Pratik Bilgiler

0
1400

Her yapılan işlerin birer püf noktası vardır.Eğer yaptığımız işin veya yemeğin püf noktasını bilmiyorsak iyi yapabilmek için  zamanımızı  ve enerjimizi çok harcamaya başlarız.

Bu nedenle  Sizlere gerekli  püf noktaları vermeye çalışacağım.

Şimdiden Kolay gelsin   

TAZE REYHAN I SAKLAMAK

Taze reyhanı dip freezde saklamak için yapraklar bol suda yıkanır ve süzdürülür.Buzdolabı poşeti konularak dip freezde 1 sene boyunca saklayabilirsiniz.Patates yemeklerinde ve börek çeşitlerinde  kullanabilmeniz için hazır ve taze baharatınız kullanıma hazır olur.

YUMUŞAK PİŞMESİ İÇİN

Etin yumuşak pişmesi için sirke ve zeytinyağlı bir karışımda 2 saat kadar bekletmeniz gerekiyor. Sonra defne yaprağı ,adaçayı ve karabiber koyduğunuzda ete farklı bir lezzet verecektir.

TOZ ŞEKER TOPAKLANIYORSA

Toz Şekeri uzun süre saklamak için ve nemlenmemesi ve topaklanmaması için kavanozun üst kısmına kalın dilim halinde elma koyun.Bu şekilde toz şekerin her zaman tane tane durduğunu göreceksiniz.

KIZARMIŞ TAVUK  YAPMAK İÇİN

Fırın tavuk kızarması için üzerine tuzlu su sürmek.İsterseniz bir miktarda salça sürerseniz lezzetini arttırabilirsiniz.

YEMEK TUZU  FAZLA KONULURSA

Dalgınlıkla sebze yemeğinize fazla tuz koyduğunuzda üzerine bir miktar su koyun.
Hala yemek tadında bir değişiklik yoksa içine bir yemek kaşığı krema ilave edip karıştırın.
Yemeğin hem tuzu gider hemde tadı güzel olur.

BİTKİLERİN SUSUZ KALMAMASI İÇİN

Kullandığınız poşet çaylar bittiğinde hemen çöpe atmayın.Poşetleri evinizdeki süs bitkilerinin saksılarına yerleştirin.Böylece bitkilerin susuz kalmasını önlemiş olursunuz

SARIMSAK SOYMAK ZOR GELİYORSA

Sarımsak Soyarken ince zarını çıkartmak zor olur. Bu işte fazla uğraşmamak içn sarımsakları birkaç dakika soğuk suda bekletin. Zarların kolayca çıktığını göreceksiniz .

EKMEKLERİN BAYATLANMAMASI İÇİN

Ekmekleri birkaç gün bekletttiğinizde bayatlamaması için 1-2 tane kesme şeker koyun. Arada bir şekerleri değiştirin.

LEZZETLİ TAVUK YAPMAK İÇİN

Tavuk haşlarken lezzetli olması için tavuğun karın kısmına 1 adet soğan, ve 1 adet havuç yerleştirin.Böylece haşladığınız tavuğun lezzetine doyamayacaksınız.

PİLAV RENGİNİN BEYAZ OLMASI İÇİN

Pilavı pişirdiğinizde renginin kar gibi beyaz olmasını istiyorsanız ,Pilav pişerken birkaç damla limonSıkın. Pilav piştiğinde rengini hemen farkedeceksiniz

TAZE BALIK NASIL SEÇİLİR

Taze balığın gözleri pırıl pırıl parlak solungaçları ise canlı pembe veya kırmızı renkte olur.

BALIK KIZARTIRKEN

Tavada balık kızartırken ,küçük balıkları doğrudan doğruya , büyük balçıkları ise dilim halinde keserek kızartın.Sadece una ya da önce yumurtaya sonra una batırın.Limon sıkarak servis yapın.

 

 LEZZET TRAMVAYI 
Lezzete Giden Yolculuk Lezzet Tramvayı İle Başlar 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here