Lezzet Tramvayı Soffa Mutfak Atölyesinde Aşure WorkShop’ındaydı

0
73
Mekancom ve  Kahvaltı
Mekancom ve Kahvaltı

Geçen Cumartesi günü  Mekancom ‘un   daveti ile Aşure  Workshopına katıldım.Workshop öncesi ,Mekancom davetlileri ile birlikte  çok  keyifli  bir kahvaltı yaptık. Kahvaltı öncesi sucuklu yumurtalarımızı   kendimiz yaparak   kahvaltı masasına oturduk. Bu kahvaltı sayesinde , Mekancom  davetlileri ile birlikte tanışmış olduk. Kahvaltı sonunda  Aşure  yapımı için Mutfakta yerlerimizi aldık.:)

Bu sırada Soffa Mutfak Atölyeye 2.kez davet  edilişim ve  çok sıcak  bir  ortamı bulunmakta ayrıca  yemek yaparken motivasyonu arttıran bir dekorasyonu bulunmakta olduğunu   belirtmek istiyorum 🙂

Aşure Muharrem ayının onuncu gününde   yapıldığı için ,Mekancom  ‘ da  @Tazedirekt ‘in  yolladığı   Aşure ürünleri  ile birlikte  ve  Soffa Mutfak Atölye  Şefi Emrah bey ‘ in anlatımı sayesinde önceden @Tazedirekt tarafından gelen ürünler   hazırlanıp  ölçülü  olarak  her standa konulmuştu. Tencereleri dolaptan çıkartarak  aşure yapımına başladık. 

Emrah Fandaklı şefimiz  Asure yapımını anlatırken ,  Aşure  yapmanın sırlarınıda anlattı. evet bu sırlar ise ; .Aşurenin metal kaşık  ile  karıştırılırsa ,agızda farklı bir tat bırakacagından , tahta kaşık kullanılması gerektiği tuz ve şeker  ayarınında  kişiden kişiye  değişebileceği  bu en az 7  ve en fazla 12  çeşit olması gerektiğini workshop sayesinde öğrendik. Benim için ayrıca Aşure üstünü süsleme yapmak için Nar ın ayıklanmasıydı.Narın ayıklanması gerçekten çok kolaymış.

Asure

Narın ayıklanması ise şu  şekilde ; 

  • Nar ortadan ikiye ayrılır. 
  • Nar kısmı tabaga gelecek şekilde  el ile tutulur.
  • Tahta kaşık ile  Nara vurduğumuzda narların hepsi tabağa  geliyor. 🙂 

Emrah Şef

Emrah Şefimiz Nar keserken  fotografı ise   gerçekten  süperdi 🙂

Bu sırada aşureler yapıldı

34

Aşureleri  yaparak  aşure üzerine de süslemeler  yapıp fotoğraflamayıda  ihmal etmedik. 🙂

Mekancom aracılığı  ile  yapılan  Aşure Tarifine   MekanCom  sitesine  girerek ulaşabilirsiniz. 

Bir etkinliğinde sonuna geldik. Mekancom davetli olarak gittiğim Aşure Workshopı   umduğumdan  çok keyifli geçti. Aşure  yapılacak ürünleri tedarik eden firma @Tazedirek  firmasına  , sohbetine doyum olmayan  güleryüzlü Wow İstanbul Hotel Genel Müdür Yardımcısı Bengü hanıma , ve  tabiki   şefimiz Emrah  Fandaklı  Bey’e   çok teşekkür ederim.

Bir dahaki etkinlikte görüşmek umuduyla   ,

Sevgiyle Kalın, 

LEZZET TRAMVAYI 

Lezzete Giden Lezzet Tramvayı İle Başlar  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here