Süleymaniye Cami -Bilmeniz Gerekenler

2
485

Süleymaniye Cami Hakkında

Süleymaniye Cami , Kanuni Sultan Süleyman adına , Mimar Sinan tarafından inşa edildiği ve kalfalık dönemi zamanında 7 yıl içinde yaptığı , İstanbul Fatih te olduğu , Süleymaniye Cami içinin İznik çini ile yapıldığını ve caminin uzunluğunun 59, eni 58 met­re olup 238 pencereden ışık almakta olduğunu biliyor muydunuz ?

Ayrıca Süleyman Caminin 4 minareye sahip olduğunu , ve bunun sebebinin ise Kanuni ‘nin İstanbul fethinden sonra, dördüncü padişah olması ve bu dört minaredeki on şerefinin de Osmanlının onuncu padişahı olduğunun bir göstergesi olduğunu biliyor muydunuz ?

Türbe ziyareti yapmak isteyenler için , Süleymaniye cami bahçesine girerek Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan ‘ın türbesini ziyaret edebileceğinizi de ayrıca belirtmek isterim.

Kısaca Süleyman Camiyi ziyaret etmek için o kadar sebep var ki , bu muhteşem yapıyı ziyaret ederek hem dua edip şükredin , hem de fotoğraf çekmeyi sevenler için , muhteşem manzaraya sahip olan Süleymaniye Caminin bahçesinde bol bol fotoğraf çekinin 🙂

ULAŞIM

İstanbul Eminönü ne geldiğinizde eğer yürüyüşü seviyorsanız yürüyerek te ulaşabilirsiniz.

28, 28T, 30D, 399C, 47E, 66, 93, 93T otobis hatlarına binerek Süleymaniye camiye ulaşablirsiniz.

Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı ile Laleli-Üniversite Durağı’nda inip Süleymaniye Cami yürüme mesafesindedir.

Metro ile gelmek isteyenler Haliç durağında inerek yürüyerek Süleymaniye Camiye ulaşabilirler.

GİRİŞ

Süleymaniye Camiye Girişleri ücretsizdir.

Süleymaniye Camiye hafta içi gitmek isterseniz sabah 09:00 -16:30 saatleri arası halka açıktır.

YEMEK

Süleymaniye Camiyi gezerken karnınız acıkırsa , Süleymaniye Cami arkasında yer alan bir çok kurufasülyeci esnaf dükkanları bulunmakta .Görkemli Süleymaniye Cami manzarası eşliğinde kuru fasülyeyi afiyet ile tüketebilirsiniz.

Ramazan ayı öncesi programımızda yok iken, birden karar vererek Süleymaniye Camiyi gezmemize sebep olan sevgili arkadaşım tur rehberim Şebnem’ ciğime de ayrıca teşekkür ediyorum.

Son olarak Süleyman Cami için , halk tarafından söylenilen bir söz ile yazımı bitiriyorum

“Süleymaniye’nin sahibi Sultan Süleyman, mimarı Sinan, hamuru îmandır!..”

Adres:

Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Caddesi

No:1, 34116 Fatih/İstanbul

Sevgiyle Kalın

2 YORUMLAR

  1. ah bir de tertemiz mis gibi kokması gerekn yerler ayak kokmasa ah içim acımıştı nasıl utanmıştım bu kokuyu duyunca gezerken demişlerdi de inanmamıştım inanmak istememiştim ama gerçekmiş maalesef

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here