                                          İnek Balığı 

Balon Balığı 

Akvaryum hakkında sizlere ayrıca genel   bilgi vermek istiyorum. 

  • Dünyanın en büyük tematik akvaryumu İstanbul Akvaryum, İstanbul’un en yeni cazibe merkezi… 22 bin metrekare büyüklüğe, 6.800 metreküp su kapasitesine, 1.2 kilometrelik gezi parkuruna ve 1.000 metrekarelik büyüklüğüyle rakipleri içerisindeki en büyük Yağmur Ormanı alanına sahip İstanbul Akvaryum, konsepti ve birbirinden farklı 16 tematik alanı ile eşsiz bir deneyim vaat ediyor.
  • Ziyaretçilerin coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan bir yolculuk yapabildiği İstanbul Akvaryum’daki alanların temalandırmasında o alanın kültürel, tarihsel ve mimari özellikleri, buna uygun dekoratif unsurlar, interaktif  oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği görsel grafikler yer alıyor. İrili ufaklı 64 adet tankı ve içindeki binlerce çeşit canlıyı görme fırsatı sunuyor.
  • İstanbul Akvaryum; hacmi, içerisinde barındırdığı 1.500’den fazla canlı çeşidi ve gezi güzergahındaki aktiviteleriyle dünyanın en büyük tematik akvaryumu olma özelliğine sahip…
  • İstanbul Akvaryum’da ayrıca canlıların doğal ortamlarına en yakın koşullarda yaşamlarını sürdürebilmeleri için 15.000 metrekarelik bir bakım ve uyum ünitesi de yer alıyor.
  • İstanbul Akvaryum içerisinde yer alan canlılar, su kalitesi parametrelerinin, habitatın, türlerin birbirine uyumlarının ve özel beslenme şekillerinin göz önünde bulundurulduğu doğal habitatlarına oldukça benzer bir ortamda tutuluyor.

AKVARYUM GEZİ ROTASI 

Karadenizden başlayıpda  Yağmur ormanlarına kadar   süren bu maceralı yerde gezinmek için   Akvaryum içinde  bir gezi rotası da var. Bu rotaya bakarakta ilerleyebiliyorsunuz. Kızıldenizde mercanları , Antartika , Süveyş Kanalı ,   Akdeniz canlıları hakkında gizemli bir serüven  yaşamak  ve solumak  istiyorsanız  kesinlikle İSTABUL AKVARYUM ‘u   ziyaret  saatiniz geldi demektir. 🙂

 Şimdi İlgimi çeken  alanlardan bahsetmek istiyorum.

KIZILDENİZ 

  • Kızıldeniz’in suyu tuzlu ve ılıktır. Buraya taze su getiren bir tek nehir bile olmadığından buharlaşma çok yoğundur. Böyle bir ortam ancak belirli bir canlı için ideal yaşam alanıdır; mercan. Mercan dünyasının tanıtıldığı mercan masası bu alanın ortasındadır. Mercan masasından maket mercanlar detaylı incelenebilir ve masanın ortasında yer alan filmde yaşamları hakkında bilgi edinebilirsiniz.
  • Alanın temalandırması sayesinde  sualtında dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.
ANTARTİKA 
  • Karbondioksit yoğunlaşmasının küresel ısınmayı nasıl etkilediği ve bizi daha nelerin beklediği, resimli panolardan görülebilir ve ayrıca interaktif masa kullanılabilir. Bu masada kol çevrildiğinde, günümüzden başlayarak geleceğe doğru tarih ilerledikçe, buzulların erimesi ve suların yükselmesi ile hangi şehirlerin sular altında kalacağı görülebilir.
  • Duvarların içine yerleştirilen ışıklı panolardan da küresel ısınma ve kutuplar ile ilgili bilgi alınabiliyor.
  • Bu alanda  2metre yükseklikte buz kütleside bulunmakta.Dokunabilirsiniz.
Ege Alanı’ndan çıkınca muhteşem deniz manzarasını seyredebileceğiniz Seyir Terası’mıza giriyoruz.Terasımızda bulunan dürbünlerimizi kullanarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.Seyir terasımızı geçince hemen karşımızda bulunan oyun ile vakit geçirebilirsiniz. Zamanla yarışarak ekranlarda yer alan canlıların isimlerini butonlara basarak bulmalısınız.Dilerseniz merdivenle, ya da asansör ile geziye devam edebilir, ya da Sütiş restoranda keyifli bir yemek molası verebilirsiniz. 

Yağmur ormanlarına girmeden önceden 7 liraya Aynalı Labirente  giriş yapabilirsiniz.Ben ilk girdiğimde komik aynalar var zannetmiştim. .Fakat amaç bu değilmiş sonradan  öğrendim. Asıl amaç : Aynaya  çarpmadan yürüyebilmek imiş . Size ayrıca bir püf oktası : Çarpmadan yürüyebilmek için yukarıda siyah ipleri takip etmeniz yeterli 🙂

Evet son bir bilgi  🙂 Akvaryumun sonuna doğru   Deniz Yıldızına canlı  dokunmak isteyenler için   özel bir  yer var. Ben yapamadım 🙂 Ama siz deneyin bence

Evet Bu kadar bilgiyi verdim.Diğer alanları bence siz detaylı gezerekte öğrenebilirsiniz 🙂

 

Evet şimdi  çok güzel bir  haberim olucak. Tüm  çoluk çocuk hatta yetişkinler için güzel bir haber :))

Hazır  yeni yılda yaklaştı .

Akvaryum ‘a giriş  biletleri için  % 20 indirim kuponu 

Aşağıda  göndermiş olduğum  bu bileti print edip götürdüğünüz takdirde   %20 indirim alıyorsunuz. 

GİRİŞ BİLGİLERİ 

Hafta içi  : 10:00 – 19:00

Hafta Sonu : 10:00 – 20:00

BİLET  FİYATLARI 

Yetişkin : 35 lira

Öğrenci ,Öğretmen : 25 lira

İSTANBUL FLORYA AKVARYUM  hakkında detaylı bilgi verdiğimi düşünüyorum. Gerisi sizin gezmenize bağlı.Şimdiden Tüm takipçilerimize  iyi gezmeler    ve mutlu seneler dilerim.

Sevgiyle Kalın

LEZZET TRAMVAYI

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here