Ankara Anıtkabir ve Sincan Masal Diyarı

6
504

Bundan birkaç sene  önce  5 yaşındaki  kızımın Ataturk ‘ün yattığı yeri görmek istediğin söyleyince bayram tatilini  fırsat  bilip  Ankara ‘ya  doğru  yol aldık. Akşam  konaklama  için   Başkent Öğretmenevini  tercih ettik.

Oda Kahvaltı  olan öğretmen evinde şu an   ki  fiyatlar  ise şu şekilde ; Şu an gidenler için Fiyatı Üyeler  için  150 lira , Kamu  ‘ya 160 , Serbest  için  170 lira.

Sabah  kahvaltı sonrası  ilk işimiz Ankara  Anıtkabir’ e gitmek oldu.Anıtkabir  denilince  ilk akla gelen ; atamızın ebedi istirahat yeri olduğudur. Ankara’nın merkezinde  bulunmasıyla birlikte ,

Türkiye  Cumhuriyet ‘in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘ün   yattığı yer olan Anıtkabir  ‘de  ayrıca savaş   canlandırmaları yapılmış    sahneleride bulacağınız   Anıtkabir ‘ de müzeler de yer almakta. Gezerken   büyük bir zevkle   ve sıkılmadan  ve  okuduğumuzu yaşayarak gezdik.

 Tandoğan Kapısı ve   Anıttepe bölgesinde Gençlik Caddesi olmak üzere Anıtkabir ‘ e  2  kapıdan giriş yapabiliyorsunuz.Biz Tandoğan  kapısından giriş yaparak Aslanlı yol dan giriş yapmış olduk.  Uzun bir yol  yürüdükten sonra   Anıtkabir’e giriş yapabiliyorsunuz.

Anıtkabir’de Görülmesi Gereken Yerler ise şu şekilde ;

  • İstiklal ,Hurriyet,Mehmetçik, Barış ,Müdafa-i Hukuk , Zafer ve 23 Nisan Kuleleri
  • Aslanlı yol
  • Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
  • Merdivenler
  • Misak-ı Milli Müzesi
  • Mozole

Asker Devir töreni olduğunu bildiğimiz için , özellikle kızım İpek ‘in  de görmesini  istediğimizden sabah gelmeyi tercih ettik.

 

Anıtkabir gezimiz  tüm günümüzü aldı. Ertesi gün  ise  Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi  2.adresimizdi.

Baba kız Anıtkabir girişinde  ;

Ankara’ da ki  tatilimiz bittiğinde  ; öncedeki aylar  gazeteden gördüğümüz bir haber aklıma gelip son durağımız ; Ankara ‘ya 1.5 saatlik mesafede olan  Sincan Masal Diyarına doğru yol aldık.

İpek kızımın hayallerini gerçekleştirmek  ve  mutlu  görmek kadar  mutluluk  yok benim için.

Evet bir  kültür turumuzunda   sonuna gelmiş olduk. Ankara gezimizi  daha dün gibi hatırlıyorum. Kızım şimdi 11 yaşında. Ankara gerçekten gidilmesi gereken bir şehir kesinlikle gitmişken  Anıtkabir ‘e  bir   yolculuk  yapmak şart 🙂

Şehir turları yapmaktan büyük zevk alıyorum. Gittiğim  şehir de ise ;  ilk olarak  o şehiri anlatan müzeleri gezmek .  Ankara’ yı da bu nedenle keyifle gezdim:)

Başka   şehir  tanıtımlarında  görüşmek üzere

Sevgiyle Kalın

Lezzet Tramvayı

6 YORUMLAR

  1. Maaşallah. çocuklarım bu yaşlardayken aynı turu (masal diyarı hariç 🙂 iki yıl üst üste yapmıştık o geldi aklıma.İlkinde ana sınıfındaydı ertesi yıl daha Ankara ya iner inmez hadi anne Atatürk’e gidelim diye tutturmuştu oğlum yeni geldik sonra gideceğiz desem de valizler eve biz AnıtKabire 🙂 niye acele ettiğini sorunca da geçen sene söz verdim karnem de hepsi 5 olacak ve yine sana geleceğim demiş:)) çok güzel bir gün de ama eve dönüşte de kapı önünde kaza geçirmişti kıyamam 15 günlük tatilimiz 2,5 ay sürmüştü Ankara da:) tatlısıyla hüznüyle beni gerilere götürdü bu güzel yayın minik yüreklerinde ki büyük sevda hiç bitmesin inş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here