Lezzet Tramvayında olabilmek

0
531

Bugün  sizler ile    EvdeYazar ‘ ın  Lezzet Tramvayında olabilmek adlı makalesini paylaşıyorum.Lezzet tramvayı adına Evde Yazar ‘a  makalesi için teşekkür ederiz.

Lezzet sözcüğünün anlamı sözlükte “ağız yoluyla alınan tat, koku ve dokunma duyularının toplamı” olarak geçiyor.. Mecazi anlamda ise “ her hangi bir şey karşısında duyulan zevk, haz” anlamını taşıyormuş sözcüğümüz.. Kelimenin gerçek anlamının en güzel örneklerinin olduğu bu sitede, ben biraz kelimenin mecazi anlamına yoğunlaşmak istiyorum.

“Hayattan lezzet alabiliyor muyuz?” bütün mesele bu aslında.. Şöyle bir düşünün, güne nasıl başlarsınız? Yüzünüzde bir gülümseme ile yeni bir güne uyanmanın enerjisi mi olur, yoksa yataktan oflaya puflaya mı kalkarsınız? Bu soruya vereceğiniz yanıtlar, aslında hayattan lezzet alıp almadığınızın da ipuçlarını verir aslında.. Mesele “ her şeye rağmen hayat güzeldir” diyebilmekte çünkü..

Elbette sıkıntılarımız var, herkesin kendine göre dertleri var. Ama biraz pozitif olabilmek, hayata olumlu tarafından bakabilmeyi becerebilmek, hayatı bir “lezzet tramvayı” olarak görebilmek her şeyi o kadar değiştirir ki.. Şimdi içinizden bazıları “ Pollyanna’cılıkla niteleyip kızıyordur belki bana.. Öyle demeyin hemen, atın ön yargılarınızı üzerinizden.. Yaşamak, nefes alabilmek, bulunduğu durumdan her koşulda tat alabilmeyi başarabilmek, insan olmanın en üst boyutta hissedildiği aşamadır inanın..

Yaşadığımız dünyada lezzet alacağımız o kadar çok güzellik var ki! Bir çocuğun içtenlikle gülümsemesi, güneşin doğuşu ve batışı anında gördüğümüz mucize renkler, yaz sıcağında atlayıp tenimizde serinliğini hissettiğimiz denizler, çiçekler, kuş cıvıltıları ve daha neler neler.. Yeter ki bakmasını bilelim.. Bazen en umutsuz olduğumuz anlarda farkına vardığımız doğanın küçücük bir mucizesi, inanın bizi kendimize getirmeye yetecektir.

Demem o ki, yaşamın her anı aslında bir lezzet durağı olabilir.. Küçücük çabalarla bu durakların sayısını artırmak da elimizde, kalbimizde, bakmayı bilen gözlerimizde..

Bu yolculuk hiç bitmeyecek,

Sevgiyle kalın..

Yazar Hakkında: Evde Yazar, isminden de anlaşılacağı üzere evde yazılar yazan sıradan bir kişidir. Asıl mesleği mühendisliktir, yani hesap yapmayı bilen kişi.. Ama bazen yapılan hesaplar maalesef tutmuyor hayatta.. O da mesleğinden bunaldığında çocukluk hayali olanyazarlık işine girişmek için “ madem gazetede köşem yok, o halde ben de evde yazarım” diyerek Evde Yazar bloğunu açmış, yazılarına orada devam etmektedir. Yaşama dair ne varsa yazar, ama genelde evde yazarak para kazanma meselelerine, e-ticaret fırsatlarına, bir de gündemde kendisinde yansımaları olan konulara değinir.

Eğer ziyaret etmek isterseniz çok mutlu olacaktır. İşte Evdeyazar’a ulaşabileceğiniz yollar:

BLOG ADRESİ               : http://evdeyazar.blogspot.com
GOOGLE ADRESİ       : https://plus.google.com/u/0/115763108082316712889/about
FACEBOOK ADRESİ: https://www.facebook.com/Evdeyazarblog
TWITTER ADRESİ    : https://twitter.com/EvdeYazar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here