Emin Önü KapalıÇarşı Mahmutpaşa

0
972

Bugün havaların sıcak olmasını bahane ederek deniz yolculuğu yapmak  istedim. Deniz yolculuğu sırasında Haydarpaşa’nın fotografını çekmeden olmaz .:) Eminönü denilince ilk akla elen  Kapalıçarşı , Mısır Çarşısı , Mahmut Paşa ve  Balık Ekmek tir .  İstanbul’ u tam yaşamak için ilk önce Eminönünde gezip Balık  ekmek yemeniz gerekir. Bu nedenle  Uzun zamandır gitmek isteyipte sürekli ertelediğim Eminönü – Mısır Çaşısı – Kapalıçarşı – Mahmut Paşa ‘yı    bugün gezdim. Uzun zaman diyorum tam 2 senedir Eminönü’ ne gitmediğimi hatırladım. 2 sene dedim ya , Sabah Eminönü vapura bineceğim diye Karaköy vapuruna binmişim . Sonra ne mi oldu Galata Köprüsünden Eminönü’ye  kadar yürüyüş yaptım 🙂 İlk olarak Eminönü Kuru Kahvecinin sokağına gittim. Baharat almak isteyenler Mısır çarşısını gezmeden olmaz. Tabi ben baharat almadım ama kesinlikle fiyat kontrolü yapmadan da edemedim. Mısır çarşısı ayrıca , Osmanlı tarzı turistik eşyaların bolca satıldığı bir çarşı. Bakarken ve gezerken mest oldum. Sonra tekrar yürüyüş yaparak  kendimi PTT müzesinde buluverdim. Havaların serinlediği bir zaman kızım ile Ptt Müzesini görmeye gideriz düşüncesiyle   müzeye giriş yapmadım.Sonra kendimi birden Kapalıçarşı ‘da buluverdim.:)

Kapalıçarşı  sabah olmasına rağmen kapı tamamen turistleri getiren servislerle doluydu.Sabah sabah bir yığın turist ile birlikte Kapalıçarşı’ ya giriş yaptım. Tüm sokaklarını gezmesemde  gezerken bile keyif aldım. Sonra  Kapalıçarşı’da kahve içmediğimi hatırladım ve gördüğüm ilk cafeye  Türk Kahvesi içmek  için oturdum. Türk Kahvesi için 10 lira aldılar . Çok fazla aldılar 🙂 Nedense  Turistlerle ile Türkler bir tutuluyor bu memlekette:)

Sonra Mahmutpaşa’dan inerek Eminönü İskelesine geldim. Kuşçuların bulunduğu mekan bile değişmiş ki Kızım için  Kuşlara baktım. Kuşçularla konuştum. 🙂

Öğlen saatlerine gelmek  üzereydi. Balık yemek için Galata köprüsünün altında balık lokantalarıda mevcut .Fakat  ben biraz nostalji yapmak istedim.Eminönü İskelesinde  Tarihi EminÖnü Balıkçısı’na gittim.

Balık sever  bir kişi olduğum için hemen Ekmek arası Uskumru söyledim. Deniz manzarası eşliğinde güzelce öğlen yemeğimi yedim.   Balık Ekmek Fiyatı  bu sırada 8 lira.

Tabi SİRKECİ tarafından Sultanahmet meydanına gitmek vardı ama bir dahaki sefere diyerek gezimi burda noktaladım. Eminönü Kadıköy vapuruna giderek  denize seyrederek eve geldim. Bugün Şunu anladım ki senede  bir  veya iki defa  Eminönü  – Kapalı Çarşı – MahmutPaşa taraflarını gezmek gerek 🙂 Daha gezilecek çok yer var  düşüncesiyle yazımı burda noktalıyorum.

Sevgiyle Kalın ,

Lezzete Giden Yolculuk Lezzet Tramvayi ile Başlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here