“Siber Dünyada Güvende misiniz?” kitap yazarları Doruk MERİÇ ve Güneş OKAN ile Röportajımız

0
115

Anne-Oğul yazarlar olarak bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Doruk MERİÇ : 2005 İstanbul doğumluyum. 9 yaşımdan beri klasik gitar, 14 yaşımdan beri bas gitar ve elektro gitar çalıyorum. LCM(London College of Music) klasik gitar Grade 8 diplomasını Londra müzik kolejinden sınavı başarıyla geçerek almaya hak kazandım.

5 yaşımdan beri yüzme ve buz pateni yapıyorum ayrıca ilkokuldan buyana bilgisayar da oynadığım bazı oyunlarda hatalar veya geliştirilmesi gereken yerler buluyorum , sanırım bu durum annemin yazılım test mühendisi olması ve evimizde her zaman yazılım ve yazılım testleri hakkında konuşulması hatta annemin zaman zaman kendi mesleği ile ilgili bana eğitimler vermesinin etkisi de olmuş da olabilir.

Müzik, spor, bilgisayar, bilim ve fen ile ilgili yeni şeyler öğrenmek ve araştırma yapmak  hayatımda önemli yer tutuyor.

2023 haziran ayında Kartal Anadolu Lisesi (Almanca) bölümünden başarıyla mezun olduktan sonra en çok istediğim ilk tercihim olan “Türk Alman Üniversitesi Moleküler Biyoteknoloji “ Bölümünü kazandım, Şuanda hazırlık öğrencisiyim. Okulumu, bölümümü  ve okulumda yeni edindiğim arkadaşlarımı çok seviyorum.

 Ailemle ve arkadaşlarımla vakit geçirmek, sanatın her dalını ama en çok da müziği ve gitar çalmayı çok seviyorum ayrıca trekking yapmak, bilim ve fen ile ilgilenmek, seyahat etmek ve bu sayede yeni kültürler sayesinde yeni insanlar tanımayı seviyorum.

Güneş OKAN: 1974 Münih Doğumluyum aslen İstanbulluyum. 26 yıl bilişim sektöründe büyük firmaların büyük projelerinde Yazılım, Yazılım Test ,Analiz, Donanım, Eğitim alanlarında uzman ve yönetici olarak çalıştıktan ve sayısız gencin yetişmesine katkıda bulunduktan sonra EYT kapsamında emekli oldum. Hem Bilişim uzmanı hem de çocuk gelişim uzmanıyım.

Eski eşim Murat ve oğlumuz Doruk bu hayattaki en büyük şansım ve mutluluk kaynağım.
Sade ama dolu dolu yaşamayı, hayat boyu öğrenci olurken öğrendiklerimi çevremdeki insanlarla paylaşmayı seviyorum aslına bakarsanız yazarlık yolculuğumda bu şekilde başladı.

Müzik ve Yüzme hayatımda çok önemli yer tutuyor.  Gitar çalıyorum, şarkı söylemeyi, yabancı dil öğrenmeyi, seyahat etmeyi ve seyahatler sayesinde yeni kültür ve insanlar tanımayı seviyorum.

Doruk Bey ,  henüz 17 yaşınızdayken annenizle birlikte akademik bir kitap yazarak hem kariyeriniz için hem de toplumsal fayda sağlamak açısından oldukça önemli bir adım attınız. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Doruk MERİÇ: Genç yaşta böyle anlamlı bir projede, annem ile beraber  birlikte çalışmak beni mutlu etti. Araştırma yapmak, yazmak, hataları düzeltmek gibi bir çok konuda annemle birlikte çalıştık ve bu çalışmaların bana çok şeyler kattığını düşünüyorum ayrıca
“Siber Dünyada güvende misiniz?” kitabımızla kitabımızı okuyan herkese siber güvenlik alanında fayda sağlama noktasında katkım olduğu için çok mutluyum.

Şuanda Gerek annemin Abaküs yayınlarından çıkan kitapları gerekse annemle ikimizin emeği olan “Siber dünyada güvende misiniz?” kitabımız hem Gebze Teknik Üniversitesinde hem de
 Türk-Alman üniversitesinde kütüphanede bilişim alanında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen herkes için bulunuyor.

Güneş Hanım kitap yazma fikriniz ilk olarak nasıl ortaya çıktı? Kitaplarınızdan ve kitap yazmada ki hedefinizden bahseder misiniz?

Henüz 8-9 yaşlarındayken doğa ve insan temalı sayısız şiirler yazardım ve o yaşlarda bu şiirleri keşke kitap yapıp babama hediye edebilsem derdim ancak o yaşlarda bu sadece bir düşünce olarak kaldı ve babamı kaybettikten sonra 2019 yılına kadar kitap yazma amaçlı olarak kalemi elime almadım.

Yıllar sonra gerek iş çevremden gerekse sosyal çevremden gelen “Bilgilerin çok kıymetli ,mutlaka yazmalısın, bu bilgileri paylaşmalısın” konusunda gelen yoğun talep üzerine, henüz çocuk yaşta kurduğum bir hayal olan kitap yazmak fikri gerçeğe dönmüş oldu ve 2019 yılında yazmaya tekrar başladım.

Pandemi döneminde çocukların ve gençlerin yaşadıkları sorunlar beni çok etkiledi bu nedenle ilk yazdığım kitaplar Aile, çocuk ve gençler temalı oldu.
2020 yılında ikinci adam yayınlarından “Geleceğimiz Çocuklarımız” ve
“Doğru Meslek Seçiminin Önemi” kitaplarım;

2021 yılında  ikinci adam yayınlarından “Babam” ve  “Oğlum” kitaplarım;

2022 yılında Abaküs yayınlarından “Proje Yönetim Süreçleri ile Yazılım Test Mühendisliği” ve “Bilgi Güvenliği ve Bilişim Hukuku” kitaplarım;

2022  yılında Liman yayınevinden “Engellerin Ötesinde” kitabım;

2022 yılında Liman yayınevinden “Siber Dünyada Güvende misiniz?” isimli oğlum Doruk Meriç ile birlikte yazdığımız gözbebeğim olan kitabımız;

2023 yılında Liman yayınevinden “ Ben bu hayatta en çok ANNE olmayı sevdim” kitabım;

2023 yılında Abaküs yayınevinde  “Tehdit Modelleme ile Yazılım Testleri Gerçekleştirmek” kitabım satışa çıktı.

Tüm kitaplarımız hali hazırda online olan / olmayan tüm kitapçılarda satıştadır ayrıca okurlarımız  imza günlerinde veya @bilisim.kitaplar instagram adresimizden bize ulaştıklarında imzalı olarak kitap gönderimi de yapıyoruz.

Kitap yazmak da bana en heyecan veren konu ise, kitaplarımız sayesinde topluma faydalı olacak  bilgilerimizi paylaşmak ve insanlara faydalı olmak aslında.

Güneş Hanım, Anne Oğul birlikte  ikinizin emeği olan bir kitap yazmış olmanız size nasıl hissettiriyor?

Güneş OKAN: Oğlum Doruk MERİÇ ile birlikte aynı projede olmak birlikte omuz omuza bir ürün çıkarmak hem bir anne olarak hem de vizyonu , bakış açısı ve araştırma konusundaki yetkinliği bakımında  bu hayatta yaşadığım en muhteşem deneyimdi benim için.

Biz yetişkinlerin bilgi birikimleri çok  olabilir ama gençlerin vizyonları, bakış açıları, ArGe konusundaki yetkinlikleri kesinlikle bizden çok çok ileri düzeyde ve öyle de olması lazım ki ülkemiz,  gençlerimiz sayesinde Atamızın da dediği gibi müreffeh seviyelere daha hızlı yükselsin.

Kısa vadeli ve Orta vadeli hedefleriniz nelerdir?

Doruk MERİÇ: Yazılım öğrenmek, spor ve müzik yapmak hayatımın en önemli kısımlarından olduğu için spora ve müziğe hayatım boyunca devam etmek istiyorum ayrıca Almanca ve İngilizcemi Anadil seviyesine kadar geliştirmek de en önemli hedeflerimden.

Güneş OKAN: Başta oğlum olmak üzere tüm gençlere ve yetişkinlere yönelik  faydalı olabileceğim kitaplar çıkarmak, eğitimler vermek ve şimdi olduğu gibi eski eşim Murat ve oğlum Doruk ile birlikte her anı dolu dolu yaşamak ve kendim için müzik ve yüzme ile dolu dolu bir yaşam öngörüyorum.

En Büyük Hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

Doruk MERİÇ: Şimdilik Almancayı anadil seviyesine getirmek ve hayatıma pozitif değer katabilecek yeni şeyler öğrenmek. En büyük hayalimi paylaşmak istemiyorum çünkü ne kadar çok hakkında bahsedersem o kadar hayalimin olmama ihtimali artabilir. Hayalimin enerjisi yüksek kalsın.

Güneş OKAN: En büyük hayalim sağlıklı mutlu başarılı bir evladımın olmasıydı ve oldu, Anne kitabımın ismi de aslında  bu en büyük hayalimden geliyor “Ben bu hayatta en çok ANNE” olmayı sevdim”Ben de oğlum gibi gerçekleştirmek istediğim projelerimi şimdilik paylaşmak istemiyorum ,şimdilik bana saklı kalsın.

Kitaplarınız ile ilgili okuyuculardan geri dönüşler nasıl?

Doruk Meriç ve Güneş OKAN: Bu güzel soru için teşekkür ederiz.
Gerek Linkedin (Güneş OKAN) üzerinden gerekse instagram hesabımız @bilisim.kitaplar üzerinden okuyucularımızdan yazdığımız kitaplar ile ilgili çok güzel yorumlar alıyoruz,  okuyucularımıza bu güzel yorumları için teşekkürü bir borç biliriz.

Hayat Mottonuz nedir?

Doruk MERİÇ: Hayallerimize gerekli emeği ve zamanı vererek güzel sonuçlar elde edebiliriz bu nedenle benim hayat mottom “Emek ve Zaman önemlidir”.

Güneş OKAN: Aile, yetişkinler ,çocuklar ve gençler üzerine yazdığım 6 kitabımda da “Bu dünyadan yalnızca geçiyoruz farkına varalım” mottosuyla yazdım.

“Bu dünyadan yalnızca geçiyoruz farkına varalım” cümlesi benim hayat mottom ve tüm insanlığı bu cümlenin derinliği konusunda düşünmeye teşvik etmek istiyorum çünkü ancak bu cümlenin derinliğini anlayıp yaşamımıza uyarlayabilirsek mutlu ve sağlıklı oluruz ve bizden sonraki nesilleri olması gerektiği gibi mutlu ve sağlıklı bireyler olmasını sağlayabiliriz.

Daha sağlıklı, Daha mutlu, Daha başarılı ve en önemlisi “Keşkesiz” ve “İyiki” ler ile dolu bir yaşam için bugünden derin ve detaylı düşünmeye başlamalıyız.

Doruk Bey ve Güneş Hanım sizleri yakından tanıdığımız ve okurlarımıza verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederiz. Başarılarınız daim olsun. Yeni kitaplarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağız

LEZZET TRAMVAYI

 Lezzete Giden Yol  Lezzet Tramvayı İle Başlar 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here