Bursa Göl yazı Gezisi

2
782

 

Benim  hep hayalimde sırt çantanı al ve  Dünya turuna çık  vardı. Hayaller  ve Gerçek Hayat bazen çakışıyor 🙂 Pozitif  düşünerek bu hayalide bir gün gerçekleştireceğim inşallah 🙂  Bugün  bahsedeceğim  gezimiz  küçük  ama   keyifli bir gezi.  Neden Göl yazı gezisi diyenler için   küçük bir dip not ile başlamak istiyorum. Görselliği ile  insanları hayran bırakan  manzaraları , Fotoğraf çekimlerinin ışıktan ötürü   çok güzel olması  , Diz filmlerinin   çekilmiş olması  vb…  gibi sebeplerden Göl yazı ‘ya gitmeyi   uzun zamandır  istiyordum.

Bursa ‘nın Nilüfer ilçesine bağlı Göl yazı , fotoğraf çekmeye gönül vermiş fotoğraf tutkunlarının ziyaretçi akınına uğrayan  küçük ama şirin bir balıkçı köyü. Güneşin doğuşunu fotoğraflamak için  Göl yazı  kesinlikle gezilmeye  değer bir yer.Küçük diyorum bu Balıkçı köyüne , çünkü gezmesi kısa sürede  bitiyor. Tüm gün Çay bahçesinde sohbet ederek günü bitirmek de isteyebilirsiniz. O size kalmış 🙂

Ulaşım 

Trilye ‘de  Göl yazına gitme kararı alınca   minibüs ile Bursa’ ya  doğru hareket ettik ve Göl yazına gitmek için metroyu kullandık. Fakat  gitmemiz  çok uzun sürdü. Metro ile  ulaşımın  rahat , fakat Bursa Metrosuna ilk defa bindiğimiz ve durakları bilmediğimiz için  karışık olduğunu farkettik. Bu nedenle  Göl yazına özel araba ile gelmenizi  tavsiye ederim. 

Göl yazına   giden otobüsten  köprüyü geçmeden    indiğiniz  zaman karşınızda kocaman bir ağaç ile karşılaşıyorsunuz.Adı AĞLAYAN ÇINAR 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 29982e40-f97f-44c4-aa54-305b2b170210

AĞLAYAN ÇINAR ile  ilgili  bilgi veren yazıyı  okuduktan sonra  hemen  fotoğraflamaya başlıyorum.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 324eb499-cbaf-4a77-815d-dcc8ba7dc348

 Göl yazında   dolaşmak isteyenler için  köprü  girişinde  yarım saat kadar   gezinti   yapabileceğiniz kayıklar bulunmakta .  Biz   tur yapmadık  ama    Göl yazı merkeze yürüyerek girişteki çay bahçesinde küçük bir çay molasını  vererek etrafı  seyretme imkanını yakaladık.

Göl yazı ‘ nda   yaşayanların geçim kaynağı  balıkçılık .Göl yazında en çok  tutulan balık ise  TURNA BALIĞI . olduğunu biliyor muydunuz ? Turna Balığını  göl kenarı çevresindeki restaurantlar da  yeme imkanınız var. 

Konaklama 

Konaklama olarak Göl yazı da fazla seçenek olmadığı için Bursa  da kalmanızı öneririm çünkü ulaşım daha kolay olur. Göl yazı da günübirlik  gezi bence  yeterli olur. Biz gittiğimiz de Göl yazı  sokaklarında  yol  tadilatı olduğu için fazla foto çekemedik ve gezemedik. Ama biraz  sokaklarda bakım yapılırsa Gölyazı’ nın harika ve yaşanacak yer olduğunu  söylemek gerek. 

Fotoğraf  çekmeyi  çok seviyorum ki ; Işık oyunlarının  muhteşem  olduğu bir Göl yazı gezisinde bazı fotoğraflar  çekmeye çalıştım. İşte bunlardan bazıları ;