SAGLIKLI BESLENME

0
487

Kuru Üzüm :Karbon hidrat içeriği dolayısıyla  iyi bir enerji kaynağıdır.

Kuru üzüm A,B1,B2,C vitaminlerinive çok çeşitli mineraller ( demir ,çinko ,potasyum ,magnezyum , fosfor ) içerdiğinden dolayı iyi bir besin ,faydalı  bir ilaçtır .
 
Özellikle bedensel gelişimde etkilidir .Kuru üzümün idrar arttırıcı müshil etkilerinden dolayı sindirim problemi yaşayan bireylerde kullanımı oldukça yararlıdır.Kansızlık sorununa birebir koruyucu besindir.Kuru üzümdeki demir vücütta kolayca emilebilmektedir ve günlük demir ihtiyacının yaklaşık %35 i ni karşılamaktadır.
İçeriğindeki B vitamini nedeniyle untkanlığa  iyi gelmektedir.Ayrıca Böbrek ve Karaciğer hastalıklarına da iyi geldiği yapılan araştırmalar  göstermektedir.
 

Kuru Kayısı : Besleyici ve  Potasyum açısından çok zengindir.
 
Sindirim sorunlarına  iyi gelir. Beynin düzenli çalışmasını sağlar.Stresi azaltır. Kansızlığı önler.
 
Özellikle kükürt içermeyen  sadece güneş ışığında   kurutulmuş olan “gün kurusu “  kayısılar kansızlık için birebirdir. İçerdiği  A vitamini cilt bozukluklarını önler. Büyümeye yardımcıdır. Görme fonksiyonlarını güçlendirir .bağışıklık sistemini korur.
 
Kanserden korunmada faydalıdır . Lifli bir besin olan kayısı  günlük beslenmemizde  mutlaka yer almalıdır.  
 
Kuru Erik : Bol miktarda  B1,B2,B3,B6 A,C ve E vitamini içerir.
 
Kanser ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi en yüksek olan meyve  kuru eriktir. İçerdiği zengin potasyum ve magnezyum mineralleri nedeniyle  tansiyon , karaciğer , kalp , böbrek ve romatizma  hastaları ile  tuzsuz diyet yapanlara önerilir.
 
Mürdüm Eriğinin bağırsakları çalıştırıcı etkisi bilinmektedir. Güçlü antioksidanları ile kalp hastalıklarına  yakalanma  ve kriz  riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.
 
Kuru İncir : İçerdiği yüksek orandaki protein , vitamin  ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan bir besindir.
100 gr incir de % 17 kalsiyum , %30 demir ve magnezyum %20 fosfor  % 5 B1 vitamini % 4  B2 vitamini bulunmaktadır. Sindirimi kolaylaştırır. Vücüdun bakterilere karşı koruyucu etkisi vardır . Yüksek orandaki kalsiyumun dişler üzerinde etkisi vardır.
 
Kuru Dut : Kalsiyum ,demir , B1.B2 ve C vitamin yönünden zenginolan dutun bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.
 
Vucut doku ve hücrelerin yenilenmesinde  ,su dengesinin korunmasında  hormon ve enzim üretilmesinde  bağışıklık sitemi güçlendirilmesinde  önemli etkilere sahiptir.
 
 Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Karaduttan elde edilen şurubun ise  ağız ve boğaz hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
 
Hurma : Hurmanın içerdiği demir  , kırmızı kan hücrelerinde  bulunan hemoglobin sentezini kontrol eder ve özellikle hamilelikte  kansızlığın engellenmesini  ve bebeğin gelişimi için hayati  önem taşıyan kandaki alyuvarlar  dengesinin uygun hale gelmesini sağlar. Bu meyve düzenli olarak yenilirse  kalp ve damar hastalık riskini azaltıyor.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here