Fatih Kadınlar Pazarı

16
9813

Doğu bölgesine gitmeye  gerek  kalmadan , İstanbul içinde   seneler önce kurulan ve  Fatih ‘de  yer alan Kadınlar Pazarında , doğu  kültürünü   yoğun bir şekilde  hissedebileceğiniz   küçük ve bilgilendirici  bir gezi yaptım. Çok eskiden kadınlar yapmış olduğu    el işi  örgüleri    ve memleketlerinden getirdikleri   yöresel ürünleri   Fatih te   satttıkları için bu yer  sonradan  Kadınlar  Pazarı adını  almış. Fatih  Kadınlar Pazarına  nasıl gidilir ?  Yöresel lezzet olarak neler alabilirsiniz. Bu yazımda   bulabilirsiniz.İşte   Fatih Kadınlar Pazarı   serüvenim ;

Geçen gün   metro ‘ya binmek  üzere   Gayrettepe ‘den geçen    74 A Eminönü otobüsüne binince otobüsten   inmeye üşendim ve  kendimi Eminönünde  buldum. Sonra  aklıma  Fatih Kadınlar Pazarına gitmek geldi.Vaktiminde olduğunu görünce, Eminönü otobüs durağında 37E  otobüsüne binerek Fatih Kadınlar Pazarına  doğru yol aldım. Fatih İtfaiye  durağında indiğinizde  uzun bir yol yürüdükten sonra surları geçip pazara ulaşabiliyorsunuz.

Ulaşım olarak  2.yöntem ise ;   Metro ile   Haliç’e gelip  yol üstündeki   otobüslere bindiğinizde  2 durak sonra  Vefa durağına inerek  gelmeniz  mümkün.Unkapanı IMÇ Bloklarının karşı tarafında   paralel  yolda  bulunmakta.

Fatih Kadınlar Pazarı , uzun zamandır gitmek istediğim , fakat kısmet olmayan bir mekandı. Unkapanı IMC bloklarının  karşı tarafında  olan Kadınlar pazarında  Siirt, Mardin ,Van,Bitlis   yörelerine ait  herşey mevcut.

Fatih Kadınlar Pazarı bir meydandan  ibaret. Apartman altlarında ,  yöresel   lezzetlerin satıldığı  dükkanlar mevcut. Karşı apartman altlarında ise Siirt ‘ in   Bünyan Kebabının yapıldığı   restaraurantlar bulunmakta.

Ben  pazara gittiğimde Tadım için Sur Ocakbaşını tercih ettim. Sur Ocakbaşını seneler önce Yemek Gurmesi Vedat Milor gitmiş  olduğunu öğrendim. İşte Vedat Milor’dan tam not  alan  bu restaurantı ziyaret ederek , Büryan Kebabını  afiyetle yedim.

Büryan Kebabını bilmeyenler için söylemek gerekirse  ; Doğunun kebabı olup Siirt ve Bitlis’e has bir kebap çeşidi.  Taş ocağında pişirilen kuzu etleri   kemikli ve kemiksiz olmak üzere tırnak pidenin üzerine konulup servis ediliyor.Yanında  yayık ayranı da   sipariş verirseniz    lezzet ayrı bir güzel oluyor.  Tabi yanında   Salata ve   Nar ekşili acı ezmede  ikramları olmakta .  1 Porsiyon Büryan Kebabının  fiyatı 18 lira , Yayık ayran ise   4 lira . Otantik ve doğal bir ortamda     yemek   yemek  isterseniz  ve  Fatih ‘e   yolunuz düştüğünde kesinlikle Büryan Kebabını  tavsiye edebilirim.

Kadınlar  pazarına geldiğinizi pazardaki gelen kişilere  bakınca  hemen  anlıyorsunuz. Çünkü  doğuluların   bulunduğu pazarda ,  giyim kuşam bile  farklı. Fatih  Kadınlar Pazarı  genelde  Siirtlilerin bulunduğu bir bölge halini  almış.  Pazardaki esnafın dediğine  göre  , Doğu bölgelerinden havadis  almak için gelenler bile varmış. Özellikle hafta sonu    çok kalabalık oluyormuş.

Siirt’li bir arkadaşım  özellikle bu pazara gelip  Siirt’e özel otlu peynir almaya  geldiklerini söylemişti.Bende  hazır gelmişken  küçük bir alışveriş yaptım. Aslında  o kadar güzel  lezzetli  kahvaltılıklar vardı ki  ;  taşımak  problem  olur diye azar azar almayı uygun buldum.

Siirt yöresine ait  aldığım lezzetler   Otlu Lor Peyniri , kilosu  6 lira  ,  Mardin Yöresine ait Keçi Peyniri  10 lira, Siirt Yöresine ait  Tandır Ekmeği  1 liraya ve sıcacık  bir halde  satılıyordu. Almadan yapamadım. Siirt’ e özel Bıttım Sabunlarıda mevcut.

Bitlis ‘ ait  tütünlerin satıldığını gördüm. Sigara içenler için  ayrı  bir dünya.Mumbar   yapması bilenler için mumbar  satılıyor tabi  ben  bilmediğimden    sadece bakmakla yetindim 🙂 Mısır ununa  batırılmış ve  dondurulmuş  Van balığı bile bulunmakta.  Van  yöresine ait balların satıldığı dükkanlar  var. Van’dan gelen   balın kilosu 80 lira. Ayrıca Orman  Gülü balı  kansere ve diyabetik hastalıklarına  karşı   çok etkili bir bal olduğu için  kilosunun 1000 lira olduğunu  öğrendim.  Sabah,öğlen ve akşam 1 çay kaşığı alınması  gerekiyormuş. Hıncal Uluç ‘ un    ballar ile ilgili  yazısını okumak için Orman Gülü  ve Faydaları  linkini tıklamanız yeterli.  

ve ayrıca Van  ve Bitlis  yöresel otların satıldığı    dükkanlar mevcut. Bu dükkanda o kadar   bilmediğim çeşitli otlar vardı ki , bu otlar ise  şu şekilde ; Kurutulmuş yoğurt  diğer adıda  Kurut.  Kurut  yapılan çorbalara veya yemeklerde  kullanılıyor.

Sipitak  otu da Keledoş yemeği  için kullanılıyor . Heliz Otu  ; Hormonal dengeyi  sağlamak ile birlikte  birçok faydası bulunmakta ve Keledoş yemeği yapımında  kullanılmakta.  Keledoş yemeği tarifi için linki  tıklamanız yeterli. Kadınlar Pazarında   açıkta etlerin kesildiği  kasapların olduğu  dikkatimi çekti . Kadınlar Pazarı , çok eskiden    açıkta etlerin kesildiği bir yer imiş.  Et fiyatlarına  baktığımda fiyatların çok uygun olduğu dikkat çekiyor.

Fatih Kadınlar Pazarına gitmişken alışverişte  öncelik vermeniz gereken    ;

 • Siirt Otlu Peynir , Van Otlu Peynir
 • Siirt Bittım  Sabunu
 • Pervanı Balını ve Orman Gülü Balı
 • Tandır ekmekleri
 • Bitlis  Tütünü
 • Mumbar
 • Siirt Büryan  Kebabını tatmadan gelmeyin .
 • Ayrıca Van ve Bitlis ait   otları  incelemeniz  🙂
 • Ayrıca  meydanda varolan kahvelerde ise  doğulular   ile sohbet etmek için  çay veya kahve   için.

Hala Bu pazara gitmeyenler  ,  kesinlikle   gitmelerini  ve bu havayı  solumalarını tavsiye ediyorum.  Ben çok etkilendim.

Başka bir mekan tanıtımında buluşmak üzere ;

LEZZET TRAMVAYI 

Lezzete Giden Yolculuk Lezzet Tramvayı İle Başlar  

 

16 YORUMLAR

  • Kadınlar pazarı yöresel urunlerı sattıkları için bu isimi koymuşlar ama pazarda genelde kadın yok diyebilirim. Keledoşu ben de duymamıstım ama değişik bir yemek türü hoşuma gitti.Teşekkürler sevgiler 🙂

 1. Eskiden ne çok giderdik. Siirt in otlu peynirine bayılırım. Kitel denilen içli köftesine bayılırım. Bir de mumbar satılır orada ama yapacak birini bulmak lazım:)
  Keşke bana biraz daha yakın veya ulaşılması yakın bir mesafede olsa. Fatih te otururken zor olmuyordu ama Mecidiyeköy den gitmek ciddi sorun.
  Çok sevindim bu paylaşımı gördüğüme:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here