Lezzet ve Kariyer üzerine Serdar Kara ile Röportajımız

0
860

Lezzet ve Kariyer üzerine    ikinci röportajımızı  ,   Lezzettramvayi sitesi olarak blog dünyasına atıldığım ve yemek sitesini kurarken   çok yardımını aldığım  ve herkese karşı  yardımlarını esirgemeyen  Bloghocam  kurucusu ve  Blog yazarı Serdar Kara ile yapıyoruz.

Blog yazarı aynı zamanda Metalurji ve Malzeme Mühendisi  Serdar Kara ile yaptığımız ve  zevkle okuyacağınız röportajımızı sizler ile paylaşıyorum.


  Kendinizden bahseder misiniz ?

Merhaba, ismim Serdar Kara. 1984 İstanbul doğumluyum. Çocukluğum, ilk ve orta öğretim hayatım, doğup büyüdüğüm semt olan Maltepe’de geçti. 90 ‘larda çocuk olmak deyimini hakkını vererek yaşadım 🙂 Üniversite için Ankara’da geçirdiğim 4 sene, bana aslında bir İstanbul aşığı olduğum gerçeğini hatırlattı ve bu aşkım halen devam ediyor.

3 kardeşin ortancasıyım. Benden 3 yaş büyük bir abim ve 4 yaş küçük bir kız kardeşim var. Abimle birlikte kurduğumuz küçük aile şirketimizde fuar organizasyonları yapıyoruz. Üniversiteden yeni mezun olan kız kardeşimiz de ısınma turlarında. Yavaş yavaş ona da sorumluluk yüklemeyi düşünüyoruz. Bunlar dışında  hakkımda söyleyeceğim şey yaklaşık 3.5 önce evlendiğim  ve 18 yaşında tanıştığım eşimle 2 29. yaşımın sonlarında evlendim 🙂

 Mesleğiniz  nedir ?

Bu konu biraz karışık… Üniversite sınavına hazırlanırken yeni bir meslek olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’ni çok araştırmış ve okumak istediğim bölümün bu olduğuna karar vermiştim. Tek tercihim de buydu ve 4 sene severek okudum. Daha sonra MBA yapmaya karar verdiğim ve bir süre yurt dışında kaldım. Türkiye’ye döndüğümde ise mesleğimi sadece 1 sene yapabildim. Birilerine bağlı çalışmanın bana göre olmadığını anladım ve abimle radikal bir karar vererek şu an yönettiğimiz fuarcılık ve organizasyon şirketini kurduk.

 Meslek ile   ilgili iş deneyimlerinizden kısaca bahseder misiniz ?

Öncelikle Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Yeni ve az bilinen bir meslek olduğunun farkındayım. Hatta annem bile hava durumu sunmayacağımı 2. Sınavı geçtiğimde anlamıştı 🙂 Ne okusam diye düşünen öğrencilere kesinlikle önerdiğim bir bölüm. İş alanı oldukça geniş. Malzemenin olduğu her her yerde ihtiyaç duyulur. Ben 1 sene kadar kalite kontrol bölümünde çalıştım fakat üretimden satın almaya kadar pek çok departmanda  ve görevde çalışan meslektaşlarım vardı.

Şu an yaptığım fuarcılık işine  gelince sektör özellikle Türkiye’de çok hareketli. Bildiğiniz gibi pek çok fuar merkezine sahibiz ve hemen hergün bir etkinlik oluyor. Biz de fuarlara katılacak firmalar için stand temini, kurulumu, host-hosts temini, firma çalışanlarının konaklaması gibi konularda şirketlere destek oluyoruz.

Hobileriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz  ?  Ne tür müzik dinlemekten hoşlanırsınız  ?

Okumak ve balık tutmak benim vazgeçilmezlerimdir. Okumak derken kitap, dergi, blog, gazete elime ne geçerse okumayı severim. Spor hemen her dalıyla ilgilenirim.  Öğrencilik yıllarımda yüzme, basketbol, futbol, voleybol, tenis gibi sporlarla ilgilensem de artık pek fazla vakit ayıramıyorum ne yazık ki. Müzik konusunda ise ayrım yapmam. Kulağıma hoş gelen her şeyi dinlerim.

 Yemek yapmak  ile aranız nasıldır  ?  Yemek siteleri ile  ilgileniyor musunuz  ?

Liseyi yatılı okudum. Liseden sonra da yaklaşık 10 sene öğrenci evleri ve bekar evlerinde kalsam da yemek konusunda kendimi gelişteremedim. Makarna, patates kızartması gibi meşhur öğrenci yemekleri dışında çok becerebildiğim bir yemek yoktur. Ancak ızgara konusunda fena değilimdir. Malum ızgarayı da her zaman yapamıyorsunuz. Bu durumda online yemek siparişi verebileceğiniz siteler imdadınıza yetişiyor. Yemek siteleriyle tek ilişkim bu sanırım 🙂

 www.lezzettramvayi.com  sitesini  duydunuz mu  ?  Siteyi nasıl buluyorsunuz  ?

Lezzet Tramvayı Türkiye’nin önde gelen yemek bloglarından. Bir yemek blogununun başarısını belirleyen iki temel faktör vardır bence. Yazarının ya da yazarlarının yemek yapma tutkusu ve blog yazma tutkusu. Bu ikisi bir araya geldiğinde ortaya kötü bir iş çıkacağını sanmıyorum. Sizde de bu faktörler var olduğu için çok daha başarılı olacağınızdan eminim.

BlogHocam sitesini kurmaktaki amacınız neydi ? Amacınız ulaştınız mı ?

Öğrencilik yıllarımda başlamıştım blog yamaya. Bölümler ile  ilgili makaleler, ders notları paylaşırdım. Avustralya’ya gittiğimde ise blogların aslında çok güçlü bir pazarlama aracı olduğunu öğrendim. Kendimi bu konuda geliştirmek istedim ve blog yazarak harçlığımı çıkarmaya başladım. Türkiye’ye dönüp işleri yoluna koyduktan sonra tekar bir blog oluşturmam gerektiğini hissettim. Anladım ki blog yazmak bende bir tutku, bir gereksinim olmuştu. Ne yazsam diye düşünürken blog yazarlığında edindiğim tecrübeleri paylaşmanın keyifli olabileceği aklıma geldi ve Blog Hocam’ı oluşturdum. Amacım birilerine yardımcı olmak ve keyif almaktı. Blog Hocam’ı oluşturalı yaklaşık 3 sene oldu ve büyük ölçüde amacıma ulaştığımı düşünüyorum.

 En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

Hayaller, projeler o kadar çok ki… Kısa vadede işle ilgili bir projem var. 1 senedir yiyecek içecek işletmeciliği ile ilgili araştırmalar yapyorum ve kafamda bir restoran konsepti kurdum. Araya düğün girdiği için ertelediğim bu projeyi en kısa sürede hayata geçirmek istiyorum. Uzun vadede ise en büyük hayalim çocuk 🙂 Çocuk delisi bir adamım. 2 yaşındaki yeğenimi canımdan çok sevsem de   bir gün kendi çocuklarımın olması benim en büyük hayalim. Umarım gerçekleşir.

En çok severek yaptığınız yemeğin tarifini vermek ister misiniz ?

Kalkıp da bir yemek bloggerına “en iyi yaptığım yemek kıymalı makarna” dersem çok ayıp olacak. O yüzden en iyi yediğim yemeği söyleyeyim 🙂 En iyi yediğim yemek karnıyarık ama tarifini bilmiyorum ne yazık ki.

Eklemek istedikleriniz  ?

Öncelikle röportaj için çok teşekkür ederim. Benim için keyifli bir deneyim oldu. Ayrıca  Uzman TV yayınlarınızda ve blog hayatınızda başarılar dilerim.

Bu röportajı   bizimle yaptığınız için   Lezzet Tramvayı  olarak   size çok teşekkür ederiz .

LEZZET TRAMVAYI

Lezzete Giden Yol  Lezzet Tramvayı  ile başlar 

www.lezzettramvayi.com

 

Bloghocam

1 YORUM

    • Beğendiğiniz için teşekkürler.Yardımlarını esirgemeyen Bloghocam ile röportaj yapmak çok keyifliydi.Sizin dediğiniz gibi Röportajtan sonra Bloghocam ‘ ı daha yakından tanıma fırsatı oldu. Bu bir gerçek 🙂

  1. Blog Hocam, gerçekten de adının hakkını veren bir blog. Blog hayatına yeni başlayanlar için büyük bir rehber niteliğinde. Birçoğumuz ilk yıllarında Blog Hocam’dan çok şey öğrendi, hala da öğrenmeye devam ediyoruz. Verdiği emekler için teşekkür ederim. Umarım daha uzun yıllar yazmaya devam eder.

    Ayrıca siz Lezzet Tramvayı’na da böyle güzel bir söyleşiyi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

    Saygılar,

    • Musa bey Blog hocam blog acmayı dusunmediğim bir zamanda karsıma cıkmıstı ve cok faydasını gördüm tabiki röportaj yapmaya aday birkişi bence 🙂 röportajı begendiğinize sevindim teşekkür ederim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here