Deniz ve Havuz sezonu açıldı

0
439

Yaz mevsiminin gelmesi ve havaların sıcak olması nedeniyle   deniz ve havuz mevsimi açıldı. Bazı kişilerin  denizi tercih etmesiyle bazı kimselerde denize uzaklık sebebiyle havuzu tercih etmekte.

Yazın gelmesiyle özellikle İstanbul için  kolibasili ölçümleri yapılıyor. Medyada bu sonuçlar    her sene Haziran başlarında herkes ile paylaşılıyor.Tehlikesi olduğu halde İstanbul’un tüm plajları  yazın gelmesiyle  tıklık tıklım dolmakta. Ben şunu anlıyorum demek ki  insan sağlığı pek önemsenmiyor.Yarım saatlik bir zevk için insanlar sağlığını tehlikeye atabiliyor.Bu nedenle    linkte  kolibasli oranı yüksek olan yerleri gösteren yerleri  sizler ile paylaşmak istedim.

Benim kendi  şahsi  fikrim :  İstanbul yakınlarındaki Karadeniz Kıyılarında denize girmek veya mümkün ise Ege veya Akdeniz bölgelerinde  denize girmek .

Havuzun ise  insan sağlığına etkileri olmaktadır. Havuzlar çok iyi temizlenmediği zamanlar mikrop yuvası haline gelmekte.Bu nedenle havuza girerken dikkat edilmesi gerekmektedir.

Havuzun sağlık açısından etkileri  nelerdir ?

  • Havuzdan gelen mantar , göz , boğaz enfeksiyonlara karşı hazırlıklı olunmalıdır.
  • Havuzun temizlenmemesi nedeniyle mantar  ve sarılık ve hebatit a  olma  olasılığı  yüksektir.
  • Havuza girerken terliksiz gezme mantar kapma olasılığını arttırmaktadır. Bu nedenle ayak sağlığı için  havuzda terlik ile gezmek gerekir.
  • Havuza girmeden önce duş alarak havuza girmek sağlık açısından çok önemlidir.
  • Kirli havuzun çocuklarda hem  mikrobik rahatsızlıklara hem de ateşe neden olmaktadır. Bu nedenle  çocukları havuza sokarken dikkat edilmesi gerekir. Çocukların tuvaletini havuzlara yapmamaları hakkında uyarılmalıdır.
  • Islak mayo ile gezmek mantara veya başka bir   hastalığa davetiye çıkartmak demektir. Bu nedenle ıslak mayo ile gezilmemesi gerekir.
  • Gidilen havuzun kurallarına uyulması sağlık açısından önem taşımaktadır.

                                                                                                                                                                                                    Şimdiden herkese iyi tatiller

                                                                                                                                                                                                                     Lezzet Tramvayı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here