Sumaklı Kuru Soğan Salatası

2
736

 
Kuru Soğan Salatası denilince ilk  başta  herkes nasıl yani diye Ön yargılı düşünebilir. Ama bu salata o kadar faydalıdır ki , lezzeti tam bir   efsane . 

 Ön yargı  demişken  küçük bir   dipnot :  İş hayatı dönemlerinde ,     kokusundan ötürü    kuru soğana karşı hep   ön yargılı davranırdım. Tabi  Kuru soğanı bir bütün olarak  düşünmediğimden ötürü  bu şekilde davranış modeli sergiliyordum. Sonra  seneler geçti  kuru soğanın    faydalarını okudukça veya duydukça soğan  sen nelere  kadir missin  diye düşünmeye  başladım. Ve kendime  kuru soğan da start verdim.  O gün bugündür yemeklerden tutun da , salatalara dahi kuru soğan koymaya çalışıyorum. Soğan kokusu konusunu da aştım artık 🙂  sürekli yanımda karanfil taşıyorum 🙂 

Türk mutfağında,  o kadar  lezzetli yemekler ve salata yapma  imkanı var ki , bir zaman sonra ne yapacağınızı unutabiliyorsunuz. Size küçük bir  anımdan bahsetmek istiyorum. Geçen gün , benim doğum günümde ,  Mersin’ li bir  arkadaşımın supriz i ile  kendimi mangal partisinde supriz doğum gününde buldum. Arkadaşım sağolsun  öyle hazırlanmış ki  ,  masada meze ve salata dan   her şey mevcut  , ve mezelerde , kuru soğanı  çeşitli  şekillerde salatalarda  kullandığını gördüm. Meğer arkadaşım meze ustasıymış da benim haberim yok 🙂 Birbirinden o kadar  güzel mezeler   hazırlamış ki  hepsinde  kuru soğanı  baş tacı etmiş sanki. Bu lezzetleri tattıktan sonra , bu hafta  ben de  kuru  soğanı   yemeklerin yanında  gerek salata ,  gerek  mezelerde kullanmaya başladım. 

Bugün vereceğim  salata   konumuzdan anlaşıldığı gibi . evet Kuru Soğan  ile ilgili  hem hafif  ,  hem kolay  , hemde lezzetli  tam antioksidan bir salata   : 

Sumaklı   Kuru Soğan Salatası 

Şimdiden afiyet olsun 🙂  


Malzemeler 

2 Adet Kuru Soğan 

1 Çay Kaşığı  Sumak  

1 Çay Kaşığı Kırmızı Pul Biber  

Yarım Limon suyu   

2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı  

Çok az tuz 

Bir tutam maydanoz

Hazırlanışı 

  • Kuru soğanlar  soyulur  , isteğe göre ister ay şeklinde    ince olarak  kesilir.  
  • Soğanı  tuz ile ovarak    yumuşak hale getirilir. 
  • Zeytinyağı, , pul biber ,sumak , limon suyu ve doğranmış maydanoz  ilave edilip harmanlanır.  
  • Yemeklerin yanında servise hazır hale gelir.  

Afiyet Olsun 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here