Lezzet Tramvayı Şişli Radisson Blu Otelinde Yabani Amerikan Pirinci Tanıtım Etkinliğindeydi

0
312

Sevgili Hatice Hanım’ dan gelen davet üzerine  Yabani Amerikan Pirinci tanıtımı  ve Yılbaşı yemeği için  Şişli Radisson Blu Hoteline gittim.

30 Aralık ‘ta  USA RICE  FEDERATION  firma tarafından gerçekleşen bu  etkinlikte Yabani Amerikan Pirinci  hakkında bilgilendirme yapıldı.Sonra  Sayın Fikret  Özdemir  tarafından  yapılan Yılbaşı menüsü  için  davetli Blog yazarları ile birlikte  mutfağın yolunu tutuk. Bu sırada  USA RICE Federation  firma yetkileri ve  ajans arkadaşlarıyla  fotoğraf çektirmeden olmaz dedik  ve fotoğraf çektirdik 🙂

Yabani Amerikan Pirinci  ve Sayın Fikret Özdemir  hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

YABANİ AMERİKAN PİRİNCİ 

 • Yabani Amerikan pirinci Kızılderilerilerinin  ana besin kaynağıdır.Siyah pirinç değildir.
 • Yüksek Nem içeriğinden ötürü , % 40 yeni hasat edilmiş yabani pirinç  işlenmemiş halde pek uzun süre dayanmamaktadır.
 • Nemin çekilmesi  hububatın yeşil rengini koyu  , neredeyse siyaha yakın kahverengiye  dönüştürmektedir.
 • Özellikle Cevize benzer tadı vardır.
 • Yabani pirinç ,  diğer daneli pirinç  ile birlikte harmanlanmış  bir şekilde kullanılabilir.
 • Yabani pirinç ile  pişirilen pilav , et ve balık ile veya vejeteryan  yemeklerle birlikte sunum yapılabilir.
Tanımayanlar için ;
FİKRET ÖZDEMİR   KİMDİR ? 
World Master Chef Sertifikası bulunan ilk Türk aşçı olan Fikret bey , Fransa’nın Belfor kentinde 18 ay boyunca Gastromoni eğitimi alarak vizyonunu dahada geliştirmeye katkı sağlamıştır.Bu sayede Dünya mutfağına tam anlamıyla hakim olan Fikret  Özdemir ‘ in  favori mutfakları  arasında ise Akdeniz ,Tayland ve Latin Amerika gelmektedir.FrankFurt Marriot Otel ‘de ilk iş hayatına başlayıp ,sonradan İstanbul Marriot  Otel ‘de iş yaşantısına devam etmiştir.2009  Kasım ayından beri Şişli Radisson Blue hotelinde çalışmaya devam etmektedir.Aynı zamanda 6 dil bilmektedir.
 Sayın Fikret Özdemir tarafından yapılan yılbaşı  yemeğimiz  Kırmızı Lahana Sote , Yabani Amerikan Pirinci ile yapılan bir  Yılbaşı Salatası , ve Fırında Hindi  idi.Yapım aşamalarını bizlere çok güzel  anlatarak  göstererek yapan Fikret bey gerçekten  mütevazi bir  kişiliğe sahip.

Fikret bey ‘in ağzında yapılan  video  çekiminide ayrıca sizlerle  sonradan paylaşacağım.. Hindinin genelde  sert oluşu bilinir. Ama Fikret bey ‘in   Hindi yapımı  gerçekten  etin asıl yumuşak yapıldığını ispatlıyor.:)

FIRINDA HİNDİ YAPILIŞI 

 • Zeytinyağı ,tereyağı , sarımsak ve kırmızı pulbiber  ve karabiber  ile  olan karışımı   fırın  kabına sürülür. Tüm hindi üzerine sürüldükten sora  hindi içine dilimlemiş portakal dilimleri ve yeşil elma dilimleri konulup    hindi içi yanmaz  ip ile birleştirilip 160 derece de 1,5  saate kadar  pişirmeye alınır.  

 Yabani Amerikan Pirinci ile yapılan  Yılbaşı konseptli bir salata yapıldı. Tadı  çok lezzetli olan salata tarifini  paylaşıyorum.

YILBAŞI SALATASI  YAPILIŞI 

 • Haşlanmış Yabani Amerikan pirinci , Doğranmış Ananas , Doğranmış yeşil elma , Doğranmış maydanoz ,doğranmış pırasa  derin bir tabakta harmanlanır. Servis tabaklarına konularak  servise  hazır hale gelir.

Hindi ve   Yabani Amerikan Pirinci ile  yılbaşı salatası   yapıldıktan sonra Kara Lahana Sote  yapımı anlatıldı ve  tarifini  paylaşıyorum.Ayrıca Yapım aşamalarıda  fotoğraflar ile  sayfa sonunda paylaşacağım. 🙂

KARA LAHANA SOTE  YAPILIŞI  

 • Derin bir tencereye yağ ile defne yaprakları  konulup  12 dk.çevirim yapılır. Önceden   doğranmış kırmızı lahana tencereye ilave edir. Kavurmaya başlanır.Sonrada yarım şişe   kırmızı şarap  ilave edir. 30 dk.kadar   suyunu çekene kadar pişirmeye alınır. Elma püresi ve  elma meyve suyu ilave edilir.  Suyunu çekene kadar pişirilir. En son da tuz ilave edilir. Tamamen  suyunu çekmeye yakın tuz  ilave edilir. Servise hazırdır.Afiyet Olsun 🙂  

Bu leziz yemekler yapıldıktan sonra   tekrar Otelin VIP salonua gidip bu güzel leziz yemekleri  öğlen yemeğinde blog yazarları arkadaşları ve USA RICE Federation   firması çalışanları  ile birlikte  sohbet eşliğinde tatma imkanımız oldu.Öğle yemeği sonrası etkinlik son buldu.

YILBAŞI MENÜ YAPIM AŞAMALARI

 

FIRINDA HİNDİ YAPIM AŞAMALARI  

YABANI AMERİKAN  PİRİNCİ YILBAŞI SALATASI  YAPIM AŞAMALARI  

Bu güzel organizasyon için ilk olarak   beni davet eden Hatice hanıma 🙂 , ayrıca etkinlik boyunca biz Blog Yazarları ile  ilgilenen USA Rice Federaton firması yetkillilerine , ve Radisson Blu  Hotel  ‘de  Sayın Şef   Fikret Özdemir   başta olmak üzere  tüm çalışanlara teşekkür ederim.

Başka bir etkinlik yazımda görüşmek üzere ;

Sevgiyle Kalın 

LEZZET TRAMVAYI 

Lezzete Gide Yol Lezzet Tramvayı ile başlar  

 

 

1 YORUM

 1. Bloglar Yarışıyor ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı düzenliyoruz. Siz de başvurun kazanan olun, farklı kategorilerde çok sayıda site ödüller için yarışıyor. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!

  Web: http://www.bloglaryarisiyor.net
  Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net
  Tel: +90212 330 9707

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here