Bebeklerde Uyku Saatleri Nasıl Olmalı

0
1751

 

Bebek 3-4 aylık olduğunda artık yatağına konulduğunda ve tek başına uyuyabilme eğitimine başlamak için hazır duruma geliyor. Tabi bu şekilde olması  sizlere bağlı


Bilindiği gibi bebeklerin genel olarak aylara göre toplam uyku saatleri var. Örneğin yeni doğmuş bir bebek günde 16-18 saat uyur ve bu süre gittikçe azalır. 3-4 aylık olduğunda genelde iki-üç kısa gündüz uykusuyla birlikte toplam 13-14 saat civarında uyur. Ancak toplam uyku saati bebekten bebeğe değişebilir.

Yapılacak ilk iş sizin bebeğinizin bir günde toplam kaç saate ihtiyacı olduğunu saptamaktır. Bunun için birkaç gün boyunca bebeğinizin uykusuna hiç müdahale etmeden ufak bir deftere kaydını tutabilirsiniz. Gece saat 12den ertesi gece 12ye kadar uyuduğu saatleri toplayarak bebeğinizin genel olarak uyku ihtiyacını öğrenmiş olursunuz. Örneğin bebeğiniz toplam 13-13,5 saat uyuyor, fakat uykular çok düzensiz: gece 2 saat uyanık kalıyor, 5’te tekrar uykuya dalıyor, sabah 10’da uyanıyor, gündüz bazen hiç bazen de üç kısa uyku uyuyor. Bu durumu  normale  çevirimeniz mümkün   bebeğinizi yatağına koyduğunuzda kendi kendine uyumasını sağlamanız mümkün. Ancak bir süre yorulup uykusuz kalmayı, göze almanız gerekiyor.

 Gündüz uykularını sizin yaşamınızı sürdürdüğünüz odada (televizyonunuz veya radyo dinlerken  ,tv  açıkken, siz telefonla konuşurken, mutfakta yemek yaparken, vb.) veya odasında ama perdeler açık, oda aydınlık şekildeyken uyuması; gece uykularını da mutlaka kendi odasında, karanlık ve sessiz ortamda uyuması ona bu ayrımın farkına varması için yardım eder.

 Ayrıca diğer çok önemli bir konu bebeğinize gün içinde istediğiniz kadar sevgi gösterin, onu bol bol öpün, kucaklayın, onunla konuşun, uykudan uyandığında gürültülü sevinç gösterilerinde bulunun; fakat geceleri uyandığında onunla çok az  konuşun.. Karnı acıktıysa yemeğini verin  , altı değişecekse değiştirin fakat onunla konuşmamaya, sosyal iletişimde ve dokunmaya  eşinizle konuşmak durumundaysanız kısık sesle konuşmaya ve işinizi en kısa sürede halledip onu tekrar kendi yatağına koyun. Eğer bu şekilde davranmazsaniz   bebeğiniz yatağında uyumaya alışamaz.Bu nedenle  sabah olduğunda bol bol sarılmak için bebeğiniz yine sizin! Bebeğiniz 2 ay olana kadar kendi yatağınızda yatırabilirsiniz.

Doğumundan itibaren bebeğinizi kendi odasında yatırmanızın size şu açıdan faydası olabilir: en baştan siz de bu düzene alışırsınız ve 2 ay sonra kendi odasına almakla ilgili bir sıkıntı yaşama riski söz konusu olmaz.”

1 YORUM

    • Doğumdan 2 ay sonrasında bebeklerin alışması için odanın ayrılması çok önemli yazıyı beğendiğiniz için teşekkür ederiz.Takipinizin devam etmesi dileğiyle Lezzet Tramvayi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here