Lezzet Tramvayı Soffa Mutfak Atölyesinde Aşure WorkShop’ındaydı

0
221

Geçen Cumartesi Mekancom un daveti   üzerine Soffa Mutfak Atölyesine  Aşure Workshopa katıldım.  Sabah 11 de başlayan bu  etkinlikte  ilk olarak , mekan.com davetlileri  ile  keyifli bir  kahvaltı yaptık bu sayede Kahvaltı sayesinde, mekancom davetlileri ile tanışma fırsatımız oldu.Kahvaltı  öncesi sucuk ve yumurtaları tavada,  herkes kendi pişişerek  kahvaltı  masasında  yer aldı. Sohbet  ve muhabbet derken  artık aşure yapma zamanı geldiği için ,  davetililer mutfakta yerini almaya başladı.

Mekancoma benim 2.davet edilişimdi. Mekancom ‘ da  dikkatimi çeken  bir özellik  ise ; görsellik olarak göze   hitap etmesiydi.Bu mutfak atölyesinde yemek yapmak  gerçekten çok zevkli.Atölyede  değişik türlerde yemek kursları verildiği için   , yemek kursiyerleri , atölyenin hijyen olmasından ve  kursları anlatan şef Emrah Fandaklı’nın engin tecrübeleriyle birlikte , ders anlatımının akıcılığı  sebebiyle  gözü kapalı  bir  şekilde  bu eğitimlere katılabilirler.

Evet….  Mutfak atölyesinde ,   tüm davetliler mutfakta  yerini aldıktan sonra, Sevgili şefimiz  Emrah bey   aşure yapımı , püf noktaları  ve malzemeleri  hakkında  bilgi vermeye başladı. Soffa Mutfak atölyesi , önceden  @TazeDirek ‘in sponsor   olduğu  aşure ürünleri  hazırlayarak ve  ölçüleri ile   önceden standa  yerleştirmişti.Buda bizim için kolaylık oldu.

Aşurenin püf noktaları hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Aşurenın karıştırılmasında tahta kaşık ile karıştırma yapıldığında tadının  lezzetli olacağı , aşure yaparken tuz ve  şeker oranının kişinin damak tadına göre değişebileceği , aşurenin en az  7 enfazla 12 çeşit  olacağı  hakkında bilgilerdi.Ayrıca aşure üstünü süsleyeceğimiz Narın kolay ayıklanması, benim en ilgimi çeken bölümdü 🙂

Nar nasıl kolay ayıklanır ?  sorusunu 2 basamakta  anlatacagım. 

  1. Nar  bıçak  ile ikiye bölünür.
  2. Narı alta bakacak şekilde  tuttuktan sonra tahta kaşık ile   nara  hızlı bir şekilde vurulur.Tabağa  narlar zarsız  olarak  düşecektir.

Emrah beyin Narı keserken fotoğrafı  bence gerçekten süper . Sizce nasıl  ?

verilen tarife  göre ,aşurelerimizi hazırladıktan sonra ;

Sunum fotoğrafı  için  ayrıca  yapmış olduğumuz aşureyi süsledik 🙂 Fotoğraf çekmeden olmaz diyerek ,fotoğraf çekimleri yapmaya başladık. Yapmış olduğumuz Aşurenin tarifine de,  AŞURE  linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Tüm davetlilerin yapmış olduğu aşurelerin sunumunu da fotoğrafladık 🙂 gerçekten çok şık bir fotoğraf oldu 🙂 bu sırada atölyede bulunan  ahşap  masaya bayıldım 🙂

 

Evet bir etkinlik sonuna daha gelmiş olduk. İlk olarak ; bizi davet eden @Mekancom firmasına ,  aşure ürünleri ile sponsor olan @TazeDirek firmasına  ve workshopın gerçekleştiği Soffa Mutfak Atölyesine , sohbeti ve yakınlığı  ile Bengü hanıma , ve  Şefimiz Emrah Fandaklı’ ya çok teşekkür ederim.

Bir dahaki etkinliklerde görüşmek üzere ,

Sevgiyle Kalın

LEZZET TRAMVAYI

Lezzete Giden Yolculuk LEZZET TRAMVAYI ile başlar  

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here