Ruhun Bilgesi Kitap Yazarı Bilge Karadeniz ile Röportajımız

5
1030

Kendinizden  kısaca  bahseder misiniz  ? Bilge Karadeniz Kimdir  ?

Bahçe şehir üniversitesi  iletişim tasarımı Bölümü Mezunuyum, uluslararası Nakliye sektöründe olan aile şirketimizde Kalite Yönetim temsilciliği yapmaktayım. Kişisel özelliklerimden bahsedecek olursak, Balık Burcuyum,hislerim kuvvetli, algılarım açık birisiyimdir, hayatımda hedefler belirlerim ve o hedeflere ulaşırım, tıpkı Ruhun Bilgesi kitabım gibi.

  • Yazarlık haricinde    farklı mesleğiniz olduğunu biliyorum . Bu konuda  kısaca bilgi verebilir misiniz ?

Evet, aile şirketimiz dışında erkek kardeşimin eşi Fisun Karadeniz ile No16Atelier adında bir marka kurduk,kişiye özel tasarım ürünler tasarlıyoruz, günlük, sade parçalarla zamansız şıklığı yakalamak isteyenler hedefimiz. Modayı ve giyinmeyi seven birisiyim,erkek kardeşimin eşi de moda tasarımcısı, kendi zevkimizi tasarımlarımıza aktarıyoruz..

Ruhun Bilgesi  kitabınızı çıkarmayı nasıl ve ne zaman düşündünüz ? ve kitaplarınız hakkında bilgi alabilir miyiz ?

Yazmayı oldum olası sevmişimdir, derleme niteliğinde notlarım vardı ama bu bilgi birikimlerimi ve yazdıklarımı kişilere aktarmalı mıydım, yoksa bana özel mi kalmalılardı? Karar veremiyordum, 10 sene önce çağın hastalığı olan Panik atak’a yakalandım, bu atak serüveni bana bambaşka yollar açtı, çok araştırdım, çok bilgi birikimim oldu, maneviyat kapılarını azda olsa araladı gönlüme, bu esnada geçen sene okumuş olduğum bir söz ile radikal karar aldım, İLMİ YAZMAKLA BAĞLAYINIZ.(Feyzül- Kadir) hadisi,çok doğru söylüyordu, yazmaya karar verdim..

  • Kitap yazarlarında konuyu neye göre ve nasıl belirlediklerini hep merak etmişimdir. Siz kitaplarınızda  konuyu  nasıl ve neye göre belirliyorsunuz?                                                                                                 

Bunu açıklamak aslında çok zor,yazmak hem kolay ama bir o kadar da zordur, bir insan her şeyden etkilenerek yazabilir, bir ağacın yaprağı, bir kedinin miyavlaması ona ilham olabilir,kimisi de yaşanmışlıklarından yola çıkarak yazar, zeka gerektirir çünkü kelimeleri bir araya getirmek ve kurgulamak kolay değildir, çok geniş bir dünya.. Benim ilk kitabım Ruhun Bilgesi,hayat hikayemdi, yaşadıklarım sonucu oluşan duygulardı, araştırdıklarımın bende oluşturduğu farkındalıkları kaleme döktüm, ikinci kitabım ise bir Aşk romanı,yine kurgu var,yine araştırmalar var yine ilham var, yani hepsi bir bütün. hem zor.Hem kolay hemde herşey de olduğu gibi bunda da hedefim, bilgilerimi insanlara anlatmak ve farkındalık yaratabilmek.

  • Kitap yazarlarının genelde çok kitap okuduklarını  düşünmüşümdür. En çok ne tür kitap okumayı seversiniz ? En son hangi kitabı okuyorsunuz ?

Hem de çoook, o kadar kelime haznesi nasıl gelişebilir ki, ben Psikoloji,tasavvuf,mesnevi üzerine okuyorum,baş ucu kitabım ise Deniz Erten Misafirim ve Şebnem Tacigut Uyanış Zamanı…

  • Sizce herkes kitap yazabilir mi ?Siz  Kitap yazarken ne gibi zorluklarla  karşılaşıyorsunuz ?

Herkes kitap yazabilir ama her kitap okuyucuyla buluşamaz,derinliklerine inemez, bir yerden Copy Paste yaparsınız, birazda bilginizi aktarırsınız, alın size kitap, ama bu kalıcı olmaz, sadece kağıt yığınıdır.

Yayınevi  seçerken neye dikkat ettiniz ?

Yayın evleri ülkemizde oldukça fazla, ben samimiyete, doğru söze inandım ve güvendim,tabi ki yayın evinden daha önce çıkan kitapları, kitap evleri ile olan ilişkilerini de araştırmak gerekiyor, her basılan kitap maalesef kitap evlerine dağıtılmayabiliyor.

  • Bir yazar olarak en çok beğendiğiniz  yazarlar  hangileridir ?

Azra Kohen, Elif Şafak, Deniz Erten, eskilerimizden ise Mevlana Celaleddin Rumi, tabi ki o bir yazar değil ama yazılarıyla gönüllere taht kurmuş bir ermiş.

Boş vakitlerinizde neler yapmaktan zevk alırsınız? Spor ile ilgileniyor musunuz ?

Boş vakitlerimde yine araştırma okuma,arkadaşlarla keyifli akşam yemekleri. Yoga ve Pilatesi 5 yıldır yapıyorum

  • Çocukluğunuzda ve gençlik yıllarınızda yemek ile aranız nasıldı?

Yemek ile aram iyidir ama sağlıklı beslenmeye özen gösteren birisiyim, günde 3 öğün yerim, ne yediğime dikkat ederim çünkü, kitabımda da belirttim, bağırsaklarımız ikinci beynimizdir, bu nedenle yediğin neyse öyle bir hayat yaşarsın.

Yemek  ve Mekan siteleri  ile ilgileniyor musunuz? Lezzet Tramvayı sitenizi  nasıl buluyorsunuz ?

Evet ilgileniyorum, nerede yeni mekan açılmış, nasıl bir yer? Giden kişilerin yorumlarına bakarım, Lezzet Tramvayı ise çok donanımlı bir site, sadece yemek tarifi sitesi değil, buda sizi ayrıcalıklı kılıyor.

  • Kitap yazmak  isteyen kişilere tavsiye edebileceğiniz  yayınevi veya yazma  ile ilgili önerileriniz nelerdir?

Tavsiye yayın evim tabi ki kendi kitabımın yayın evi olan Az Kitap yayın evi. Yazmak ile ile ilgili önerilerim ise şu olabilir, bir şey onlara ilham verdiğinde hemen not alsınlar,artık telefonlarımızda not defterleri mevcut, notları aldıktan sonra derlenmesi de kolay oluyor, sonra yazarım dediğin zaman yapmacık olabiliyor, zorlanabiliyorsunuz , ama notu aldığınız andaki duygular gerçek duygular oluyor, buda daha özel kılıyor yazılanı.

  • Son olarak ileri dönem projeleriniz  ve hedefleriniz hakkında  bilgi alabilir miyiz?

İlk kitabım Ruhun Bilge  kitabını daha çok hedef kitleye ulaştırmak, ikinci kitabımın tamamlanması ve diğer markam olan No16Atelier’i daha güzel yerlere taşımak.

Verdiğiniz bu değerli bilgiler  için Teşekkürler

                                                 LEZZET TRAMVAYI

                                              Lezzete Giden Yol  Lezzet Tramvayı İle Başlar 

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here