Diyetisyen Olcay Barış ile Röportajımız

4
243

 

 • Kendinizden bahseder misiniz?

1988 yılında İstanbul’ da doğdum. Lise eğitimimi Marmara Fen Lisesi’ nde tamamladım. 2006 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ ne girdim, 2011 yılında mezun oldum. Lisans eğitimimle beraber Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde Diksiyon eğitimimi tamamladım. Daha sonra Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı’nda başladığım yüksek lisans eğitim programından 2014 yılında mezun olarak “Uzman Diyetisyen” ünvanını aldım ve hemen ardından Acıbadem Üniversitesi’nde doktora programına başladım.

Çalışma hayatıma Temmuz 2011′ de Acıbadem Sağlık Grubu’nda başladım. 6 yıldır aktif olarak klinik, poliklinik ve kurum diyetisyeni olarak çalıştıktan sonra 2017 yılında Florya Liv Hospital’da görevime başladım. Ayaktan ve yatarak tedavi gören danışanlarımın beslenme programlarını düzenlemekteyim. Özellikle obezite, kilo alma, diyabet, gestasyonel diyabet, çocuklarda obezite, kanserde beslenme, endokrin hastalıklarında beslenme, sindirim hastalıklarında beslenme, kalp hastalıklarında beslenme, karaciğer hastalıklarında beslenme ve sporcu beslenmesi gibi konularda danışmanlık hizmeti vermekteyim aynı zamanda Türkiye Diyetisyenler Derneği ve European Chrohn’s and Colitis Organisation üyesiyim. Aynı zamanda 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı güz ve bahar döneminde Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladım.

Prof. Dr. Muhittin Tayfur hocam ile birlikte ” Diyetisyenlik Eğitimi ve Meslek Etiği” nin birinci-ikinci basımı ve ” Diyetisyenin Çalışma Rehberi” adlı toplam üç adet kitap yayınım bulunmaktadır. Aynı zamanda Health&Fitness dergisine 2017 yılı nisan ayından itibaren her ay yazı yazmaya devam etmekteyim.

 • Çocukluğunuzda ve gençlik yıllarınızda yemek ile aranız nasıldı?

Çocukluğumdan beri yemeklerle aram çok iyiydi. Özellikle ergenlik döneminde artan iştahım ve ailemin uyarılarına dikkat etmeme sonucu ciddi bir kilo artışım oldu daha sonra durumun farkına vardım, beslenme ciddiyetimi oturttum ve fazla kilolarımdan kurtuldum.

 • Neden Diyetisyen olmayı istediniz ?

Aslında itiraf etmeliyim ki aklımda hiç olmayan bir meslekti benimki. Ben üniversite sınavına girdiğim zaman “beslenme ve diyet bölümü” Türkiye’de sadece 3 üniversitede vardı. (Hacettepe, Başkent ve Erciyes) ben de sadece Hacettepe’de olduğunu biliyordum ve o puanı tutturmam çok zor diye heveslenmek istemiyordum. Sonrasında ortaokulumun kurucularından sevgili Füsun ve Asuman hocam ile görüştüm. Artık bir tercih yapmam gerekiyordu. Beni o kadar iyi tanıyorlardı ki insanlar ile birebir ilişkide bulunabileceğim bir meslek seçmemi, sosyalliğimin devam etmesi gerektiğini vurguladılar. Benim için diyetisyenlik mesleğinin çok uygun olduğunu belirttiler.

 • Diyetisyen olmasaydınız hangi  mesleği seçerdiniz ?

Diyetisyen olmasaydım düşüncelerimin arasında ilkokul öğretmenliği, fizyoterapist ve veterinerlik vardı.

 • Boş vakitlerinizde neler yapmaktan zevk alırsınız?

Boş vakitlerimde ata binmek, tenis oynamak, dans etmek ve film izlemek var.

 • Spor ile ilgileniyormusunuz ?

Spor ile yakında ilgileniyorum. Yaklaşık 8 yıldır latin danslarında federasyon sporcusuydum, aynı zamanda tenis, pilates, binicilik yapıyordum. Şu an doktora eğitimim ile beraber hepsine yetişemez oldum mümkün olduğunca yüzme veya fitness yapıyorum.

 • Yemek yapmaktan zevk alır mısınız ? Eğer zevk alıyorsanız bizler ile sağlıklı beslenme ile ilgili bir tarif  paylaşır mısınız ?

Tabii seve seve. İşimin bir parçası olarak pratik tarifler yapmaktan çok keyif alıyorum. Öğle ile akşam arası günün en uzun saatleri olduğundan ikindi ara öğünü için pratik bir tarif paylaşmak istedim sizlerle.

İkindi ara öğün seçeneği:

Yulaf Topu

(3 adet yulaf topu = 1 kişilik porsiyon için)

Malzemeler

1 su bardağı yulaf ezmesi

1 adet muz

1 yemek kaşığı kuru üzüm veya 4-5 adet kuru kayısı

Yapılışı: 1 adet muz çatalla eziyorum +  1 su bardağı yulaf ezmesi + 1 porsiyon kuru meyve karışımını elimde yuvarlıyorum toplam 10-12 adet yulaf topu oluşuyor. 15 dk fırında, isteğe göre tarçın veya hindistan cevizi ekleyebilirsiniz.

İkindi ara öğün seçeneği:

Yulaflı Tuzlu Kurabiye

(3 adet yulaflı tuzlu kurabiye = 1 kişilik porsiyon için)

Malzemeler

2 su bardağı yulaf ezmesi

1 adet yumurta

2 yemek kaşığı yoğurt

5 yemek kaşığı lor peyniri

10-15 adet ayıklanmış siyah zeytin

isteğe göre maydonoz,dereotu

Tuz, karabiber, pul biber

Yapılışı: Yulaf + yumurta + yoğurt + lor peynirini karıştırın. Üzerine ayıklanmış zeytinleri ekleyin. Üzerine maydonoz + tuz+ karabiberi ekleyin. Yağlı kağıt tepsisine karışımı elinizde küçük küçük parçalara ayırarak dizin.Toplam 12 adet yulaf topu oluşuyor. 160-170 derecelik fırında 20 dakika pişirin.

 • Diyetisyen olarak  kilonuzu nasıl koruyorsunuz ? ve nasıl dikkat ediyorsunuz ?

Aslına herşey denge. Yediğimiz herşeyi dengeleyebiliriz. Önemli olan alınan ve harcanan kalori dengesinin oturması. Ben kaçırdığım bir öğün sonrası diğer öğünümü kısıyorum  veya fiziksel aktivitemi arttırarak kaçamağımı dengeliyorum. Hiçbir şey yasak olmamalı. Bende bu öngörü ile danışanlarıma da dengelemeyi öğretmeye çalışıyorum.

 • Kilo genelde   bayanların korkulu rüyası.  Çalışan bayanlara  sağlıklı beslenme açısından ne önerirsiniz ?

Çalışan bayanlara özellikle önerim gün içerisindeki yoğun çalışma saatlerinde su içmeyi unutmamaları ve öğün atlamamaları olacaktır. Ayrıca toplantı ikramlarına da dikkat. Yoğun kalorili atıştırmalıklar yerine kuruyemiş, kuru meyve, galeta gibi sağlıklı atıştırmalıklara ara öğünlerinde yer vermemeliler.

 • İleri yaşlarda kilo artışını önlemek ve korumak  için neler yapılması gerekir ?

Yaş ilerledikçe metabolizma hızı yavaşlıyor. Özellikle bayanlarda menopoz dönemi ile beraber kilo vermek zorlaşıyor. Bu dönemlerde kilo artışını önlemek veya korumak için aldığımız ve harcadığımz enerjiyi eşitlemek yeterli olacaktır.

 • Genelde yaş ilerledikçe metabolizmanın yavaşladığı söylenir. Yaş ve metabolizma arasındaki  ilişki hakkında neler söyleyebilirsiniz ?

Yaş ilerledikçe metabolizma hızı yavaşlıyor çok doğru. Her bir yaş bile metabolizmayı yavaşlatıyor.

 • Metabolizmayı hızlandırmak için neler yapmalıyız ?

Metabolizmayı hızlandırmak için günde 2 litre su içmek, yeşil çay tüketmek, kalsiyum ürünlerini yağ yakma özelliğinden dolayı tüketmek, kuruyemişleri ölçülü yemeye  dikkat etmek gerekir. Ve tabii ki spor yapmak da metabolizmayı hızlandırır. Unutmayın bu işin %70 i beslenme %30 u spor.

 • Yemek siteleri ile ilgileniyor musunuz ?

Evet, fırsat buldukça ilgilenmeye çalışıyorum.

 • Lezzettramvayı sitenizi nasıl buluyorsunuz ?

Yemek kütürümüzün yaşatılması, farklı lezzetlerin bir araya getirilmesi açısından lezzet tramvayı harika bir platform.

 • Son olarak ileri dönem  projeleriniz  ve hedefleriniz hakkında  bilgi alabilir miyiz ?

İleriki dönem projelerimde youtube kanalımı geliştirmek ve doktorayı bitirmek var

Röportaj için Teşekkürler 

 

                LEZZET TRAMVAYI

    Lezzete Giden Yol  Lezzet Tramvayı İle Başlar 

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here